Účastníkov protestu proti Putinovi súd poslal do väzenia
- 20:27 24.02.2014
- MOSKVA

Účastníci opozičného protestu v predvečer inaugurácie prezidenta Vladimira Putina v roku 2012, ktorých súd uznal vinnými z útokov na políciu a vyvolávania nepokojov, by mali stráviť vo väzení dva a pol až štyri roky.
Podľa pondelňajšieho rozhodnutia súdu v moskovskom Zamoskvoreckom obvode, o ktorom informuje spravodajský portál Russia Today, dostala podmienečný trest ako jediná z osemčlennej skupiny 20-ročná žena zachytená televíznymi kamerami, ako hádže kamene do jedného z policajtov.
Súvisiace:
Putin búri Rusov, pred moskovským súdom sa opäť zatýkalo
Putin reformuje volebný zákon, jednotlivci majú šancu
Pojednávanie opäť sprevádzala demonštrácia pred budovou súdu a podľa údajov portálu skončilo na policajnej stanici okolo 200 osôb, ktoré sa údajne pokúšali zablokovať premávku a pretlačiť sa cez kordón, väčšina z nich však vyviazla s pokutou. Medzi zadržanými boli údajne aj známe osobnosti, ako sú bývalé členky punkovej skupiny Pussy Riot alebo stíhaný opozičný aktivista Alexej Navaľný.
Z udalostí spred necelých dvoch rokov sa pôvodne pred rovnakým súdom zodpovedalo až 12 ľudí, štyroch z nich však obvinení zbavili na základe nedávnej amnestie. Konanie proti zvyšným pokračovalo, keďže ich obvinili z útokov na policajtov, na ktoré sa amnestia nevzťahuje. Podľa Russia Today prokuratúra obvineným navrhovala tresty od piatich do šiestich rokov. Nepokoje na Bolotnom námestí v Moskve sa odohrali 6. mája 2012, v predvečer návratu Putina do prezidentského kresla, proti ktorému prišlo protestovať niekoľko tisíc ľudí. Demonštrácia prestala byť pokojná po tom, ako sa niektorí z demonštrantov pokúsili obsadiť uzavreté priestranstvo, pričom kládli násilný odpor polícii. Tá v súvislosti s nepokojmi zadržala vyše 400 ľudí, väčšinu z nich však zakrátko prepustila. Pri zásahu utrpelo zranenia 82 policajtov.

Poľské letiská postihol výpadok systému riadenia letovej prevádzky
Výpadok systému riadenia letovej prevádzky viedol k rozsiahlym meškaniam a rušeniu spojov v leteckej doprave v Poľsku, potvrdila Poľská agentúra pre letecké navigačné služby prostredníctvom svojho hovorcu.

Po náraze vozidla do davu v Los Angeles utrpelo zranenia najmenej 28 ľudí
Najmenej 28 ľudí utrpelo v sobotu zranenia po náraze vozidla do davu ľudí v štvrti East Hollywood v americkom meste Los Angeles, uviedli tamojšie záchranné zložky.

EÚ víta prímerie medzi Izraelom a Sýriou, vyzýva na ochranu civilistov
Európska únia v sobotu privítala Spojenými štátmi sprostredkované prímerie medzi Sýriou a Izraelom.

Do davu v Los Angeles narazilo vozidlo, zranenia utrpelo najmenej 20 ľudí
Viac než 20 ľudí utrpelo vážne zranenia po tom, čo vozidlo v sobotu narazilo do davu ľudí v štvrti East Hollywood v americkom meste Los Angeles.

Sýrski vojaci vstúpili do provincie Suwajdá; prezident oznámil okamžité prímerie
Dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara v sobotu oznámil „okamžité prímerie“ v juhosýrskej provincii Suwajdá, ktorá sa od minulej nedele zmieta v medzietnických násilnostiach s viac ako 700 obeťami na životoch.