• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Britský Forrest Gump kráčal 13-tisíc km, obišiel celý ostrov

  • 16:20 18.03.2014
  • LONDÝN
Britský Forrest Gump kráčal 13-tisíc km, obišiel celý ostrov

Po prejdení takmer 13-tisíc kilometrov a zničení 14 párov topánok sa bývalý vojak úspešne vrátil domov.

Christian Nock, Foto: www.dailymail.co.uk

Bývalý vojak, ktorý dostal prezývku "Britský Forrest Gump", úspešne dokončil náročnú cestu okolo pobrežia Veľkej Británie. Christian Nock sa po roku a pol vrátil do mesta Blackpool, kde sa po dlhej dobe opäť vyspí na mäkkej posteli.

Za posledný týždeň som plakal viackrát ako za posledných desať rokov. Pohľad na vežu Blackpool Tower signalizoval koniec cesty - bolo to extrémne emotívne," uviedol 40-ročný Angličan. 

Na dobrodružnú cestu sa vydal 8. augusta 2012. Po prejdení takmer 13-tisíc kilometrov a zničení 14 párov topánok sa nedávno vrátil domov. Nock počas celej doby spával vonku v premenlivom britskom počasí. Hoci ponuky na teplé jedlo či sprchu od ľudí prijímal s vďačnosťou, mäkkému lôžku vždy odolal. 

Svojou cestou chcel upozorniť na situáciu vyslúžilých vojakov, ktorí majú po návrate domov ťažkosti nájsť si prácu a zaradiť sa do normálneho života. Sám Nock sa takto na istý čas ocitol na ulici, keď jeho ubytovňa v Blackpoole zbankrotovala. Bývalý vojak sa uchádzal o vyše 120 pracovných ponúk, všade ho však odmietli. Bez peňazí sa preto vydal za dobrodružstvom.

Počas cesty zároveň zbieral peniaze pre charitatívnu organizáciu Help for Heroes, ktorá sa stará o vojnových veteránov a vyslúžilcov na Britských ostrovoch. Hoci jeho pôvodný cieľ bol vyzbierať aspoň 10-tisíc libier, nakoniec na konte charity skončila takmer dvojnásobná suma.

"Ako bývalý člen pechoty viem, že návrat vojakov do civilného života je nesmierne ťažký. Mnohým sa nepodarí vrátiť do rodinného života práve pre nedostatok podpory a pochopenia. Mojím cieľom nebolo len vyzbieranie peňazí pre Help for Heroes, ale aj upozornenie verejnosti na našich vojakov – bezdomovcov tým, že som spal vonku ako oni," vysvetlil Christian, ktorého počas behu a chôdze dvakrát potrápila chrípka, mnoho pľuzgierov či nevoľnosť. Bývalého vojaka nezlomil ani neutíchajúci dážď a nočné mrazy a zažil aj niekoľko nebezpečných situácií, pri ktorých využil skúsenosti z vojenského výcviku. 

"Každý, kto mi pomáhal, či už na Facebooku, podaním šálky teplého nápoja, sendviča alebo aj obyčajným povzbudzovaním, mi dodal silu a znovu oživil moju vieru v ľudstvo," uviedol Christian. Na udelenie filmovej prezývky pritom reagoval triezvo: "Možno som dnešný Forrest Gump, ale toto nie je žiaden hollywoodsky trhák."

Šéf charitatívnej organizácie Bryn Parry bol z jeho činu dojatý. "Christian dokázal niečo obdivuhodné. Odkedy Help for Heroes spustila svoju činnosť pred šiestimi rokmi, ľudia z Veľkej Británie dokázali neuveriteľne pomôcť. Christianov pochod bol však unikátny," povedal Parry. Peniaze organizácia využije na pomoc vyslúžilcom z verejnej služby a vojakom, ktorí utrpeli zranenia obmedzujúce ich život ako aj tým, ktorí majú problém nájsť si zamestnanie. 

www.bbc.co.uk, www.dailymail.co.uk

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pôrodná asistentka: Týmto veciam sa v pôrodnej sále vyhnite

Pôrodná asistentka: Týmto veciam sa v pôrodnej sále vyhnite

DNES - 9:18Zaujímavosti

Pôrodné asistentky pomáhajú priviesť na svet tisíce detí, a tak niet pochýb o tom, že majú celý proces pôrodu v malíčku. Jedna z nich prezrádza, čomu by sa rodičky mali v nemocnici vyhnúť.

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

DNES - 7:45Zaujímavosti

Spoločnosť Google odhalila vo svojom internetovom prehliadači Chrome 26 nových bezpečnostných hrozieb

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

VČERA - 21:27Zaujímavosti

Pomocníčka v kuchyni prinútila 9-ročnú žiačku zjesť pečivo, ktoré predtým vyhodila do koša. Riaditeľka sa celému incidentu prizerala.

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

VČERA - 20:56Zaujímavosti

Žena ukázala, ako prerobiť podprsenku, aby bola vhodná do šiat s odhaleným chrbtom.

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

VČERA - 20:26Zaujímavosti

Vďaka týmto trom trikom budete mať viac miesta v skrinkách.