Autorka štúdie o premene krviniek si vedome vymyslela údaje
Výsledky štúdie krátko po jej zverejnení spochybnili viacerí iní vedci, nakoľko sa im nepodarilo ich úspešne zopakovať.
Vedci z japonského inštitútu RIKEN dospeli k záveru, že hlavná autorka nedávno zverejnenej štúdie o premene krviniek na kmeňové bunky pomocou stimulácie kyselinou si vedome vymyslela niektoré údaje. K tomuto záveru dospeli po tom, čo objavili nezrovnalosti v údajoch a obrázkoch, ktoré Haruko Obokata použila v štúdii publikovanej v časopise Nature.
Výsledky tejto štúdie krátko po jej zverejnení spochybnili viacerí iní vedci, nakoľko sa im nepodarilo ich úspešne zopakovať. V marci potom Teruhiko Wakajama, ktorý sa na tomto výskume priamo podieľal, požiadal, aby bola štúdia stiahnutá, pokiaľ sa výsledky nepodarí potvrdiť. Komisia členov inštitútu RIKEN napríklad zistila, že Obokata v jednej zo svojich prác použila obrázky zo svojej dizertačnej práce, ktorá sa týkala iných experimentov.
"Takéto činy úplne ničia dôveryhodnosť údajov. Niet pochýb, že Haruko Obokata si plne uvedomovala toto riziko. Dospeli sme preto k záveru, že šlo o vedecké pochybenie vrátane fabrikácie," uviedol predseda komisie Šunsuke Išii.
Obokata však aj naďalej tvrdí, že si nič nevymyslela a chce podať sťažnosť na RIKEN. "Som šokovaná a rozhorčená. Ak to takto zostane, môže vzniknúť dojem, že tento objav je iba podvrh. To by bolo absolútne neakceptovateľné," vyhlásila Obokata.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.
3 kroky, ako piť alkohol, aby vám nenarušil spánok
Alkohol narúša kvalitu spánku najmä pri pití veľkého množstva. Takto dokážete minimalizovať jeho negatívne účinky.
Slivky obsahujú mnoho prospešných živín, pomáhajú aj proti zápche
Slivky sú zdrojom množstva zdraviu prospešných živín. Okrem iného obsahujú sorbitol, ktorý má laxatívne účinky, čím pomáhajú proti zápche.
Video: Čo sa deje so slúchadlami po vložení do ucha?
Ak používate slúchadlá, ktoré sa vkladajú priamo do uší, nemali by ste ich používať príliš často. Simulácia ukazuje, čo môže nasledovať.
Video: V tejto oblasti tváre si vyrážky nikdy nevytláčajte. Viete, čo hrozí?
Vyhnite sa závažným zdravotným následkom pri odstraňovaní vyrážok. Táto oblasť tváre je na to obzvlášť citlivá.
Chirurg radí: 2 skupiny pacientov, ktorí by mali užívať aspirín každý deň
Podľa kardiochirurga existujú dve skupiny ľudí, ktorým sa oplatí preventívne užívať aspirín.