• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

V Žiline zrušia cestu a rozšíria park

  • 15:11 14.03.2013
  • ŽILINA
V Žiline zrušia cestu a rozšíria park

V žilinskom Sade na Studničkách sa mesto chystá zrušiť cestu a park rozšíriť aj o zanedbaný svah pod mestským úradom.

Park sa tak zväčší zo 4 200 na približne 10 100 metrov štvorcových, okrem oddychovo-rekreačnej funkcie má pripomínať aj tri pramene, z ktorých brávali Žilinčania pitnú vodu a ženy k nim chodili prať bielizeň s piestami.

„Jednou z našich priorít je udržiavanie existujúcej verejnej mestskej zelene a podľa možností aj jej rozširovanie. Vďaka tomuto projektu bude obyvateľom a návštevníkom mesta poskytnutý väčší priestor na relax v príjemnom a zdravom prostredí zelene priamo v centre mesta,“ povedal žilinský primátor Igor Choma s tým, že rozšírenie a úpravu parku chce mesto stihnúť počas tohto a budúceho roka.

Objekt bývalého vodného zdroja Studničky v svahu pod mestským úradom je v súčasnosti oplotený a niekoľko rokov neudržiavaný. Pracovníci mestského odboru životného prostredia urobili dendrologický prieskum a pripravili návrh na revitalizáciu tejto plochy a jej spojenie s existujúcim parkom.

„Koncepcia návrhu rozšírenia parku vychádza z požiadaviek investora a vlastníka pozemku, ktorým sú Severoslovenské vodárne a kanalizácie. Navrhnuté riešenie ponecháva parku prednostne oddychovo-rekreačnú funkciu spojenú s informačno-edukačnou v podobe prezentácie bývalého vodného zdroja a propagácie vody, pričom rešpektuje miestnu biodiverzitu a zachováva v najväčšej možnej miere prírodný charakter miesta,“ dodal hovorca mesta Pavol Čorba.

Staré mapy Žiliny z 18. a 19. storočia zobrazujú v lokalite Na Studničkách tri pramene, z ktorých Žilinčania brávali pitnú vodu. Od roku 1957 bol na mieste prameňov vybudovaný vodný zdroj Studničky a čerpacia stanica s kapacitou 20 litrov za sekundu dodávala vodu najmä do stredu mesta.

Pramene Na Studničkách sa nevyužívajú od roku 1994 pre nevyhovujúcu kvalitu vody, kontaminácia podzemných vôd, hlavne chlórovanými uhľovodíkmi, pochádza podľa Čorbu pravdepodobne zo vzdialenejších podnikov chemického a ľahkého priemyslu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.