• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 30.11.2021Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Na Václavskom námestí sa pred 45 rokmi podpálil študent Jan Palach

  • 8:39 16.01.2014
  • BRATISLAVA
Na Václavskom námestí sa pred 45 rokmi podpálil študent Jan Palach

Na pražskom Václavskom námestí v Čechách sa pred 45 rokmi 16. januára 1969 podpálil študent Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej Jan Palach.

Na protest proti obmedzovaniu slobody a pasivite spoločnosti necelých päť mesiacov po invázii vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa sa Jan Palach približne o 14.30 h pri fontáne Národného múzea na Václavskom námestí v Prahe polial benzínom a zapálil. 

Na mieste zanechal list, v ktorom uviedol motívy svojho hrozného činu - vysloviť nesúhlas s rozširovaním okupačného časopisu Zprávy a s cenzúrou domácich masmédií.

Ohromení svedkovia tragédie plamene uhasili a mladíka s ťažkými popáleninami sanitka previezla na kliniku plastickej chirurgie na Legerovej ulici v Prahe, kde 19. januára 1969 zomrel.

Jan Palach bol poslucháčom pražskej Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej. Narodil sa 11. augusta 1948 vo Všetatoch.

V jeho veciach sa našiel vysvetľujúci list, v ktorom sa písalo: "Keďže náš národ žije v zúfalej situácii a jeho zmierenie sa s osudom dosiahlo vrcholné štádium, rozhodli sme sa, že takýmto spôsobom dáme najavo náš protest a otrasieme svedomím národa. Členovia našej skupiny, pozostávajúcej z dobrovoľníkov, sa rozhodli v pravom zmysle slova zhorieť za slobodu a demokraciu v Československu".

Podľa nájdených dokumentov Palach desať dní pred zúfalým činom navrhoval, aby študenti obsadili sídlo Československého rozhlasu a výzvami na štrajk vyvolali revolúciu zdola.

Deň po smrti Jana Palacha sa na Václavskom námestí zhromaždili davy trúchliacich. Po položení vencov k soche svätého Václava sa sprievod vydal k budove Filozofickej fakulty UK. Jeho truhlu vystavili 24. januára 1969 pod štátnou vlajkou na nádvorí Karolína. Tam sa Janovi Palachovi prišlo pokloniť viac ako 50.000 ľudí a o deň neskôr sa na cintoríne v Olšanoch uskutočnil jeho pohreb.

Čin Jana Palacha nasledovali ďalší mladí ľudia: Josef Hlavatý, Miroslav Malinka, Blanka Nacházelová, Jan Zajíc a Evžen Plocek. Tieto protesty však vyvolali len tichú demonštráciu na znamenie solidarity.

V Havlovej uličke v Brne umiestnili dočasne Palachovu posmrtnú masku

Uličku Václava Havla v stredu slávnostne otvorili v centre Brna, v priestore medzi parkom pod katedrálou na Petrove a divadlom Husa na provázku. Na happeningu sa pri tejto príležitosti zúčastnilo okolo 200 ľudí.

Prítomní si zároveň pripomenuli 45. výročie sebaupálenia Jana Palacha, ktorý sa rozhodol pre takúto netypickú formu protestu voči vtedajšej situácii v bývalom Československu, okupovanom armádami piatich krajín niekdajšej Varšavskej zmluvy.

Informáciu priniesol internetový server Novinky.cz.

Podľa rovnakého zdroja tu umelci a členovia Sokola inštalovali posmrtnú Palachovu masku.

Umelecký riaditeľ divadla Husa na provázku Vladimír Morávek pripustil, že voľba termínu nebola náhodná."Hovorili sme si, že Havla by potešilo, ak by sa tu nehovorilo o ňom, ale o niekom, kto túto noc pred 45 rokmi premýšľal o tom, či svoj čin realizovať," konštatoval.

Plastiku umiestnili v uličke iba dočasne, jej umiestnenie nikto neschválil. Po nedeli, keď si pamätníci chcú na rovnakom mieste pripomenúť Palachovo úmrtie, skončí zrejme v priestoroch divadla, naznačil Morávek.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Manažérka si šla pred podnik zapáliť. Takúto ranu osudu takmer neprežila

Video: Manažérka si šla pred podnik zapáliť. Takúto ranu osudu takmer neprežila

VČERA - 21:44Zaujímavosti

Manažérka unikla smrti len o vlások. Po takomto zážitku si na terase asi tak rýchlo nezapáli.

Video: Muž našiel jelene uviaznuté na lade, ich záchrana bola hra o čas

Video: Muž našiel jelene uviaznuté na lade, ich záchrana bola hra o čas

21:12 28.11.2021Zaujímavosti

Muž zachránil laň s dvoma mladými jeleňmi, ktoré uviazli na zamrznutom jazere.

Toto v lietadle nikdy nerobte: Dva maniere, ktoré letušky najviac neznášajú

Toto v lietadle nikdy nerobte: Dva maniere, ktoré letušky najviac neznášajú

20:41 28.11.2021Zaujímavosti

Bývalá letuška prezrádza, ktoré zvyky zákazníkov jej a jej kolegom neskutočne lezú na nervy. Týmto dvom sa pri cestovaní určite treba vyhnúť.

5 otázok, ktoré emocionálne inteligentný človek iným nikdy nepoloží

5 otázok, ktoré emocionálne inteligentný človek iným nikdy nepoloží

19:38 28.11.2021Zaujímavosti

Nepýtajte sa otázky, ktoré sú iným ľuďom nepríjemné a znižujú ich sebavedomie. Týchto 5 viet si vyškrtnite zo slovníka.

Učiteľ radí: Tieto 4 kroky nesmiete vynechať pri výbere školy pre dieťa

Učiteľ radí: Tieto 4 kroky nesmiete vynechať pri výbere školy pre dieťa

10:17 28.11.2021Zaujímavosti

Rodičia, predtým, ako svojmu dieťaťu zvolíte školu, dobre zvážte tieto štyri kroky. Na deň otvorených dverí pritom ani nepomyslite!