• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Minister Borec chce znížiť tresty pre užívateľov drog

  • 13:39 15.03.2013
  • BRATISLAVA
Minister Borec chce znížiť tresty pre užívateľov drog

Minister spravodlivosti Tomáš Borec odmieta celým svojím vnútrom a silou svojej pozície podmienečné tresty pre dílerov tvrdých drog.

"Chceme riešiť tých, čo majú mierne viac ako desať dávok," uviedol dnes v parlamentnej rozprave k novele Trestného zákona Borec. Druhú šancu na slušný život by podľa návrhu mohli dostať ľudia, ktorých pristihnú s drogou pre vlastnú potrebu.

Trestné sadzby za drogové delikty by sa nemali paušálne meniť smerom nadol, zníži sa len dolná hranica možného potrestania za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi zo štyroch na tri roky.
Odsúdení by sa mohli vyhnúť väzeniu

Cinkotu novela neovplyvní

"Najzaujímavejší prípad, kde vláda ide znižovať dolnú hranicu, je kauza Cinkota. Ale myslím, že to nebol prípad bežného užívateľa," konštatoval Lipšic.

Minister spravodlivosti však pripomenul, že Cinkotovho prípadu sa novelizácia netýka, keďže súd ho posudzoval ako recidivistu, a v týchto ustanoveniach ministerstvo spravodlivosti nemení žiadny paragraf. Ak by aj návrh parlament schválil, na Cinkotovom odsúdení by sa podľa Boreca nič nezmenilo. "Za recidívu je od desať do 15 rokov. Dostal mimoriadne zníženie trestu na osem rokov," konštatoval na margo Cinkotovho prípadu minister spravodlivosti. Poslanec za KDH Pavol Hrušovský navrhne v druhom čítaní vypustiť zníženia dolnej hranice možného potrestania."Je povinnosťou štátu proti drogám bojovať a nie vytvárať tolerančné prostredie. Stačí skúsiť raz a už to letí," uviedol v úvode tretieho dňa 16. schôdze parlamentu Hrušovský.

Zdôraznil, že zníženie trestnej sadzby sa týka držania drog. "To je kšeft," pripomenul s tým, že argument o plných väzniciach neobstojí. Táto zmena by umožnila odsúdenému vyhnúť sa väzeniu. Ak trest odňatia slobody neprevyšuje tri roky, súd môže jeho výkon podmienečne odložiť a nariadiť probačný dohľad.

Minister spravodlivosti zdôraznil, že novelu predložil aj preto, lebo technicky sa dnes nedá oddeliť spotrebiteľ od dílera drog. "Život je pestrejší ako vyjadrenie zákona. Tí, čo si drogy kupujú pre vlastnú spotrebu, nevedia, koľko presne kupujú. Ak je droga koncentrovanejšia a zadrží ich polícia a po preskúmaní dávky určí hodnotu na 11 až 12 dávok, sa spotrebiteľ dostáva do kategórie dílera," spresnil minister.

Poslanec za SaS Martin Poliačik víta zmenu paradigmy vlády v drogovej politike. Upozornil, že podľa štúdií zmeny v drogových paragrafoch Trestného zákona nemajú žiadny účinok na drogovú scénu na Slovensku ani inde vo svete. Namiesto tvrdého zákonného postupu sa za desaťročia ukázala oveľa efektívnejšia terénna práca s narkomanmi, osveta v školách a predchádzanie škodám akoukoľvek formou. "Nespoliehajme sa na to, že to z nich vytlčie iba basa," vyslovil sa Poliačik.
Spotrebiteľ má do desať dávok

"Nenechávate sa viesť zdravým rozumom a faktami. Nechávate sa viesť ideológiou a mýtmi, ktoré dávno neplatia," odkázal Poliačik Hrušovskému. Poslanec za OĽaNO Miroslav Kadúc navrhol oddeliť trestné činy držania drog a ich výroby a dílerstva, aby sa spresnilo, koho a ako trestať.

Rozdelenie medzi dílerom a osobnou spotrebou podľa ministrových slov definuje hranica desiatich dávok. "Ak niekto dokáže lepšie oddeliť spotrebiteľa od dílera, budem veľmi vďačný," poznamenal Borec.

Nezaradený poslanec Daniel Lipšic tvrdí, že novela Trestného zákona umožní zníženie trestov pre dílerov tvrdých drog. Zatiaľ čo predchádzajúca rekodifikácia trestných kódexov zvyšovala tresty pre dílerov a zmiernila ich pre bežných užívateľov predovšetkým ľahkých drog, rezort spravodlivosti dnes podľa Lipšica vychádza v ústrety obchodníkom a výrobcom tvrdých drog. Lipšic ako príklad uviedol 22-ročný trest pre narkobaróna Bakiho Sadikiho, pred rekodifikáciou Trestného zákona by dostal Sadiki omnoho nižší trest.

"Nehovoríme o užívateľovi jointa," poznamenal Lipšic s tým, že vládou navrhnuté zmeny považuje za neadekvátne. Nezaradený poslanec dúfa, že v druhom čítaní sa zníženie sadzby za trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držanie a obchodovanie s nimi zo štyroch na tri roky z novely vypustí.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.