Bratislava

Lyžiari nestačili na Francúzov, neuspela ani Velez-Zuzulová

• 19:41 12.02.2013
  • SCHLADMING

Majstrami sveta v tímovej súťaži sa na 42. majstrovstvách sveta v alpských lyžiarskych disciplínach v rakúskom Schladmingu stali domáci reprezentanti.

Vo finále divácky atraktívnej súťaže pripomínajúcej paralelný obrovský slalom Rakúšania zdolali Švédov 4:0. Tímová súťaž sa jazdila vyraďovacím systémom od osemfinále až po finále, pričom najvyšie nasadené Rakúsko malo v prvom kole voľno. V každej fáze súťaže sa pretekári predviedli v štyroch jazdách, dvoch ženských a dvoch mužských, za ktoré sa prideľovali body.

Za nerozhodného stavu 2:2 určil víťaza nižší súčet časov najlepších dvoch pretekárov. "Je mi cťou, že som súčasťou tohto tímu. Atmosféru v Schladmingu je výnimočná, veľmi si to užívam. Pre divákov je to zaujímavá súťaž," cituje laola1.at Marcela Hirschera, lídra celkového hodnotenia Svetového pohára.

Víťazní Rakúšania sa v tímovej súťaži predstavili v zložení Nicole Hospová, Michaela Kirchgasserová, Carmen Thalmannová, Marcel Hirscher, Marcel Mathis a Philipp Schörghofer. Bronzovú medailu si za striebornými Švédmi vybojovali Nemci, ktorí pri skóre 2:2 zdolali Kanaďanov zásluhou lepších časov.

Tímová súťaž sa na MS uskutočnili štvrtýkrát, Rakúšania získali druhé zlato - predtým aj v Aare 2007. "Som veľmi rád, že som v domácom prostredí skompletizoval svoju medailovú z majstrovstiev sveta," tešil sa Philipp Schörghofer, ktorý v roku 2011 bral v tímovej súťaži striebro a v obrovskom slalome bronz. Už druhý najcennejší kov zo súťaže družstiev si pripísala Michaela Kirchgasserová, ktorá bola členkou víťazného zoskupenia aj pred šiestimi rokmi.

"Je to vynikajúci úspech celého tímu. Súťaž sme si všetci veľmi užívali, no bolo veľmi náročné ju vyhrať," povedala pre laola1.at Michaela Kirchgasserová.

V súťaži družstiev sa v utorok v Schladmingu predstavilo aj Slovensko. Nad sily slovenského tímu boli v osemfinále obhajcovia zlata spred dvoch rokov z Garmisch-Partenkirchenu Francúzi, ktorí vo štvrťfinále vypadli s Nemcami. Slováci ani v jednej zo štyroch jázd paralelného obrovského slalomu nestačili na súperov a podľahli im 0:4.

Veronika Velez-Zuzulová prehrala svoj súboj s Tessou Worleyovou, Matej Falat s Thomasom Mermillodom Blondinom, Petra Vlhová s Anemone Marmottanovu a Adam Žampa nestačil na Steva Missilliera.