• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
13°Bratislava

Sýrska vláda hrozí útokom na povstalcov v Libanone

  • 11:46 15.03.2013
  • BEJRÚT
Sýrska vláda hrozí útokom na povstalcov v Libanone

Sýria varovala, že zaútočí na skrýše povstalcov v susednom Libanone, pokiaľ libanonská armáda nezačne konať, keďže sýrska „trpezlivosť nie je neobmedzená“, uviedla v piatok štátna tlačová agentúra SANA.

Sýrske ministerstvo zahraničia svojich partnerov v Libanone vo štvrtok informovalo, že za posledné dva dni prešiel cez severnú hranicu Libanonu do sýrskeho mesta Talkalach „veľký počet“ militantov.

„Sýria očakáva, že libanonská strana zabráni týmto ozbrojeným teroristickým skupinám prechádzať cez hranice, pretože útočia na Sýrčanov a narúšajú sýrsku suverenitu,“ uviedla SANA citujúca diplomatický zdroj. Dodala, že boje pri hranici si vyžiadali mnoho obetí, než sa povstalci opäť stiahli do Libanonu.

Bejrút presadzuje politiku nezasahovania do konfliktu svojho suseda. Vláda sa však napriek tomu obáva, že utečenci, ktorí prišli do krajiny z vojnou zmietanej susednej Sýrie, sa stali hrozbou pre libanonskú bezpečnosť, keďže v skutočnosti môže ísť o povstaleckých bojovníkov.

Obyvatelia severného Libanonu tvrdia, že povstalci sa pri prechode cez hranicu vydávajú za utečencov a následne vyzbrojujú členov utečeneckej komunity, aby mohli bojovať v Sýrii. Slobodná sýrska armáda tiež údajne využíva libanonské hornaté oblasti na preskupovanie sa predtým, než uskutoční útoky na sýrsku armádu.

Hoci povstanie proti sýrskemu prezidentovi Baššárovi al-Asadovi trvá už dva roky, prílev utečencov stále stúpa a ich počet v Libanone sa za posledné tri mesiace zdvojnásobil na 320 000.

Okrem bezpečnostných obáv rastie aj nespokojnosť verejnosti, keďže zásoby sa míňajú a pracovných miest ubúda. V štvormiliónovom Libanone sa momentálne nachádza celkovo milión Sýrčanov vrátane sebestačných rodín a sýrskych robotníkov.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

DNES - 8:18Zahraničné

Český minister zdravotníctva sa vzdal funkcie.

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

DNES - 8:05Zahraničné

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87.000 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

DNES - 6:05Zahraničné

Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na pondelok.