• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

Prezident je podľa Sulíka zbabelec, nebude s ním strácať čas

  • 15:26 12.03.2013
  • BRATISLAVA
Prezident je podľa Sulíka zbabelec, nebude s ním strácať čas

Mimoriadna schôdza k návrhu obžaloby prezidenta Ivana Gašparoviča pokračuje, rokovanie otvoril predseda parlamentu Pavol Paška.

Poslanci Smeru-SD a takisto ani prezident sa ani dnes na rokovaní nezúčastnia.

Prezident Ivan Gašparovič je podľa predsedu SaS Richarda Sulíka jeden obyčajný zbabelec.

"Okrem toho, že je hanbou tejto krajiny, je aj zbabelec. Táto bábka v rukách Smeru mi nestojí za to, aby som s ním strácal čas," povedal dnes v rozprave Sulík.

Líder liberálov mal pôvodne pripravený materiál a argumenty, ktoré chcel predniesť poslancom, pre neúčasť zákonodarcov vládneho Smeru-SD a hlavne prezidenta v rokovacej sále od svojho zámeru upustil.

Neúčasť hlavy štátu na rokovaní národnej rady kritizoval aj poslanec za SaS Martin Poliačik, ktorý je predkladateľom návrhu na obžalobu Gašparoviča.

Poliačik pripomenul parlamentnú demokraciu

"Nielen poslanci Smeru, ale aj prezident tu mal byť a obhájiť, prečo sa tak rozhodol a predložil takú zlátaninu, akú predložil, prečo klamal, prečo si vybral názory istých ľudí a iných nespomenul a prečo názory práve týchto ľudí považuje za relevantné," vysvetlil Poliačik.

Zdôraznil, že na Slovensku je stále parlamentná demokracia, v ktorej hlavnú rolu zohráva národná rada. Aj preto situáciu, kedy prezident nepríde do parlamentu obhájiť svoje vlastné rozhodnutie, považuje za nenáležitý a nesprávny krok hlavy štátu.
Podľa Žitňanskej ide o mocensko-politickú hru

Nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora je mocensko-politická hra prezidenta Ivana Gašparoviča a strany Smer-SD, ktorá prekročila hranice, myslí si poslankyňa za SDKÚ-SD Lucia Žitňanská.

"Vzťah medzi prezidentom a parlamentom sa zásadne zmenil, za prizerania parlamentu. De facto došlo k zmene Ústavy SR, bez súhlasu ústavodarného zboru, poslanci za stranu Smer-SD mlčali. Túto nebezpečnú hru rozohrala naplno strana Smer-SD spolu s prezidentom," povedala dnes v parlamentnej rozprave Žitňanská. Kolegov zo Smeru-SD vyzvala, aby prišli hlasovať a aspoň raz ukázať trocha odvahy. "Treba dohrať túto hru aj so všetkými dôsledkami za svoje rozhodnutia," dodala.

Exministerka spravodlivosti zdôraznila, že dnes to už nie je len o prezidentovi, Čentéšovi a jednom volebnom období. "Toto je o ústavnej neistote, v ktorej sa ocitá parlament, generálna prokuratúra ako aj všetci ústavní činitelia menovaní prezidentom. Toto je vážny stav, keď je bezpochyby namieste zaujať jasné principiálne stanovisko," uzavrela Žitňanská.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raši: Krajčího si budeme pamätať ako symbol zlyhania

Raši: Krajčího si budeme pamätať ako symbol zlyhania

DNES - 11:18Domáce

Podľa Rašiho sa Krajčí nikdy nemal stať ministrom. Poslanec nevylučuje, že Krajčí vo svojej funkcii v najbližších dňoch skončí.

Sólymos: Po prvom roku ministra Budaja nevidieť žiadne relevantné výsledky

Sólymos: Po prvom roku ministra Budaja nevidieť žiadne relevantné výsledky

DNES - 10:24Domáce

Sólymos celkovo pôsobenie Budaja hodnotí neutrálne.

Ministerstvo zdravotníctva sľubuje zmenu v registrácii na očkovanie

Ministerstvo zdravotníctva sľubuje zmenu v registrácii na očkovanie

DNES - 10:11Domáce

Verejnosť nebude musieť "striehnuť" na voľné očkovacie termíny. Sľubuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré pripravuje novú aplikáciu, ktorá má slúžiť ako "čakáreň" na očkovanie.

V pondelok pribudlo opäť vyše 100 úmrtí na COVID-19

V pondelok pribudlo opäť vyše 100 úmrtí na COVID-19

DNES - 10:02Domáce

Počet pacientov s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň v nemocniciach klesol len mierne.

Finančníkovi Martinovi Kvietikovi pribudlo ďalšie obvinenie

Finančníkovi Martinovi Kvietikovi pribudlo ďalšie obvinenie

DNES - 9:35Domáce

Finančníkovi Martinovi K., obvinenému v rámci minuloročnej policajnej akcie Dobytkár, pribudlo ďalšie obvinenie. TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová aj obhajca Dušan Ivan.