• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

U košických daniarov unikal formaldehyd, Fico hovorí o SDKÚ

  • 19:42 14.03.2013
  • BRATISLAVA
U košických daniarov unikal formaldehyd, Fico hovorí o SDKÚ

Fico hovorí o škandále SDKÚ

Premiér Robert Fico hovorí, že ak sa podozrenie nebezpečných látok v budove finančného riaditeľstva potvrdí, pôjde to na vrub SDKÚ-DS.

Budovu totiž daniari za ministrovania Ivana Mikloša prenajali od okresného šéfa strany Ondreja Ščurku.

„Ak sa preukáže, že tento stranícky klientelizmus SDKÚ, požehnaný Ivetou Radičovou, je spojený aj s nebezpečnými podmienkami pre prácu ľudí, tak je to obrovský škandál SDKÚ,“ povedal Fico novinárom cestou na summit v Bruseli. Viacero pracovníkov košického daňového úradu malo zdravotné problémy, ktoré pravdepodobne spôsobilo to, že sa pohybovali v priestoroch s presakujúcim alebo unikajúcim formaldehydom.

Podľa informácií agentúry SITA sa dlhšie sťažovali na bolesti hlavy, začervenané oči, podráždené sliznice a únavu. Na vyšetrení u nich lekári zistili v moči zvýšené množstvo kyseliny mravčej. To býva dôsledok metabolizmu formaldehydu. Problémy by malo mať 17 z 350 zamestnancov úradu.

Zdravotné problémy niektorých pracovníkov na daňovom úrade v Košiciach riešil od stredy aj prezident Finančného riaditeľstva SR František Imrecze, ktorý únik formaldehydu potvrdil dnes na brífingu v Bratislave.

„Z dvadsiatich vyšetrených zamestnancov z celkového počtu 352 bol zatiaľ u sedemnástich pozitívny nález,“ informoval Imrecze. Zároveň dodal, že finančná správa tento problém riešila už v lete minulého roku, keď boli zvýšené hodnoty formaldehydu namerané v dvoch kanceláriách.

Finančné riaditeľstvo podľa jeho slov už vtedy prijalo opatrenia, pričom presťahovalo zamestnancov do iných častí budovy, aby neboli vystavení zdravotným rizikám.

V súvislosti s aktuálnymi problémami finančné riaditeľstvo zabezpečilo podľa Imreczeho okamžité vyšetrenie všetkých zamestnancov, ktoré by sa malo začať v piatok. „Hneď zajtra (v piatok, pozn. SITA) ráno sa začne s kontrolným meraním, ktoré urobí pod našim dohľadom opätovne úrad verejného zdravotníctva,“ avizuje Imrecze. Podľa prezidenta finančného riaditeľstva existujú indície o možnom zdroji úniku formaldehydu, tie však ešte nie sú potvrdené. „Presný zdroj identifikovaný zatiaľ nemáme,“ konštatoval Imrecze.

Ďalším z opatrení finančného riaditeľstva je, že ešte dnes poslalo zamestnancov košického daňového úradu domov a doma zostanú aj v piatok. „Počkáme na výsledky meraní a podľa toho, ako merania dopadnú, rozhodneme o ďalšom postupe,“ informoval prezident finančného riaditeľstva. Dodal pritom, že finančná správa prijala aj opatrenia, aby boli funkcie daňového úradu v Košiciach zachované. V prevádzke podľa Imreczeho zostane klientska zóna.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.