• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 24.9.2020Meniny má Ľuboš, Ľubor
23°Bratislava

Pozrite si pikošky a priebeh konkláve v minulosti

  • 17:29 12.03.2013
  • VATIKÁN
Pozrite si pikošky a priebeh konkláve v minulosti

Súvisiace články:

V Sixtínskej kaplnke sa začala konkláve, svet sleduje komín

Pozrite si, ako sa volí nový pápež

Obrazom: Najdôležitejšie momenty zo života posledného pápeža V minulom storočí žiadne konkláve netrvalo viac než päť dní a najrýchlejšie hlasovanie vynieslo na stolec sv. Petra pápeža Pia XII.

Dvakrát preláti zo severnej Ameriky nestihli hlasovania, pretože do Ríma nedorazili načas a jeden maďarský kardinál vynechal dve konkláve, pretože sa nachádzal na americkom veľvyslanectve v Budapešti v nútenom politickom azyle.
Historický pohľad konkláve:

* 31. júl - 4. august 1903: Počas siedmich hlasovaní v priebehu 4 dní bol zvolený taliansky kardinál Giuseppe Sarto (Pius X.) Na konkláve sa zúčastnilo 62 zo 64 kardinálov.

* 31. august - 3. september 1914: Talianskeho kardinála Giacoma della Chiesu (Benedikta XV.) zvolili na 10. pokus v tretí deň. Na hlasovaní sa zúčastnilo 56 zo 65 kardinálov. Kardináli z Bostonu, Baltimore a Quebecu prišli neskoro.

* 2.-6. február 1922: Pápežom sa stal taliansky kardinál Achille Ratti (Pius XI.) zvolený v 14. kole na piaty deň. Na konkláve sa zúčastnilo 53 zo 60 kardinálov. Hlasovanie nestihli preláti z Bostonu, Philadelphie a Quebecu.

* 1.-2.marec 1939: V treťom hlasovaní počas dvoch dní bol vybratý taliansky kardinál Eugenio Pacelli (Pius XII.). Hlasovalo všetkých 62 kardinálov.

* 25.-28. októbra 1958: Talianskeho kardinála Angela Roncalliho (Jána XXIII.) zvolili na štvrtý deň na 11. pokus. Zúčastnilo sa 51 z 53 kardinálov. Maďarský kardinál József Mindszenty sa nachádzal v politickom azyle na americkom veľvyslanectve v Budapešti a jeho juhoslovanský kolega Alojzije Stepinač mal domáce väzenie.

* 19.-21. jún 1963: Pápežom sa stal taliansky kardinál Giovanni Battista Montini (Pavol VI.) zvolený v šiestom kole na tretí deň. Hlasovalo 80 z 88 kardinálov. Mindszenty bol stále na americkom veľvyslanectve.

* 25.-26. august 1978: Po štvrtom hlasovaní bol v druhý deň konkláve vybratý taliansky kardinál Albino Luciano (Ján Pavol I.). Zúčastnilo sa na ňom celkovo 111 kardinálov zo 49 krajín a území, traja neprišli pre chorobu, pätnástim to nedovolilo nové pravidlo obmedzujúce vek voliteľa na menej ako 80 rokov.

* 14.-16. októbra 1978: Pápežom sa stal Poliak Karol Wojtyla (Ján Pavol II.). Zvolený bol na ôsmy pokus v tretí deň a stal sa prvou netalianskou hlavou katolíckej cirkvi od Adriána VI. (1522-1523). Celkovo hlasovalo 111 kardinálov zo 49 krajín a území.

* 18.-19. apríla 2005: Z konkláve vzišiel ako víťaz nemecký kardinál Joseph Ratzinger (Benedikt XVI.) vybratý v štvrtom kole v druhý deň. Na hlasovaní sa zúčastnilo 115 kardinálov z 52 krajín a území.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Do týždňa by v Česku mohlo pribúdať až 6000 nakazených denne

Do týždňa by v Česku mohlo pribúdať až 6000 nakazených denne

DNES - 12:31Zahraničné

Počty nakazených podľa českého ministra vnútra nevedú k optimizmu. Denný prírastok by mohol ešte vzrásť.

India hlási ďalších 86.000 prípadov nákazy, ochoreniu podľahol aj minister

India hlási ďalších 86.000 prípadov nákazy, ochoreniu podľahol aj minister

DNES - 10:59Zahraničné

India hlásila vo štvrtok ďalších 86.508 nových prípadov nákazy koronavírusom. Premiér Naréndra Módí pritom vidí v zavedení krátkych lokálnych karantén (lockdownov) iba malý úžitok a kritizoval ich.

Vojaci KĽDR údajne zastrelili a podpálili juhokórejskeho vládneho úradníka

Vojaci KĽDR údajne zastrelili a podpálili juhokórejskeho vládneho úradníka

DNES - 10:57Zahraničné

Juhokórejské ministerstvo obrany vo štvrtok obvinilo Kórejskú ľudovodemokratickú republiku zo zastrelenia a následného podpálenia tela juhokórejského vládneho úradníka, ktorý bol od pondelka nezvestný.

Ďuriš Nicholsonová: Nový migračný pakt je vítaný, ale je tam viacero otáznikov

Ďuriš Nicholsonová: Nový migračný pakt je vítaný, ale je tam viacero otáznikov

DNES - 10:36Zahraničné

Nový Pakt pre migráciu a azyl, ktorý v stredu preložila Európska komisia (EK), vyvoláva množstvo otáznikov, tvrdí slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

Premiéri V4 v Bruseli rokujú s Von der Leyenovou, chýba však Matovič

Premiéri V4 v Bruseli rokujú s Von der Leyenovou, chýba však Matovič

DNES - 10:21Zahraničné

v Bruseli sa vo štvrtok predpoludním aj napriek odloženiu mimoriadneho summitu Európskej únie stretávajú premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Stretnutie sa uskutoční bez prítomnosti predsedu vlády SR Igora Matoviča.