• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Európania, vrátane Slovákov, málo športujú

  • 8:00 25.03.2014
  • BRUSEL
Európania, vrátane Slovákov, málo športujú

Na Slovensku podľa Eurobarometra je športovo aktívnych šesť percent populácie.

Viac ako polovica Európanov nevykonáva žiadnu športovú činnosť alebo športuje len zriedka. V pondelok zverejnené výsledky najnovšieho prieskumu Eurobarometra o športe a fyzickej aktivite naznačili, že 59 percent občanov EÚ nevykonáva žiadnu športovú činnosť, pričom 41 percent športuje aspoň raz za týždeň.

V severnej Európe sú občania fyzicky aktívnejší než v južnej alebo východnej Európe. Vo Švédsku 70 percent respondentov uviedlo, že športuje aspoň raz za týždeň, tesne pred Dánskom (68 percent) a Fínskom (66 percent), za nimi nasledujú Holandsko (58 percent) a Luxembursko (54 percent). Na druhom konci rebríčka zase 78 percent respondentov v Bulharsku uviedlo, že nerobia žiadny šport, za ním nasledujú Malta (75 percent), Portugalsko (64 percent), Rumunsko (60 percent) a Taliansko (60 percent).

Na Slovensku podľa Eurobarometra je športovo aktívnych 6 percent populácie, s menšou pravidelnosťou sa športovým a fyzickým aktivitám venuje 28 percent občanov, 25 percent opýtaných uviedlo, že iba občas a 41 percent Slovákov priznalo, že sa športovým aktivitám vôbec nevenuje. Priemer "lenivosti" v EÚ je 42 percent.

"Výsledky prieskumu potvrdzujú, že sú nevyhnutné opatrenia, ktoré by podnietili viac ľudí k tomu, aby sa pre nich stal šport a fyzická aktivita súčasťou ich každodenného života," skonštatovala európska komisárka zodpovedná za oblasť športu Andrulla Vasiliová.

Komisárka spresnila, že EK sa zaviazala podporovať členské štáty v ich úsilí povzbudiť verejnosť k väčšej aktivite a dodala, že nový program Erasmus+ bude takisto po prvýkrát poskytovať financovanie na cezhraničné iniciatívy na podporu športu a fyzickej aktivity.

Prieskum Eurobarometra vykonala pre EK spoločnosť TNS Opinion & Social networtk v 28 členských štátoch v období od 23. novembra do 2. decembra 2013. Na prieskume sa zúčastnilo takmer 28.000 respondentov z rôznych sociálnych vrstiev a skupín obyvateľstva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

VČERA - 21:07Zaujímavosti

Najlepšie ukážky správania psychopatov môžeme vidieť aj v niektorých filmoch. Psychiatri vybrali tie najlepšie z nich.

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

VČERA - 19:37Zaujímavosti

Rozdiel medzi variantom delta a omikron nového koronavírusu podľa Austrálčanky nijako nesúvisí s príznakmi, ktoré sa ochoreniu COVID-19 tradične pripisujú.

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

VČERA - 11:06Zaujímavosti

Ak si chcete uviazať skutočne objemný konský chvost, stačí poznať túto techniku.

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

20:09 15.01.2022Zaujímavosti

Správne udržiavaný matrac môže slúžiť svojmu majiteľovi niekoľko rokov. Zistite, čo môžete spraviť preto, aby ste jeho stav udržali v čo najlepšom stave čo najdlhšie.

Ste súčasťou správneho vzťahu? Rozhoduje o tom jediná otázka, tvrdí terapeutka

Ste súčasťou správneho vzťahu? Rozhoduje o tom jediná otázka, tvrdí terapeutka

17:41 15.01.2022Zaujímavosti

Psychologička, ktorá sa zaoberá párovými terapiami, kladie svojim klientom vždy tú istú otázku, podľa ktorej sami zistia, či sa nachádzajú v tom správnom vzťahu.