• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
13°Bratislava

Krok za krokom: Pozrite si, ako sa volí nový pápež

  • 17:23 12.03.2013
  • BRATISLAVA
Krok za krokom: Pozrite si, ako sa volí nový pápež

Kardináli v Ríme začali v utorok podvečer voliť nového pápeža. Kardináli podľa Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska pred začiatkom každého hlasovania počúvajú Božie slovo a predkladajú spoločné prosby Pánovi podľa textov vopred predpísaných na túto príležitosť.

Potom sa z celkového počtu kardinálov voličov lósom vyberú deviati. Traja pomocníci pri voľbe, ďalšiu trojicu tvoria tzv. infirmarii, teda kardináli, čo prinesú hlasovacie lístky od chorých voličov, ktorí nie sú prítomní vo volebnej miestnosti, a poslední traja sú skrutátori.

Prvá fáza oficiálneho hlasovania spočíva v príprave volebných lístkov. Pripravené hlasovacie lístky rozdajú ceremoniári.

Každému voličovi dajú dva až tri lístky pre prípadnú zmenu mena kandidáta, alebo keby sa pomýlil pri písaní. Hneď po rozdaní hlasovacích lístkov, skôr ako prvý kardinál napíše meno svojho kandidáta, musia volebnú miestnosť opustiť sekretár kolégia, majster pápežských liturgických slávení spolu s ostatnými ceremoniármi.

Video: Proces voľby pápeža
Obrazom: Najväčší favoriti vo voľbe pápeža


Druhou fázou voľby je vhodenie lístkov do urny, ich zamiešanie a verejné spočítanie.

Každý kardinál volič, potom čo napísal meno svojho kandidáta na volebný lístok a dvakrát lístok zložil, prichádza pred oltár v Sixtínskej kaplnke, pričom lístok nesie v zdvihnutej ruke, a zvýšeným hlasom hovorí: "Testor Christum Dóminum, qui me iudicatúrus est, me eum elígere, quem secúndum Deum iúdico éligi debére."

Potom položí hlasovací lístok na tanier a ním ho hodí do kalicha - urny. Nato sa ukloní smerom k oltáru a vráti sa späť na svoje miesto. Takýmto spôsobom odovzdá hlasovací lístok každý kardinál volič, okrem dvoch výnimiek.

Prvá sa vzťahuje na voličov, ktorí sú prítomní v kaplnke, ale zo zdravotných dôvodov nemôžu pristúpiť osobne k oltáru, a druhý prípad sa týka chorých kardinálov voličov, ktorí prišli na konkláve, ale ostali vo svojich izbách.

Obrazom: Na Sixtínsku kaplnku museli pripevniť komín


Keď odovzdajú hlas všetci voliči, ujmú sa svojej úlohy vybraní pomocníci pri voľbe. Prvý pomocník zoberie urnu s lístkami a pred očami všetkých ju niekoľkokrát potrasie, aby sa lístky premiešali.

Sixtínska kaplnka vo VatikáneFoto: SITA/APTretí pomocník pri voľbe začne sčítavať hlasovacie lístky tak, že ich vyberá z urny a ukladá ich do inej nádoby. Keby počet odovzdaných lístkov nesúhlasil s počtom kardinálov voličov, treba ich spáliť a ihneď sa začne nové volebné kolo. Ak počet súhlasí, nasleduje verejné čítanie mien uvedených na lístku.

Prvý pomocník pri voľbe rozvinie hlasovací lístok, pozrie si napísané meno a podá ho druhému pomocníkovi, ktorý si tiež prečíta meno, a podá ho poslednému. Ten nahlas a zrozumiteľne prečíta meno, aby si mohli všetci poznačiť meno kandidáta do listiny, ktorá je na to pripravená.

Po prečítaní hlasovacieho lístka posledný z pomocníkov pri voľbe lístok prederaví ihlou na mieste, kde je slovo Eligo, a navlečie ho na šnúrku. Po prečítaní všetkých mien a navlečení všetkých lístkov sa konce šnúrky zviažu a zviazané lístky sa položia na okraj stola.

Obrazom: Posledný deň pápeža Benedikta XVI. v úrade


Obrazom: Benedikt XVI. sa rozlúčil s veriacimi


Poslednou fázou v celom hlasovaní je vyhodnotenie počtu hlasov, ich kontrola a spálenie hlasovacích lístkov.

Pomocníci pri voľbe spočítajú hlasy pre jednotlivých kandidátov a zistia, či niekto dostal dve tretiny hlasov všetkých voličov. Hneď nastupuje úloha skrutátorov, ktorí urobia revíziu a potrebnú kontrolu, aby potvrdili úspešnosť či prípadnú neúspešnosť voľby.

Celé toto volebné kolo sa v prípade nezvolenia pápeža uzavrie krátkym poďakovaním a jednou z mariánskych antifón podľa predpísanej formuly. Skôr, ako kardináli voliči opustia po modlitbách Sixtínsku kaplnku, musia sa spáliť hlasovacie lístky v peci, ktorá je na to pripravená.

Skrutátorom pri pálení lístkov pomáha sekretár kolégia a ceremoniári, ktorých zavolal posledný kardinál diakon ešte pred modlitbami na záver skrutínia.

Ukončenie volebného kola oznamuje ľuďom prítomným na Námestí svätého Petra dym, ktorý stúpa z komína nad Sixtínskou kaplnkou. Kardináli, ktorí opúšťajú volebnú miestnosť, majú za povinnosť kvôli zachovaniu tajomstva odovzdať všetky druhy poznámok o výsledku volebného kola, aby ich kardinál komorník spálil spolu s hlasovacími lístkami. Ten vyhotoví správu o výsledku hlasovania a tá sa uschová v archíve.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Od pondelka sú v Maďarsku sprísnené podmienky nosenia rúšok

Od pondelka sú v Maďarsku sprísnené podmienky nosenia rúšok

DNES - 8:42Zahraničné

Od pondelka platia v Maďarsku podľa vládneho nariadenia prísnejšie podmienky nosenia rúšok. Základnou zmenou je, že rúško už nie je možné nahradiť zakrytím tváre šatkou či šálom.

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

DNES - 8:18Zahraničné

Český minister zdravotníctva sa vzdal funkcie.

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

DNES - 8:05Zahraničné

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87.000 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.