• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
13°Bratislava

Nový pápež je z Argentíny, zvolil si meno František

  • 22:53 13.03.2013
  • RÍM
Nový pápež je z Argentíny, zvolil si meno František

Súvisiace články:

Pápež František je známy kritikou kolegov z cirkvi

Obrazom: Prvé vystúpenie pápeža Františka

Reakcie na zvolenie pápeža zo Slovenska: Je jednoduchý a otvorený

Pápežovi už zagratuloval Rompuy, Cameron aj šéf OSN

Obrazom: Z komína vo Vatikáne stúpal biely dym Novou hlavou katolíckej cirkvi sa stal bývalý argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio, ktorý si zvolil pápežské meno František.

V stredu podvečer sa na tom zhodli účastníci konkláve zloženého zo 115 kardinálov. O úspešnej voľbe informovali o 19.08 miestneho času prostredníctvom bieleho dymu, ktorý vyšiel z komína Sixtínskej kaplnky.

Krátko po 20-tej hodine vyšiel na balkón Baziliky sv. Petra francúzsky kardinál Jean-Louis Tauran a povedal: "Zvestujem vám veľkú radosť, máme pápeža". Nový Svätým Otcom sa stal Argentínčan Jorge Mario Bergoglio. Nová 266. hlava katolíckej cirkvi si ako prvá v histórii zvolila meno František a odteraz ho budú oslovovať František I.
Obrazom: Pápež František I.


Za tónov pápežskej hymny vystúpil na balkón aj nový Svätý Otec František I. "Dobrý večer, ďakujem za vaše prijatie", boli jeho prvé slová. Ako vtipne dodal: "Kardináli ma išli hľadať až na koniec sveta". Nová hlava katolíckej cirkvi venovala prvú modlitbu emeritnému pápežovi Benediktovi XVI. Vyzvala veriacich, aby sa za neho pomodlili.

Obrazom: Nový pápež František prvýkrát prehovoril k veriacim


Následne prišlo na rad tradičné požehnanie "Urbi et Orbi". Na záver vystúpenia pred tisíckami veriacich pápež František I. povedal: "Bratia a sestry, veľká vďaka za prijatie, modlite sa za mňa a vidíme sa čoskoro. Zajtra sa chcem ísť pomodliť k Panne Márii, aby ochraňovala Rím. prajem vám dobrú noc".

Naživo z Vatikánu:
Dnes už len bývalý argentínsky kardinál sa stal vôbec prvým pápežom pochádzajúcim z Latinskej Ameriky. Na tomto kontinente žije vôbec najväčšia komunita katolíkov. Celkovo sa ku katolicizmu hlási na celom svete asi 1,2 miliardy ľudí, pričom len v Strednej a Južnej Amerike je to viac ako 500 miliónov.

Exkardinál Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Argentíne. V roku 1998 ho vysvätili za arcibiskupa pre hlavné mesto Buenos Aires a v roku 2001 za kardinála. V čase zvolenia za pápeža dosiahol vek 76 rokov.

Obrazom: Cirkev má nového pápeža


Celý proces odštartovala prekvapivá rezignácia Benedikt XVI., ktorý nie je hlavou katolíckej cirkvi od štvrtkového večera a prináleží mu už len titul "emeritný pápež". Osemdesiatpäťročný Benedikt, ktorý odstúpil ako prvý pápež po dlhých storočiach, svoje rozhodnutie zdôvodnil pokročilým vekom, ktorý mu neumožňuje pokračovať v plnení pápežských povinností. Podľa doterajších pravidiel sa mala voľba jeho nástupcu začať 15 až 20 dní po uvoľnení postu, odchádzajúci pápež však umožnil skorší termín, čo zrejme súvisí s blížiacimi sa veľkonočnými sviatkami.

Na námestí sv. Petra nedočkavo sledovali komín tisícky veriacich. Po tom, ako sa objavil biely dym, dav začal oslavovať za zvuku zvonov z Baziliky sv. Petra.


