• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

Pozrite si pikošky a priebeh konkláve v minulosti

  • 17:29 12.03.2013
  • VATIKÁN
Pozrite si pikošky a priebeh konkláve v minulosti

Súvisiace články:

V Sixtínskej kaplnke sa začala konkláve, svet sleduje komín

Pozrite si, ako sa volí nový pápež

Obrazom: Najdôležitejšie momenty zo života posledného pápeža V minulom storočí žiadne konkláve netrvalo viac než päť dní a najrýchlejšie hlasovanie vynieslo na stolec sv. Petra pápeža Pia XII.

Dvakrát preláti zo severnej Ameriky nestihli hlasovania, pretože do Ríma nedorazili načas a jeden maďarský kardinál vynechal dve konkláve, pretože sa nachádzal na americkom veľvyslanectve v Budapešti v nútenom politickom azyle.
Historický pohľad konkláve:

* 31. júl - 4. august 1903: Počas siedmich hlasovaní v priebehu 4 dní bol zvolený taliansky kardinál Giuseppe Sarto (Pius X.) Na konkláve sa zúčastnilo 62 zo 64 kardinálov.

* 31. august - 3. september 1914: Talianskeho kardinála Giacoma della Chiesu (Benedikta XV.) zvolili na 10. pokus v tretí deň. Na hlasovaní sa zúčastnilo 56 zo 65 kardinálov. Kardináli z Bostonu, Baltimore a Quebecu prišli neskoro.

* 2.-6. február 1922: Pápežom sa stal taliansky kardinál Achille Ratti (Pius XI.) zvolený v 14. kole na piaty deň. Na konkláve sa zúčastnilo 53 zo 60 kardinálov. Hlasovanie nestihli preláti z Bostonu, Philadelphie a Quebecu.

* 1.-2.marec 1939: V treťom hlasovaní počas dvoch dní bol vybratý taliansky kardinál Eugenio Pacelli (Pius XII.). Hlasovalo všetkých 62 kardinálov.

* 25.-28. októbra 1958: Talianskeho kardinála Angela Roncalliho (Jána XXIII.) zvolili na štvrtý deň na 11. pokus. Zúčastnilo sa 51 z 53 kardinálov. Maďarský kardinál József Mindszenty sa nachádzal v politickom azyle na americkom veľvyslanectve v Budapešti a jeho juhoslovanský kolega Alojzije Stepinač mal domáce väzenie.

* 19.-21. jún 1963: Pápežom sa stal taliansky kardinál Giovanni Battista Montini (Pavol VI.) zvolený v šiestom kole na tretí deň. Hlasovalo 80 z 88 kardinálov. Mindszenty bol stále na americkom veľvyslanectve.

* 25.-26. august 1978: Po štvrtom hlasovaní bol v druhý deň konkláve vybratý taliansky kardinál Albino Luciano (Ján Pavol I.). Zúčastnilo sa na ňom celkovo 111 kardinálov zo 49 krajín a území, traja neprišli pre chorobu, pätnástim to nedovolilo nové pravidlo obmedzujúce vek voliteľa na menej ako 80 rokov.

* 14.-16. októbra 1978: Pápežom sa stal Poliak Karol Wojtyla (Ján Pavol II.). Zvolený bol na ôsmy pokus v tretí deň a stal sa prvou netalianskou hlavou katolíckej cirkvi od Adriána VI. (1522-1523). Celkovo hlasovalo 111 kardinálov zo 49 krajín a území.

* 18.-19. apríla 2005: Z konkláve vzišiel ako víťaz nemecký kardinál Joseph Ratzinger (Benedikt XVI.) vybratý v štvrtom kole v druhý deň. Na hlasovaní sa zúčastnilo 115 kardinálov z 52 krajín a území.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bezpečnostná rada OSN vyzvala na spravodlivý prístup k vakcínam proti covidu

Bezpečnostná rada OSN vyzvala na spravodlivý prístup k vakcínam proti covidu

VČERA - 21:33Zahraničné

Bezpečnostná rada (BR) OSN v piatok jednomyseľne prijala rezolúciu vyzývajúcu na lepší prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 v krajinách, ktoré sužujú ozbrojené konflikty alebo chudoba.

Vraždu novinára Chášukdžího schválil saudskoarabský princ

Vraždu novinára Chášukdžího schválil saudskoarabský princ

VČERA - 20:34Zahraničné

Spojené štáty zverejnili správu tajných služieb, podľa ktorej vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího schválil tamojší korunný princ Muhammad bin Salmán.

EMA odporučila použitie monoklonálnych protilátok pri liečbe covidu

EMA odporučila použitie monoklonálnych protilátok pri liečbe covidu

VČERA - 20:18Zahraničné

Kombinácia protilátok znižuje vírusovú nálož, čím znižuje riziko závažného priebehu ochorenia.

Česká vláda vyhlásila nový núdzový stav

Česká vláda vyhlásila nový núdzový stav

VČERA - 19:12Zahraničné

Poslanecká snemovňa neschválila predĺženie núdzového stavu.

Kanada schválila vakcínu od AstraZeneca

Kanada schválila vakcínu od AstraZeneca

VČERA - 17:41Zahraničné

Kanadský regulačný úrad v piatok oznámil, že schválil vakcínu proti ochoreniu COVID-19 vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca.