• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 6.7.2020Meniny má Patrícia, Patrik
32°Bratislava

Na ochorenie obličiek vo svete trpí zhruba 500 miliónov ľudí

  • 13:30 11.03.2014
  • BRATISLAVA
Na ochorenie obličiek vo svete trpí zhruba 500 miliónov ľudí

Desať dialyzačných stredísk na Slovensku poskytne 13. marca bezplatné vyšetrenie obličiek.

Chronické ochorenie obličiek a starnutie (Chronic Kidney Disease and Aging) - to je v roku 2014 téma Svetového dňa obličiek. Pripadá na druhý štvrtok v marci, v tomto roku na 13. marca. Svetový deň obličiek sa na medzinárodnej úrovni pripomína od roku 2006 a medzi jeho ciele patrí aj zvýšenie povedomia širokej verejnosti o význame zdravých obličiek pre celkový zdravotný stav. Svetový deň obličiek je výsledkom spoločnej iniciatívy Medzinárodnej nefrologickej spoločnosti a Medzinárodnej federácie nadácií pre ochorenie obličiek.

V súčasnosti na svete trpí na ochorenie obličky vyše 500 miliónov ľudí. Na Slovensku žije približne 3000 ľudí, ktorí sú odkázaní na dialýzu, ďalších 9000 pacientov žije s transplantovanou obličiek. Desať dialyzačných stredísk na Slovensku poskytne vo štvrtok 13. marca bezplatné vyšetrenie obličiek. Záujemcovia sa môžu nechať na budúci týždeň otestovať v Bratislave, Šali, Galante, Bánovciach nad Bebravou, Partizánskom, Topoľčanoch, Zvolene, Dolnom Kubíne, Námestove a v Trstenej v čase od 8.00 do 15.00 h. 

Počet pacientov s ochorením obličiek sa zvyšuje

Druhý marcový štvrtok sa stal príležitosťou pre ľudí s rizikom vzniku chronického obličkového ochorenia (CHOCH), ale aj zdravotníkov i politikov, aby upozorňovali zdravú verejnosť, že ochorenia obličiek predstavujú problém verejného zdravotníctva. Ide o nebezpečné, ale zároveň liečiteľné choroby.

Odborníci v odborných nefrologických časopisoch, ale aj v popularizačnej forme upozorňujú na skutočnosť, že chronické obličkové ochorenia nadobúdajú v ostatných rokoch miestami až epidemické rozmery. Aj preto sa CHOCH stali globálnym zdravotníckym i ekonomickým problémom. Preto sa na národnej úrovni treba zameriavať na prevenciu a včasnú diagnostiku CHOCH.

Dôležitá je včasná diagnostika ochorenia

Špecialisti varujú, že starnutím populácie sa zvyšuje výskyt artériovej hypertenzie a cukrovky, s tým sa zvyšuje aj počet pacientov s CHOCH. Môže sa to odraziť na zvýšených nárokoch na zdravotné poisťovne a na zabezpečenie mimotelovej eliminačnej liečby pacientov s ochorením obličiek. Dôležité je prijímať opatrenia na včasné zistenie CHOCH. Aj na to popri osvete možno využiť Svetový deň obličiek.

Obličky sú párový orgán v tvare fazule. Každá oblička sa skladá z približne milióna nefrónov, mikroskopických filtrov. Zdravé obličky zabezpečujú dôležité funkcie: odstraňujú odpadové látky z krvi do moču, regulujú množstvo vody a minerálnych látok, ktoré sa z tela odstráni a koľko ostane v organizme na zaistenie jeho normálneho fungovania. Obličky produkujú hormóny, ktoré regulujú krvný tlak, i ďalšie látky. Od správnej funkcie obličiek závisia ďalšie orgány ľudského tela.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako poraziť tuk na bruchu podľa toho, ako vyzerá

Ako poraziť tuk na bruchu podľa toho, ako vyzerá

VČERA - 19:35Zdravie

Existuje 6 základných príčin ukladania tuku na bruchu, ktoré majú rôzny vzhľad a možno ich riešiť rôznymi spôsobmi.

Ako zistiť, či ste prekonali infarkt bez toho, aby ste o tom vedeli?

Ako zistiť, či ste prekonali infarkt bez toho, aby ste o tom vedeli?

20:20 04.07.2020Zdravie

Príznaky infarktu sú niekedy náhle a bolestivé, inokedy sú zas také mierne, že nás ani nenútia ísť do nemocnice. Ako zistiť, či ste prekonali infarkt?

Trvalé následky koronavírusu: Tento príznak pacientom ostal aj po prekonaní COVID-19

Trvalé následky koronavírusu: Tento príznak pacientom ostal aj po prekonaní COVID-19

19:36 04.07.2020Zdravie

Jeden z desiatich pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 sa ani po vyliečení príznaku nezbavil.

Tieto potraviny zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Ako často ich jete?

Tieto potraviny zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Ako často ich jete?

7:54 04.07.2020Zdravie

Strava má značný vplyv aj na zdravie vášho mozgu. Niektoré potraviny dokonca zvyšujú riziko Alzheimerovej choroby. Ktoré to sú?

6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

6 vecí, ktoré môžete očakávať, keď si začnete pravidelne naparovať tvár

15:20 03.07.2020Zdravie

Týchto 6 výsledkov spozorujete na svojej tvári pri pravidelnom naparovaní.