Buenos Aires oslavuje

Argentínsku metropolu Buenos Aires v stredu zaplavili desaťtisíce veriacich, ktorí vyšli do ulíc osláviť zvolenie ich bývalého kardinála za nového pápeža.

Po oznámení výsledku konkláve Argentínčania nadšene tlieskali, šoféri trúbili autami a niektorí radosť prejavili aj spontánnym plačom.

Podobne sa oslavovalo aj v ďalších mestách Latinskej Ameriky, keďže Bergoglio sa stal prvým pápežom pochádzajúcim z tejto časti sveta. Ku katolíckej cirkvi sa tam hlási až viac ako pol miliardy obyvateľov, Petrov stolec napriek tomu nikdy neovládol pápež pochádzajúci odtiaľto.

Voľba začala v utorok

Zbor kardinálov začal voliť nového pápeža v utorok o 16:45 SEČ prísahou mlčanlivosti. Celý proces odštartovala prekvapivá rezignácia Benedikt XVI., ktorý nie je hlavou katolíckej cirkvi od posledného februárového večera a prináleží mu už len titul "emeritný pápež".

Právo zúčastniť sa na konkláve mali kardináli z celého sveta mladší ako 80 rokov. Tí hlasovali najviac dvakrát za deň, pričom vkladali hlasovacie lístky v zástupe do kalicha na oltári. Po každom dvojkolovom hlasovaní sa lístky spaľovali v špeciálnej peci a farba dymu vychádzajúceho z komína bola tradične signálom pre vonkajší svet, či sa podarilo pápeža zvoliť, alebo nie.

Obrazom: Prvá stredajšia voľba bola neúspešná

Slávny dym z komína nie je tvorený len zo spaľovania hlasovacích lístkov. "Používame dymové svetlice," prezradil Paolo Sagretti, ktorý má na starosti kaplnku pre volebné konkláve.

Starobylý signalizačný systém je stále jediným spôsobom, ako sa verejnosť dozvedá, či bol nový pápež zvolený. V minulosti sa biely dym vytváral miešaním hlasovacích lístkov a mokrej slamy, čierny naopak kombináciou lístkov a smoly.

Po niekoľkých voľbách, kedy sa sivý dym interpretoval ako biely, sa Vatikán rozhodol pre jasnejší spôsob tvorenia dymu. Dnes sa biely dym vyrába zmesou chlorečnanu draselného, laktózy a živice. Čierny dym je zas vytváraný zmiešaninou chloristanu draselného, antracénu a síry. Na tvorbu dymu slúžia dve pece, kde do jedného sa vkladajú hlasovacie lístky a do druhého chemické látky. Z oboch ústi dym do jedného komína.

To, po čom mnohí kardináli túžia je vodca, ktorý dokáže znovu rozdúchať katolícku vieru na celom svete, a to najmä u mladých ľudí, tak ako to dokázal charizmatický Ján Pavol II. "Bez pápeža sa cítim osamelý, ako sirota," povedal francúzsky kňaz Guillaume Le Floch. "Cirkev potrebuje veľkého vodcu, a to teraz oveľa viac ako inokedy," dodal. Aj kardinál z USA Sean O'Malley povedal, že nový pápež by mal "robiť viditeľnú lásku dobrého pastiera."

Tieto vyjadrenia môžu súvisieť s nedávnymi škandálmi katolíckej cirkvi, a tiež liberálnych názorov v zmenách v cirkvi, ako v otázke kňazského celibátu.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

DNES - 8:18Zahraničné

Český minister zdravotníctva sa vzdal funkcie.

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

DNES - 8:05Zahraničné

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87.000 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

Denný prírastok COVID-19 v Česku je nižší, pribudla jedna obeť

DNES - 6:05Zahraničné

Česko zaznamenalo v nedeľu 985 nových prípadov nákazy koronavírusom, vyplýva z údajov tamojšieho ministerstva zdravotníctva zverejnených v noci na pondelok.