Najznámejšie slovenské pralesy oslavujú sto rokov
Dva slovenské najznámejšie pralesy, Badinský a Dobročský, oslavujú sto rokov.
Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano, oslavy vyvrcholia na jeseň terénnymi workshopmi v oboch pralesoch. Národné prírodné rezervácie Badinský a Dobročský prales patria medzi významné európske chránené územia.
Obe územia sú podľa Stana dôležité nielen pre ochranárov a lesníkov, ale aj pre celú spoločnosť. "Hodnota rezervácií spočíva v ich majestátnosti, diverzite, kráse a energii. Predstavujú prírodné laboratóriá na sledovanie životného cyklu karpatských pralesov, dôkladnejšie poznanie mechanizmov pôsobiacich v prirodzených lesných spoločenstvách a v neposlednej rade aj vplyvov dopadu klimatických zmien na ne,“ informoval riaditeľ ŠOP SR Milan Boroš.
Lesníctvo a ochrana sú si blízke
Podľa generálneho riaditeľa podniku Lesy Slovenskej republiky Ctibor Határa sú oba pralesy dôkazom, že lesníctvo a ochrana prírody spolu veľmi úzko súvisia.
"Veď tieto pralesy vyhlásili a spravujú ich lesníci a sú neoddeliteľnou súčasťou lesníckej histórie aj súčasnosti,“ dodal. Hoci v posledných rokoch medzi lesníkmi a ochranou prírody vznikali trecie plochy a rozdielne názory, v tomto prípade sa ich postoje k potrebe a opodstatnenosti týchto pralesov zhodujú.
"Máme byť na čo hrdí,“ zhodli sa predstavitelia oboch organizácií.
Národná prírodná rezervácia Badínsky prales v Kremnických vrchoch predstavuje jedinečnú ukážku vrcholového štádia vývoja ekosystému pôvodných, ľudskou činnosťou len veľmi málo narušených bukových lesov.
Prirodzený vývoj pralesa
Prales sa vyvíja prirodzene bez zásahov človeka a je možné v ňom sledovať pravidelne sa opakujúce procesy, ako je napríklad vývoj lesa.
Národná prírodná rezervácia Dobročský prales v Balockých vrchoch zas predstavuje zvyšok pôvodných, typických karpatských zmiešaných lesov, ktoré sa vyvíjali na našom území tisícročia. Nachádzala sa tam tzv. Dobročská jedľa, ktorá patrila medzi najmohutnejšie stromy v Európe.
"Význam a dôležitosť tohto územia z celoeurópskeho hľadiska potvrdzuje udelenie Európskeho diplomu v roku 1998," priblížil hovorca envirorezortu.
Oba pralesy, lokalitu Kusovo - Badínsky prales a Gerauka - Dobročský prales vyhlásili v roku 1913 za chránené. Rozhodol o tom vtedajší minister pôdohospodárstva na podnet banskobystrického lesného riaditeľstva.
Pre dva kraje vydali výstrahu pred počasím
Poveternostné podmienky môžu skomplikovať situáciu na cestách.
Muža napadli na ulici a kopali do hlavy, za útokom sú príslušníci iného štátu
Mužovi sa po útoku vyhrážali zabitím.
SÚHRN: Útok nožom na škole v Spišskej Starej Vsi má dve obete, útočníka zadržali
Na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi v okrese Kežmarok útočil vo štvrtok nožom 18-ročný študent. Usmrtil pritom 18-ročnú študentku a 51-ročnú učiteľku.
Minister školstva vyzval na citlivú komunikáciu po tragédii na škole
Po štvrtkovom útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi potvrdili dve obete - študentku a učiteľku - a jednu zranenú študentku.
Matúš Šutaj Eštok vyzýva na zastavenie šírenia nenávisti v súvislosti s útokom
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) vyzýva na zastavenie šírenia nenávisti v súvislosti so štvrtkovým útokom na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi.