• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.12.2025Meniny má Izabela
Bratislava

Tisíce Srbov demonštrovali proti ekonomickým reformám

  • 17:38 24.01.2014
  • BELEHRAD
Tisíce Srbov demonštrovali proti ekonomickým reformám

Približne tritisíc ľudí v piatok demonštrovalo v centre srbskej metropoly Belehrad, kam prišli vyjadriť svoju nespokojnosť s vládnymi návrhmi reforiem fungovania hospodárstva.


Tie majú okrem iného upravovať fungovanie pracovného trhu či podmienok privatizácie. Zhromaždení žiadali rezignáciu ministra práce Sašu Raduloviča a stiahnutie zákona, ktorý pred vstupom do platnosti musí schváliť parlament.

Podľa vlády sa však prostredníctvom zákonov podarí naštartovať stagnujúcu ekonomiku krajiny, no demonštranti ich označujú za likvidačné a poukazujú na očakávané prepúšťanie či zatváranie zadlžených štátnych spoločností. Tie sú však podľa tvrdení ekonómov veľkým bremenom pre štátny rozpočet.

Srbská vláda v utorok oficiálne začala rokovať o vstupe do Európskej únie, na čo juhoslovanská republika čakala dlhé roky. Krajina však v záujme členstva v EÚ bude musieť reštrukturalizovať svoju ekonomiku a zreformovať svoj obrovský verejný sektor, ktorý zamestnáva až 700-tisíc ľudí.

Zmeny v záujme zosúladenia s nariadeniami únie budú nevyhnutné aj v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia či energetiky. Nevyhne sa ani privatizácii či vysporiadaniu sa so zadlženými štátnymi spoločnosťami.

Balkánska krajina si od vstupu do EÚ sľubuje zlepšenie obrazu vo svete, prílev zahraničných investícií, a teda aj zníženie nezamestnanosti, ktorá v súčasnosti dosahuje 20 percent.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Babiš odovzdal Pavlovi oficiálny zoznam nominantov, Turek v ňom nie je

Babiš odovzdal Pavlovi oficiálny zoznam nominantov, Turek v ňom nie je

DNES - 11:18Zahraničné

Designovaný český premiér Andrej Babiš v utorok po tom, ako bol na Pražskom hrade vymenovaný za predsedu vlády, odovzdal prezidentovi Petrovi Pavlovi oficiálny zoznam kandidátov na členov svojho budúceho kabinetu.

Petr Pavel vymenoval Andreja Babiša za českého premiéra

Petr Pavel vymenoval Andreja Babiša za českého premiéra

DNES - 9:20Zahraničné

Predseda hnutia ANO Andrej Babiš sa stal novým premiérom ČR.

Zelenskyj oboznámil šéfov EÚ a NATO s priebehom rokovaní o mierovom pláne

Zelenskyj oboznámil šéfov EÚ a NATO s priebehom rokovaní o mierovom pláne

DNES - 7:19Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že predstaviteľov Európskej únie a Severoatlantickej aliancie oboznámil s priebehom rokovaní so Spojenými štátmi o mierovom pláne na ukončenie vojny s Ruskom.

Trump: Pokuta EÚ pre sociálnu sieť X je škaredá, Európa sa uberá zlými smermi

Trump: Pokuta EÚ pre sociálnu sieť X je škaredá, Európa sa uberá zlými smermi

DNES - 6:07Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že pokuta pre sociálnu sieť X miliardára Elona Muska vo výške 120 miliónov eur za porušovanie pravidiel o transparentnosti je „škaredá“.

Zelenskyj: Kyjev nemá právo vzdať sa svojho územia v prospech Ruska

Zelenskyj: Kyjev nemá právo vzdať sa svojho územia v prospech Ruska

VČERA - 20:51Zahraničné

Volodymyr Zelenskyj zdôraznil, že Kyjev nemôže v žiadnej možnej dohode odstúpiť územie Rusku.