• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.9.2020Meniny má Matúš
16°Bratislava

Pápeža na prvý raz nezvolili, z komína stúpal čierny dym

  • 19:47 12.03.2013
  • RÍM
Pápeža na prvý raz nezvolili, z komína stúpal čierny dym

Vo Vatikáne sa začala voľba nového pápeža, ktorý nahradí Benedikta XVI. Prvá voľba bola neúspešná, z komína, ktorý je na streche Sixtínskej kaplnky, stúpal čierny dym.

Kardináli sa v utorok podvečer zhromaždili vo vatikánskej Sixtínskej kaplnke a zložili slávnostné sľuby mlčanlivosti platné počas celej voľby nového pápeža.

Najvyšší predstavitelia katolíckej cirkvi pod hrozbou exkomunikácie prisľúbili, že žiadne z diskusií, ktoré sa povedú v útrobách posvätného chrámu, nepreniknú na verejnosť. Po zvolaní "Extra omnes!" ("Všetci von!") zostali v klaplnke len volitelia. Tí majú až do ukončenia zakázané používanie akýchkoľvek komunikačných prostriedkov a Vatikán takisto zaviedol špeciálne opatrenia proti odpočúvaniu.
Naživo z Vatikánu:
Kardináli z celého sveta mladší ako 80 rokov hlasujú najviac dvakrát za deň, pričom vkladajú hlasovacie lístky v zástupe do kalicha na oltári.

Po každom dvojkolovom hlasovaní sa lístky spaľujú v špeciálnej peci a farba dymu vychádzajúceho z komína je tradične signálom pre vonkajší svet, či sa podarilo pápeža zvoliť, alebo nie. V prípade neúspešného výsledku dym zostáva čierny, zatiaľ čo zvolenie oznamuje zafarbenie do biela pomocou pridaného farbiva.

Pálenie hlasovacích lístkov sa očakáva v časoch okolo 12. a 19. hodiny. Na zvolenie konkrétnej osoby je potrebná zhoda dvojtretinovej väčšiny.

Na námestí sv. Petra prší, ale ani to neodradilo stovky veriacich, ktorí čakali na výsledky prvého kola voľby.

Ako prebieha voľba pápeža, ktorá má niekoľko fáz, si môžete pozrieť TU.

Najväčšími favoritmi na v poradí 266. pápeža sú Brazílčan Odilo Scherer, Talian Angelo Scola a Kanaďan Marc Ouellet.

Video: Proces voľby pápeža
Stávkové kancelárie po celom svete okamžite po odstúpení pápeža Benedikta XVI. rozbehli tipovacie súťaže, v ktorých si je možné staviť si na to, kto sa stane novým lídrom katolíckej cirkvi. Je medzi nimi aj írska spoločnosť Paddy Power. Podľa nej pôjde v tomto prípade o "jednu z najväčších nešportových tipovacích súťaží" v histórii stávkových kancelárií.

Vo viacerých krajinách vrátane Spojených štátov je tipovanie volebných výsledkov ilegálne, čo sa podľa niektorých vzťahuje aj na voľbu pápeža. Podľa americkej televíznej stanice Fox News má najvyššie šance na víťazstvo ghanský kardinál Peter Turkson, ktorému jedna z tipovacích spoločností prisúdila kurz 5:2. Nasleduje taliansky arcibiskup Angelo Scola s kurzom 11:4 a súčasný šéf vatikánskej diplomacie Tarcisio Bertone so šancou na zvolenie 4:1. Ak by konkláve zvolilo Turksona, stal by sa prvým pápežom čiernej pleti v histórii.

Obrazom: Kandidáti na nového pápeža


Tipovať výsledok voľby nástupcu Josepha Ratzingera môžu aj Slováci. V ponuke je dokonca viacero udalostí na tipovanie, ktoré sa týkajú voľby pápeža. Okrem mena novej hlavy katolíckej cirkvi môžu záujemcovia tipovať to, z ktorého kontinentu bude nový pápež, či bude z Talianska, koľko bude mať rokov v deň voľby, aké meno si zvolí nový pápež, alebo v ktorý deň konkláve bude zvolený.

Obrazom: Posledný deň pápeža Benedikt XVI. v úrade


Na Slovensku sú v ponuke Bezák i Sokol

Najväčším favoritom na v slovenských kanceláriách je rovnako kardinál Turkson, na ktorého je vypísaný kurz 3,6. Kurz 4,2 je vypísaný na milánskeho kardinála Angela Scolu a trojicu najväčších favoritov uzatvára kanadský kardinál Marc Ouellet s kurzom 6,0. Kurzy sú vypísané aj na viacerých Slovákov. Na emeritného trnavského arcibiskupa Jána Sokola je kurz 300, na jeho nástupcu a dnes rovnako emeritného arcibiskupa Roberta Bezáka je kurz 250 a na slovenského kardinála Jozefa Tomka je vypísaný kurz 200.
Obrazom: Najzaujímavejšie momenty zo života Josepha Ratzingera


Podľa katolíckeho kňaza Mariána Gavendu je prirodzené, že ľudia sú zvedaví, kto bude novým pápežom.

„Niektorým pripadá ako urážlivé z takej vážnej udalosti urobiť záležitosť tipovania. Podľa kandidátov sa mi zdá, že sa zneužíva nevedomosť tipujúcich. Etické a pekné by bolo, keby celý výťažok z tejto lotérie dali na nejaké misijné dielo, alebo na projekt na očistu mozgov zakalených mediálnym smogom,“ povedal pre agentúru SITA Gavenda. Podľa neho sa teoreticky tipovať dá a je prirodzené, že ľudia tipujú. „Konkláve však už neraz prekvapilo,“ pripomenul.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Od pondelka sú v Maďarsku sprísnené podmienky nosenia rúšok

Od pondelka sú v Maďarsku sprísnené podmienky nosenia rúšok

DNES - 8:42Zahraničné

Od pondelka platia v Maďarsku podľa vládneho nariadenia prísnejšie podmienky nosenia rúšok. Základnou zmenou je, že rúško už nie je možné nahradiť zakrytím tváre šatkou či šálom.

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

Český minister zdravotníctva odstupuje z postu

DNES - 8:18Zahraničné

Český minister zdravotníctva sa vzdal funkcie.

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

India zaznamenala takmer 87.000 nových prípadov nákazy, napriek tomu otvoria Tádž Mahal

DNES - 8:05Zahraničné

India zaznamenala za posledných 24 hodín takmer 87.000 nových prípadov nákazy koronavírusom a ďalších 1130 úmrtí, informovalo v pondelok ministerstvo zdravotníctva.

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

Hlavné ceny Emmy získali seriály Boj o moc a Schitt's Creek

DNES - 6:39Zahraničné

Slávnostné odovzdávanie "televíznych Oscarov" prebehlo tentoraz virtuálne vzhľadom na koronavírusovú pandémiu.

Rusko kritizuje

Rusko kritizuje "nadbiehanie" šéfov diplomacií EÚ líderke bieloruskej opozície

DNES - 6:07Zahraničné

Bielorusko označilo účasť lídrov na raňajkách s Cichanovskou za „bezočivé zasahovanie do vnútorných záležitostí Bieloruskej republiky“. Toto stanovisko podporuje aj Rusko.