• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Poslanci opäť nezvolili šéfa NKÚ, Vladimír Klimeš neuspel

  • 19:54 14.03.2013
  • BRATISLAVA
Poslanci opäť nezvolili šéfa NKÚ, Vladimír Klimeš neuspel

Parlament ani po štvrtýkrát nezvolil predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).

Kandidát SaS Vladimír Klimeš získal v tajných voľbách podporu 39 zo 126 prítomných poslancov. Klimeš mal podporu aj ďalších opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd.

Na posty dvoch podpredsedov NKÚ kandidoval iba Milan Galanda, ktorého navrhli poslanci Mikuláš Huba (OĽaNO) a Radoslav Procházka. Ani za Galandu nezahlasoval dostatočný počet zákonodarcov, podporilo ho 12 poslancov.

Premiér Robert Fico a ďalší poprední politici Smeru-SD oficiálne deklarujú, že post predsedu NKÚ patrí opozícii. V praxi vládni poslanci už štyrikrát zablokovali zvolenie opozičného kandidáta - najprv v júli a v septembri minulého roku Kamila Krnáča a v decembri a dnes Vladimíra Klimeša.

Smer-SD argumentuje, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo. Premiér už skôr navrhol, aby opozičné strany predstavili viacero kandidátov, z ktorých by si Smer-SD vybral. Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.

Opozícia s výnimkou OĽaNO premiérovi a vláde vyčíta, že nedrží slovo a bojí sa kontroly. Smer-SD by podľa nej mal podporiť opozičného kandidáta, ako sa na tom všetky parlamentné strany dohodli po parlamentných voľbách.

Líder OĽaNO Igor Matovič si myslí, že trojica strán združených v Ľudovej platforme sa pri voľbách predsedu NKÚ správala "extrémne nezodpovedne". Navrhol, aby ďalší kandidát vzišiel z výberového konania, ktoré by pripravili opozičné subjekty spolu s odborníkmi.

Smer chce mať podľa SaS z NKÚ svoju pobočku

Vládny Smer podľa SaS odmieta kontrolu hospodárnosti pri nakladaní s verejnými financiami.

"Požiadavka Smeru, že podporu jeho poslancov získa len taký opozičný kandidát, ktorý bude mať podporu všetkých opozičných poslancov, je úplne absurdná, perfídna a nedôstojná," uviedol predseda poslaneckého klubu SaS Juraj Miškov.

Za túto absurdnú a perfídnu požiadavku podľa jeho slov Smer skrýva to, že v skutočnosti nechce žiadnu skutočnú kontrolu zo strany NKÚ, ale že chce tento úrad mať len ako svoju pobočku.

Liberáli oceňujú spoločný postup opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd. "Sme pripravení pokračovať v tomto zápase až do momentu, kým Smer stratí trpezlivosť a vyjde s farbou von. To znamená, že nakoniec schváli za predsedu NKÚ kandidáta, ktorý mu bude po vôli. Ale dovtedy musíme bojovať," uzavrel Miškov.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.