• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 2.10.2022Meniny má Levoslav
15°Bratislava

Kňazi nesmú hovoriť v médiách bez súhlasu nadriadených

  • 8:30 13.03.2013
  • DONOVALY
Kňazi nesmú hovoriť v médiách bez súhlasu nadriadených

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) na plenárnom zasadnutí zasadnutí prijala normy týkajúce sa katolíckych médií a vystupovania klerikov a zasvätených osôb v médiách.

Ako stručne priblížil predseda KBS a bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, normy majú zabezpečiť, aby každý, kto bude v médiách vystupovať v mene katolíckej cirkvi, mal na to súhlas predstaviteľa svojej diecézy – biskupa alebo generálneho vikára.

Povolenie sa nemusí týkať každého vystúpenia zvlášť, niektoré osoby ho môžu mať aj dlhodobé.

„Základnú ľudskú slobodu neobmedzujeme, ale kto je v rámci cirkvi viazaný istou úlohou, musí rešpektovať isté pravidlá,“ povedal Zvolenský.

Dodal, že normy nie sú reakciou na nijaký mediálny výstup z posledného obdobia, ale v kódexe kánonického práva je požiadavka, aby jednotlivé národné konferencie biskupov také normy pripravili. KBS ich pripravovala zhruba rok a pol a ich presné znenie zverejní po jazykovej úprave na stránke kbs.sk.
Nový preklad Biblie

Slovenskí katolícki biskupi tiež iniciujú vytvorenie nového slovenského prekladu Biblie.

Potreba nového prekladu vyplynula nielen z vývoja slovenčiny, ale aj z nového oficiálneho katolíckeho prekladu do latinčiny – Neovulgaty – ktorý vyšiel v 90. rokoch minulého storočia.

Zároveň je na nový slovenský preklad dobrá príležitosť, keďže v katolíckej cirkvi vyrástla nová generácia odborníkov na Sväté písmo.

Preklad má zabezpečiť cirkevná organizácia Katolícke biblické dielo.

„Podnetom je, že jestvuje nový oficiálny preklad do latinčiny, ktorý sa nazýva Neovulgata, a bolo by veľmi vhodné, aby sa princípy tohto nového prekladu do latinčiny v porovnaní s textami kníh Svätého písma v pôvodných jazykoch preložili aj do súčasnej slovenčiny,“ povedal Zvolenský.

Pripomenul, že súčasný oficiálny katolícky preklad Svätého písma bol vytvorený v 40. rokoch minulého storočia. Modernejší, zhruba 30-ročný preklad majú len časti Nového zákona používané pri liturgii. Na novom preklade má pracovať okolo 20 odborníkov.

Podľa arcibiskupa ide o náročný projekt a práce na ňom potrvajú viac rokov. Na zatiaľ poslednom preklade Biblie do slovenčiny - ekumenickom, ktorý vydala Slovenská biblická spoločnosť v roku 2007, pracovali prekladatelia 19 rokov.
Nového pápeža pozvú na Slovensko

Biskupi sa na aktuálnom zasadnutí dohodli, že nového pápeža v primerane krátkom čase po zvolení pozvú na návštevu Slovenska. Ako uviedol ich hovorca Jozef Kováčik, nepredpokladajú však, že by nový pápež Slovensko navštívil už v čase tohtoročných osláv 1 150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda, keďže pápeži si za cieľ svojej prvej návštevy zvyknú voliť svoju domovinu a tento rok má pápež navštíviť aj Svetové dni mládeže v brazílskom Riu de Janeiro.

Súčasťou osláv príchodu vierozvestcov nebude ani pôvodne plánované uvedenie filmu o Cyrilovi a Metodovi, ktorý biskupi avizovali pred zhruba dvoma rokmi. Ako dnes uviedli, projekt je pre nedostatok finančných prostriedkov pozastavený.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V pondelok opäť silnejšie zafúka, miestami možno očakávať víchricu

V pondelok opäť silnejšie zafúka, miestami možno očakávať víchricu

DNES - 17:54Domáce

Meteorológovia varujú pred vetrom aj v pondelok, na horách severného Slovenska možno miestami očakávať až víchricu.

Korčok rozhodol o svojom ďalšom pôsobení v politike

Korčok rozhodol o svojom ďalšom pôsobení v politike

DNES - 16:04Domáce

Strana SaS ponúkala exministrovi zahraničia post lídra na kandidátke. Korčok v nedeľu zaujal jasné stanovisko.

Európska asociácia sudcov má výhrady k zmenám súdnej mapy na Slovensku

Európska asociácia sudcov má výhrady k zmenám súdnej mapy na Slovensku

DNES - 15:40Domáce

Európska asociácia sudcov nesúhlasí, aby predseda okresného súdu mohol od januára 2023 rozhodnúť o preložení sudcov v rámci svojho obvodu bez ich súhlasu.

Prešovská univerzita zvýšila ceny za ubytovanie a pripravuje úsporné opatrenia

Prešovská univerzita zvýšila ceny za ubytovanie a pripravuje úsporné opatrenia

DNES - 15:23Domáce

Prešovská univerzita pripravuje súbor úsporných opatrení v súvislosti so šetrením energií.

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2, potvrdilo ministerstvo obrany

Na Slovensku sa má vyrobiť pre Ukrajinu 16 húfnic Zuzana 2, potvrdilo ministerstvo obrany

DNES - 14:59Domáce

Štátna akciová spoločnosť Konštrukta Defence by mala vyrobiť pre Ukrajinu ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2.