• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

Vláda má podľa Roberta Fica daňové príjmy pod kontrolou

  • 15:23 12.03.2013
  • BRATISLAVA
Vláda má podľa Roberta Fica daňové príjmy pod kontrolou

Daňové príjmy štátu má vláda pod kontrolou. Premiér Robert Fico to vyhlásil po utorňajšom kontrolnom dni na ministerstve financií a podľa jeho slov to potvrdzujú čísla o výbere daní za prvé dva mesiace tohto roku, ktoré sú lepšie, ako sa očakávalo v rozpočte.

"O tri percentá viacej už vyberáme na daniach, ako sú plánované príjmy z daní do štátneho rozpočtu," uviedol Robert Fico na tlačovej konferencii po skončení kontrolného dňa.

Finančná správa podľa ministra financií Petra Kažimíra zaznamenala vo februári tohto roka prvýkrát od vlaňajšieho apríla nárast počtu daňových priznaní k dani z pridanej hodnoty (DPH) a zároveň pokles nadmerných odpočtov.

Vláda sa podľa premiéra bude v ďalšom období zameriavať najmä na boj proti daňovým podvodom, pretože štátu podľa jeho slov stále utekajú veľké peniaze. Spolu s ministrom financií a ministrom vnútra chce Robert Fico hovoriť aj o prípadnej špecializácii súdov na daňovú oblasť.

"Chceme ďalej motivovať pracovníkov finančnej správy," priblížil ďalší zo zámerov vlády Robert Fico s tým, že jednou z možností je napríklad aj vytrhnutie zamestnancov finančnej správy zo systému štátnych zamestnancov s cieľom zlepšiť ich ohodnotenie.

Premiér po kontrolnom dni na rezorte financií zároveň potvrdil, že vláda už nechce ísť cestou zvyšovania daní, konkrétne DPH či priamych daní. Jedinou výnimkou je luxusný majetok. "Luxusný majetok môže byť v budúcnosti zdanený viac ako bežný majetok,“ uviedol Fico.

Minister financií Peter Kažimír zároveň doplnil, že jednou z oblastí, ktorej sa chce rezort venovať, je napríklad oblasť zrážkovej dane. "Pripravujeme legislatívu, ktorá sa bude venovať zrážkovým daniam v prípade firiem, ktoré posielajú peniaze do daňových rajov, čiže v lete sa dozviete konkrétne návrhy a zasiahneme v tejto oblasti," avizuje Kažimír.

Daňové príjmy štátu prekročili ku koncu februára tohto roku 1,283 mld. eur a štát tak z celoročne rozpočtovaných príjmov vybral 14,4 %. Nedaňové príjmy za prvé dva mesiace roka podľa priebežných údajov zverejnených Finančným riaditeľstvom SR dosiahli 31,1 mil. eur a celkové daňové a nedaňové príjmy štátneho rozpočtu tak predstavovali 1,315 mld. eur.
Rezort financií konsolidáciu zvláda
Rezort financií pod vedením Petra Kažimíra konsolidáciu zvláda, odteraz by sa mal viac sústrediť aj na opatrenia na podporu hospodárskeho rastu. Vyhlásil to po utorňajšom kontrolnom dni na ministerstve financií predseda vlády Robert Fico. "Rezort financií zvládol v roku 2012 a zvláda v roku 2013 kľúčovú úlohu, teda konsolidáciu verejných financií. Oceňujem, že minister vníma proces konsolidácie verejných financií nie iba ako technokratickú záležitosť, ale ako vec, ktorá sa týka života ľudí,“ povedal v utorok Fico.

Výsledkom úsilia nového vedenia rezortu financií je podľa Fica aj vlaňajšie hospodárenie verejnej správy. Napriek tomu, že predchádzajúca vláda zanechala podľa Fica nereálne ciele, pôvodne plánovaný deficit na úrovni 4,6 % hrubého domáceho produktu sa podarilo dodržať. Výsledný schodok môže byť dokonca podľa premiéra o desatinu percentuálneho bodu nižší. Podobne sa verejné financie vyvíjajú aj v tomto roku. Ako ďalej povedal Fico, na predsavzatiach stlačiť deficit pod 3 % hrubého domáceho produktu, sa nič nemení.

Minister Peter Kažimír po rokovaní s premiérom zároveň informoval, ako sa bude plátať vyše 360-miliónová diera v tohtoročnom rozpočte, ktorú avizoval už v predchádzajúcich týždňoch. Vyše 230 mil. eur pôjde z rezervy, ktorá vznikla výstupom ľudí z druhého dôchodkového piliera, takmer 70 mil. eur z vyšších dividend od SPP a SEPS a 59 mil. eur budú tvoriť rôzne škrty a úspory v rozpočtoch jednotlivých ministerstiev. Rezort financií okrem toho presunmi v rozpočte dokázal alokovať aj dodatočných 16 mil. eur, ktoré štát jednorazovo poskytne samosprávam na financovanie opravy výtlkov na cestách.

