• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
12°Bratislava

Irán v priebehu roka vyvinie jadrovú bombu, tvrdí Obama

  • 21:17 14.03.2013
  • JERUZALEM
Irán v priebehu roka vyvinie jadrovú bombu, tvrdí Obama

Irán je podľa amerického prezidenta Baracka Obamu veľmi blízko k skonštruovaniu jadrovej bomby a bude mu to trvať už len "približne rok".

Šéf Bieleho domu na to upozornil v rozhovore pre izraelskú televíznu stanicu Kanál 2. Obama má o týždeň naplánovanú aj historicky prvú cestu do židovského štátu vo funkcii prezidenta .

"Myslíme si, že Irán približne v priebehu roka skutočne vyvinie nukleárnu zbraň. Ale pochopiteľne, že nechceme, aby sa k tomu dostal tak blízko," vyhlásil americký prezident v exkluzívnom rozhovore.

Zároveň poslal premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi v tejto súvislosti odkaz: "Ak to môžeme vyriešiť diplomaticky, bude to udržateľnejšie riešenie. Ale ak nie, stále si ponechávam všetky možnosti na stole."

Podobné informácie ešte koncom februára zverejnila aj Netanjahuova kancelária, podľa ktorej je Irán "bližšie než kedykoľvek predtým" k získaniu schopnosti vyrobiť jadrovú bombu.

Islamská republika je úhlavným nepriateľom Izraela, ktorý rovnako ako jeho západní spojenci tamojší režim obviňuje zo snahy získať jadrový arzenál. Teherán však sústavne ubezpečuje, že jeho jadrový program slúži výhradne na mierové účely. Izrael je pritom označovaný za jedinú jadrovú veľmoc na Blízkom východe, čo však tamojší predstavitelia odmietajú oficiálne priznať.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

DNES - 6:05Zahraničné

Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na pondelok.

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

Princ Charles varuje, že klimatická kríza zatieni dôsledky pandémie

DNES - 6:04Zahraničné

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu ako príležitosť konať. Informovala o tom agentúra AFP.

V utečeneckom tábore na ostrove Samos znova vypukol požiar

V utečeneckom tábore na ostrove Samos znova vypukol požiar

DNES - 6:03Zahraničné

V utečeneckom tábore Vathy na gréckom ostrove Samos vypukol v nedeľu večer znova požiar. Príčina nebola bezprostredne známa.