• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Mladí Slováci sú pesimisti, nedokážu žiť bez technológií

  • 10:00 22.03.2014
  • BRATISLAVA
Mladí Slováci sú pesimisti, nedokážu žiť bez technológií

Dnešná mládež je súčasťou oveľa väčšej sociálnej interakcie, ako to bolo v minulosti.

Mladí Slováci nedokážu žiť bez informácií, technológií a možnosti komunikovať. Vyplýva to z voľnopredajnej štúdie Millennials+, ktorú uskutočnila agentúra TNS Slovakia na vzorke 1500 mladých ľudí vo veku 12 až 26 rokov. 

Dáta zbierali v októbri a novembri 2013 prostredníctvom internetu. Okrem online rozhovorov uskutočnili aj 16 etnografických stretnutí, počas ktorých respondenti odpovedali na otvorené otázky v dobre známom prostredí.

Mladá generácia je skeptická

Štúdia Millennials+ sa zameriava na životný štýl mladých, ich hodnoty, názory, životné postoje a správanie. Sleduje aj ich postoje k médiám, technológiám či spotrebiteľské správanie, obľúbenosť značiek a celebrít. Jej výsledky ukazujú, že ľudia vo veku 12 až 26 rokov nie sú až takí bezstarostní, ako sa môže na prvý pohľad zdať. 

Každý deň musia riešiť množstvo problémov, o ktorých sa radia so svojimi priateľmi. Majú vlastnú hlavu a chcú ísť vlastnou cestou, no neuvedomujú si, že ich v mnohých veciach ovplyvňujú dospelí, predovšetkým rodičia. Nie sú si vedomí ani toho, že kopírujú ich názory, obavy i pohľad do budúcnosti. 

"Mladá generácia je skeptická. Len 13 percent z nich je presvedčených, že Slovensko je v zahraničí pozitívne vnímané. A len každý štvrtý mladý chce na Slovensku ostať žiť," uviedla na utorňajšej tlačovej konferencii Katarína Procházková z TNS Slovakia. 

Budúcnosť najviac trápi pracujúcich vo veku od 20 do 26 rokov 

Mladí ľudia sú však podľa výsledkov nielen skeptici, ale aj pesimisti. Najoptimistickejšie spomedzi skúmanej vzorky vychádzajú najmladší, teda 12 až 15-roční. Každý tretí z nich si myslí, že sa mu v živote darí a približne rovnaký počet z nich tvrdí, že žije pre dnešok a bez obáv o budúcnosť. Najväčšie starosti o budúcnosť si naopak robia pracujúci vo veku 20 až 26 rokov. 

Z výsledkov štúdie tiež vyplýva, že pre mladých sa stali samozrejmosťou dotykové telefóny. Až 78 percent opýtaných uviedlo, že vlastní smartfón. Tí, čo ho nemajú, si ho pravdepodobne v blízkej budúcnosti kúpia. Tlačidlové mobilné telefóny sú naopak na ústupe. Obľúbené sú aj notebooky, ktorým dali respondenti prednosť pred osobnými počítačmi. Tablet vlastní približne každý piaty mladý a približne rovnaký počet z nich by ho chcel vlastniť. 

Mládež je súčasťou väčšej sociálnej interakcie

Zozbierané dáta tiež ukazujú, že mladí trávia na internete v priemere štyri hodiny denne. Podľa Lenky Mišutkovej z TNS Slovakia to môže na prvý pohľad vyzerať tak, že mladí zapredali dušu virtuálnej realite. Ako však uviedla, v ich svete je chatovanie s priateľmi prostredníctvom sociálnych sietí jedným zo spôsobov venovania sa priateľom. 

Ak však podľa nej vezmeme do úvahy, koľko času trávia s priateľmi v škole, na krúžkoch alebo brigádach a potom ešte s nimi komunikujú cez chat či skype, dnešná mládež je súčasťou oveľa väčšej sociálnej interakcie, ako to bolo v minulosti. 

Štúdia tiež dokazuje, že sa znížil vek, keď mladá generácia získava prvé skúsenosti so zarábaním peňazí. Zatiaľ čo v minulosti na brigády chodili vysokoškoláci, v súčasnosti si takto privyrábajú už aj stredoškoláci vo veku 16 až 19 rokov. Zarobené peniaze najčastejšie míňajú na nákup jedla v bufetoch a na nealkoholické nápoje. Časť peňazí míňajú aj na dopravu, mobilné telefóny či oblečenie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pôrodná asistentka: Týmto veciam sa v pôrodnej sále vyhnite

Pôrodná asistentka: Týmto veciam sa v pôrodnej sále vyhnite

DNES - 9:18Zaujímavosti

Pôrodné asistentky pomáhajú priviesť na svet tisíce detí, a tak niet pochýb o tom, že majú celý proces pôrodu v malíčku. Jedna z nich prezrádza, čomu by sa rodičky mali v nemocnici vyhnúť.

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

DNES - 7:45Zaujímavosti

Spoločnosť Google odhalila vo svojom internetovom prehliadači Chrome 26 nových bezpečnostných hrozieb

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

VČERA - 21:27Zaujímavosti

Pomocníčka v kuchyni prinútila 9-ročnú žiačku zjesť pečivo, ktoré predtým vyhodila do koša. Riaditeľka sa celému incidentu prizerala.

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

VČERA - 20:56Zaujímavosti

Žena ukázala, ako prerobiť podprsenku, aby bola vhodná do šiat s odhaleným chrbtom.

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

VČERA - 20:26Zaujímavosti

Vďaka týmto trom trikom budete mať viac miesta v skrinkách.