• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

Srbský premiér žiada pre krajanov v Kosove záruky

  • 16:40 12.03.2013
  • BELEHRAD
Srbský premiér žiada pre krajanov v Kosove záruky

Srbsko žiada pre svojich krajanov žijúcich na severe Kosova medzinárodné záruky, ktoré budú súčasťou politickej dohody medzi Belehradom a Prištinou.

Povedal to v utorok srbský premiér Ivica Dačič. Belehrad tým podľa svojich slov sleduje výrazné zníženie rizika vypuknutia ozbrojeného konfliktu v regióne.

Dačič, ktorý sa v pondelok stretol so šéfkou diplomacie EÚ, uviedol, že ak sú Kosovčania pripravení prijať takýto návrh, je pripravený ho podpísať.

Podľa jeho slov totiž Srbi musia mať "rozhodovací vplyv" v oblasti bezpečnosti a súdnictva na územiach, kde majú väčšinu. Ako dodal exminister vnútra, "som pripravený na kompromis, no nezdá sa mi, že Priština je pripravená zmeniť svoj postoj, kým má americkú podporu".

Dačič ešte minulý týždeň vyhlásil, že srbská vláda si uvedomuje, že nemá žiadny vplyv na dianie v Kosove, no prípadnú dohodu s Prištinou podmienil "výkonnými právomocami" pre kosovských Srbov. Podľa Dačiča "je pravda, že Srbsko nemá žiadnu moc nad veľkou časťou Kosova, ale tú nemá nad časťou svojho územia ani Kosovo".

Narážal pritom na viaceré oblasti, kde na rozdiel od zvyšku kosovského územia netvoria väčšinu Albánci, ale Srbi. Tí podobne ako srbská vláda neuznávajú nezávislosť Kosova ani právomoci tamojších inštitúcií.

Kosovsko-srbský dialóg pod záštitou EÚ sa začal v marci 2011 a od októbra minulého roka sa na ňom priamo zúčastňujú aj Dačič a jeho kosovský náprotivok Hashim Thaçi. Strany sa medzičasom dohodli vo viacerých citlivých otázkach, budúcnosť 40-tisícovej srbskej menšiny v Kosove však naďalej zostáva nejasná.

Srbsko stratilo kontrolu nad Kosovom počas vojny v rokoch 1998 a 1999, nezávislosť územia vyhlásenú v roku 2008 však naďalej odmieta uznať. Spolu s ním okrem iných aj Rusko a päť krajín EÚ.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bezpečnostná rada OSN vyzvala na spravodlivý prístup k vakcínam proti covidu

Bezpečnostná rada OSN vyzvala na spravodlivý prístup k vakcínam proti covidu

VČERA - 21:33Zahraničné

Bezpečnostná rada (BR) OSN v piatok jednomyseľne prijala rezolúciu vyzývajúcu na lepší prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 v krajinách, ktoré sužujú ozbrojené konflikty alebo chudoba.

Vraždu novinára Chášukdžího schválil saudskoarabský princ

Vraždu novinára Chášukdžího schválil saudskoarabský princ

VČERA - 20:34Zahraničné

Spojené štáty zverejnili správu tajných služieb, podľa ktorej vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího schválil tamojší korunný princ Muhammad bin Salmán.

EMA odporučila použitie monoklonálnych protilátok pri liečbe covidu

EMA odporučila použitie monoklonálnych protilátok pri liečbe covidu

VČERA - 20:18Zahraničné

Kombinácia protilátok znižuje vírusovú nálož, čím znižuje riziko závažného priebehu ochorenia.

Česká vláda vyhlásila nový núdzový stav

Česká vláda vyhlásila nový núdzový stav

VČERA - 19:12Zahraničné

Poslanecká snemovňa neschválila predĺženie núdzového stavu.

Kanada schválila vakcínu od AstraZeneca

Kanada schválila vakcínu od AstraZeneca

VČERA - 17:41Zahraničné

Kanadský regulačný úrad v piatok oznámil, že schválil vakcínu proti ochoreniu COVID-19 vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca.