• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
13°Bratislava

V piatok a sobotu vypravia na Slovensku Vlaky zdravia

  • 14:19 14.03.2013
V piatok a sobotu vypravia na Slovensku Vlaky zdravia

V rámci Dní srdca vypravia 15. a 16. marca na Slovensku celkovo štyri Vlaky zdravia.

V piatok 15. marca vyrazia z Bratislavy do Košíc rýchliky Liptov a Sitno, v ktorých bude jedno kupé vyčlenené pre hliadku zdravia.

Tá bude cestujúcim bezplatne merať tlak krvi, hladinu cholesterolu a BMI index. Lekári ľuďom zároveň poskytnú informácie ohľadom kardiovaskulárnych ochorení, ktoré na Slovensku stále spôsobujú najviac zo všetkých úmrtí. Tie isté vlaky v sobotu 16. marca vypravia z Košíc do Bratislavy.

Slovenská nadácia srdca (SNS) v spolupráci s Kanceláriou Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku pripravila na marec okrem Vlakov zdravia aj množstvo ďalších podujatí. Záujemcovia sa budú môcť nechať bezplatne vyšetriť odborníkmi v nákupných a biznis centrách.

Meranie sa začne v Bratislave

Prvé meracie miesto zriadili už dnes v Bratislave, kde budú ľudí na rôznych miestach vyšetrovať až do 16. marca. V piatok budú merania pokračovať vo Zvolene, Michalovciach, Nových Zámkoch, Poprade, Leviciach, Dunajskej Strede a v Liptovskom Mikuláši.

V sobotu budú nasledovať krajské mestá Banská Bystrica, Košice, Nitra, Prešov, Trenčín, Trnava a Žilina. Na kampani sa bude podieľať celkovo 15 regionálnych úradov verejného zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva SR. Zoznam konkrétnych miest meraní je dostupný na webstránke tvojesrdce.sk.

Marcová edukačná kampaň v rámci posledného roka Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev bude venovaná najmä rizikám hypertenzie, teda vysokého krvného tlaku. Hypertenziou trpí takmer polovica Slovákov, pričom častejšie s ňou majú problémy muži ako ženy.

Prevencia znižuje riziko srdcových chorôb

Vysoký krvný tlak je jednou z hlavných príčin kardiovaskulárnych chorôb. Srdcovocievnym ochoreniam každoročne podľahne takmer 30-tisíc Slovákov a Sloveniek.

"Pre úspešnosť liečby hypertenzie, ale aj ostatných závažných kardiovaskulárnych rizikových faktorov je mimoriadne dôležité vzdelávanie obyvateľstva. Jeho význam vychádza zo známeho poznania, že najzávažnejšie rizikové faktory kardiovaskulárnych ochorení vo väčšine prípadov nemajú takmer žiadne varovné príznaky. Preto ich ľudia často podceňujú. Takéto edukačné kampane sa nám mimoriadne osvedčili, dnes už oveľa viac ľudí pozná riziká srdcovocievnych chorôb, ale stále to nie je dosť. Tentoraz budú zdravotníci počas kampane na meracích miestach hovoriť aj o rýchlej pomoci pri akútnych príznakoch infarktu alebo mozgovej príhody. Málokto by si totiž v takejto situácii dokázal poradiť, pritom dobre poskytnutá prvá pomoc môže zachrániť nejeden život," uviedol správca SNS a hlavný odborník pri ministerstve zdravotníctva SR pre kardiológiu Gabriel Kamenský.

Ten na utorňajšej tlačovej konferencii v Bratislave uviedol ako príklad Fínsko, kde za ostatných 20 rokov dokázali rôznymi opatreniami znížiť výskyt rizikových faktorov aj celkový počet úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

DNES - 8:18Zahraničné

Český minister zdravotníctva sa vzdal funkcie.

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

DNES - 8:05Zahraničné

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87.000 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

DNES - 6:05Zahraničné

Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na pondelok.