• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 13.8.2022Meniny má Ľubomír
20°Bratislava

Problém bojových plemien zákon neodstráni, tvrdia ochranári

  • 6:15 12.03.2013
  • BRATISLAVA
Problém bojových plemien zákon neodstráni, tvrdia ochranári

Novela zákona o chove a držaní psov je podľa ochranárov zo združenia Pes v núdzi a z občianskej iniciatívy Jeden meter SK zbytočným a nepremysleným krokom ministerstva pôdohospodárstva a nič sa ňou nevyrieši.

Pre agentúru SITA to uviedla Romana Klimeková z občianskeho združenia Pes v núdzi.

Štát sprísni podmienky chovu niektorých plemien psov

Sprísniť by sa mali pravidlá chovu a držania psov 14 vybraných plemien. Vyplýva to z novely, ktorou sa upravujú niektoré podmienky držania psov a národná rada ju prerokuje na marcovej schôdzi v prvom čítaní. Rezort pôdohospodárstva návrhom reaguje na nedávnu sériu útokov psov, ktoré spôsobili vážne zranenia alebo dokonca aj smrť človeka.

Na zoznam plemien psov so sprísneným držaním sa napokon dostali plemená pitbulteriér, bandog, stredoázijský ovčiak, kaukazský ovčiak, juhoruský ovčiak, americký staffordshirský teriér, šarplaninac, tornjak, brazílska fila, tosa inu, kangal, americký buldog, boerboel a moskovský strážny pes.

Žiadne plemeno tak napokon nebude na Slovensku nežiaduce, o čom sa tiež pôvodne uvažovalo - malo to platiť pre bandogov a pitbulteriérov. Držať alebo vodiť nebezpečného psa, resp. psa zo spomínaného zoznamu, bude môcť len ten, kto je odborne spôsobilý na ovládanie psa, teda má doklad o úspešnom absolvovaní kynologického výcviku.

Sprísnené pravidlá majú platiť aj pre nebezpečné psy iných plemien, ak už pohrýzli človeka alebo iné zviera.Parlament sa bude vládnym návrhom o chove a držaní psov zaoberať na svojej schôdzi v stredu 13. marca. Poslanci sa mali návrhom zákona zaoberať už na januárovej schôdzi, minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek však rokovanie posunul na marcovú schôdzu.

Ochranári z občianskeho združenia Pes v núdzi spolu s iniciatívou Jeden meter SK využili všetky legislatívne dostupné prostriedky, aby tomuto kroku zabránili. "Novela zákona, naopak, situáciu ešte zhorší a skomplikuje, a vôbec sa neodstráni problém, ku ktorému má byť nasmerovaná," poznamenala Klimeková.

Dnes odoslali poslancom do Národnej rady SR (NR SR) list, v ktorom je vysvetlenie, prečo je novela zbytočná a čo všetko pokazí. Ako sa píše v liste, ak by bola schválená, zákon bude šikanovať tých majiteľov psov, ktorí sa zodpovedne rozhodli pre jedinca s preukazom o pôvode a nepodporujú tak množiteľov.

"Títo majitelia sa v drvivej väčšine svojim zvieratám patrične venujú, či už v oblasti športovej kynológie, či ich vodia na výstavy," poznamenala pre agentúru SITA s tým, že to zaručuje dôkladnú socializáciu daných jedincov a teda minimalizované riziko ich agresivity. "Veríme, že si tieto fakty a skutočnosti (poslanci, pozn. SITA) uvedomia a novela zákona neprejde ani prvým čítaním," dodala Romana Klimeková z občianskeho združenia Pes v núdzi.
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

Velič: Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby koalícia ostala jednotná

VČERA - 18:01Domáce

Strana Za ľudí sa sústredí na to, aby ostala koalícia jednotná a našla riešenie krízy. Deklarovali to predstavitelia strany Viera Leščáková a Dušan Velič po piatkovom rokovaní v bratislavskom vládnom hoteli Bôrik.

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

Slovenskí hasiči sa vracajú domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

VČERA - 16:50Domáce

Slovenskí hasiči, ktorí pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku (NP) České Švajčiarsko na severozápade ČR, sa v sobotu (13. 8.) vracajú domov.

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

Premiér: Bez SaS bude moja vláda nefunkčná

VČERA - 16:47Domáce

Bez SaS bude vláda Eduarda Hegera (OĽANO) nefunkčná a nebude mať v Národnej rade (NR) SR väčšinu.

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

Sulík: Nič z toho, čo bolo povedané na rokovaní, nevyzeralo ako kompromis

VČERA - 16:30Domáce

Nič z toho, čo bolo povedané na koaličnom rokovaní, nevyzeralo ako kompromis a splnenie kardinálnej podmienky SaS.

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

Enviropolicajti vypátrali mužov, ktorí jazdou po Kysuci usmrtili stovky rýb

VČERA - 14:22Domáce

Enviropolicajti odhalili trojicu páchateľov, ktorí začiatkom apríla tohto roka jazdili v koryte rieky Kysuca a usmrtili stovky rýb.