Opozičné KDH však premiérovu spokojnosť s výsledkami rezortu financií nezdieľa. Minister Kažimír totiž podľa podpredsedu hnutia Miloša Moravčíka konal v rozpore s istotami sľubovanými pred voľbami. "Smer sľuboval, že zvýši dane len bohatým a firmám s veľkými ziskami. Tým, že zvýšili dane všetkým firmám, na to dnes doplácajú ľudia tým, že klesá životná úroveň," uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii Moravčík. Minister financií by si tak podľa KDH namiesto pochvaly zaslúžil skôr žltú kartu, pretože zvýšenie daní a byrokracie podnikateľom z jeho dielne ničí pracovné miesta, spôsobuje zdražovanie a znižuje reálne mzdy.

Po zavedení konsolidačných opatrení je však podľa premiéra čas na to, aby sa rezort financií začal viac venovať opatreniam na podporu hospodárskeho rastu. Rezort financií už niektoré opatrenia pripravil. Premiér vymenoval napríklad kapitálové posilnenie Slovenskej záručnej a rozvojovej banky a Eximbanky či záujem pokračovať v programoch podpory malých a stredných podnikov.

Rezort financií podľa Fica prišiel aj s návrhom, aby sa časť prostriedkov pridelených Slovensku z európskych zdrojov v rokoch 2014 až 2020 v sume vyše 800 mil. eur mohla využiť aj na posilnenie rôznych revolvingových nástrojov, akým je napríklad Štátny fond rozvoja bývania, alebo na vytvorenie nových nástrojov.

Zároveň by sa z týchto zdrojov mohol vytvoriť aj takzvaný Slovenský fond na podporu rastu. "Takýto fond by mohol byť súčasťou rôznych operácií,“ tvrdí premiér. Napríklad by mohol pomôcť prilákať nových zahraničných investorov alebo sa dokonca podieľať na prípadnej kúpe podnikov. "Napríklad, ak by niekto chcel predať nejaký podnik na Slovensku, ako to dnes vidíme pri Stredoslovenskej energetike, tento fond by sa mohol uchádzať o odkúpenie takéhoto podielu, a tým by sa vlastne mohol vrátiť v podstatnej časti tento majetok do rúk štátu,“ dodal premiér.

Fico tiež vyzdvihol úlohu rezortu financií v zahraničnej oblasti. Pozitívnym signálom je podľa neho najmä zlepšenie hodnotenia udržateľnosti verejných financií na Slovensku Európskou komisiou. Tá po vlaňajších zmenách napríklad v dôchodkovom systéme totiž preraďuje Slovensko z vysoko rizikových krajín do skupiny krajín so stredným rizikom v oblasti udržateľnosti verejných financií. Úlohou rezortu financií v zahraničnej oblasti podľa Fica však musí byť aj posudzovanie toho, či je integrácia v rámci Európy pre Slovensko prospešná a zaujímavá.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlas-SD: Odmietame vládnu novelu zákona o neprimeraných podmienkach

Hlas-SD: Odmietame vládnu novelu zákona o neprimeraných podmienkach

DNES - 11:56Ekonomické

Novela zákona o neprimeraných podmienkach je momentálne v legislatívnom procese v Národnej rade (NR) SR.

Prieskum: Ženy majú na výplatnej páske o štvrtinu menej ako muži

Prieskum: Ženy majú na výplatnej páske o štvrtinu menej ako muži

VČERA - 16:05Ekonomické

Rozdiel medzi pracujúcim mužom a pracujúcou ženou na Slovensku je predovšetkým v platovom ohodnotení.

Napriek pandémii pribudlo v bratislavskom Volkswagene viac ako 100 miest

Napriek pandémii pribudlo v bratislavskom Volkswagene viac ako 100 miest

VČERA - 15:27Ekonomické

V spoločnosti Volkswagen Slovakia aj napriek náročnej situácii v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu pribudlo vyše 100 voľných pracovných miest.

Doležal: Predĺžená lehota na technickú a emisnú kontrolu stále platí

Doležal: Predĺžená lehota na technickú a emisnú kontrolu stále platí

VČERA - 14:41Ekonomické

Predĺžená lehota na technickú a emisnú kontrolu stále platí. Pripomenul to na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Heger: Plán obnovy je vo finálnej fáze, ide do pripomienkového konania

Heger: Plán obnovy je vo finálnej fáze, ide do pripomienkového konania

VČERA - 12:41Ekonomické

Plán obnovy predstavuje rozsiahlu reformnú agendu sprevádzanú investíciami. Slovensko ho má odovzdať Európskej komisii do konca apríla tohto roka.