• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 30.11.2021Meniny má Ondrej, Andrej
Bratislava

Kazateľ a bojovník proti segregácii Martin Luther King by mal 85 rokov

  • 6:01 15.01.2014
  • Atlanta/Bratislava
Kazateľ a bojovník proti segregácii Martin Luther King by mal 85 rokov

Organizoval a viedol protestné pochody čiernych obyvateľov za právo voliť, právo na prácu, za ukončenie rasovej segregácie a ďalšie základné občianske práva.

Americký černošský kazateľ a bojovník za rasovú rovnoprávnosť Martin Luther King bol laureátom Nobelovej ceny za mier v roku 1964. V stredu 15. januára by sa dožil 85 rokov. Jeho život však vo veku 39 rokov preťala guľka zo zbrane atentátnika.

Základom jeho boja za ľudské práva bola filozofia nenásilnej občianskej neposlušnosti podľa vzoru Máhatmu Gándhího v Indii.

Organizoval a viedol protestné pochody čiernych obyvateľov za právo voliť, právo na prácu, za ukončenie rasovej segregácie a ďalšie základné občianske práva. Väčšina z týchto práv bola úspešne zakomponovaná do právneho poriadku USA prijatím zákona o občianskych právach z roku 1964 a zákona o volebnom práve z roku 1965.

Martin Luther King sa narodil 15. januára 1929 v americkej Atlante v rodine reverenda. Vyštudoval filozofiu a teológiu a od roku 1953 bol pastorom v baptistickom kostole v meste Montgomery v Alabame. Veril, že organizované nenásilné protesty proti systému južanskej segregácie povedú k obsiahlej informovanosti prostredníctvom médií. Reportáže a televízne zábery každodenného ponižovania a neprávosti páchaných na černochoch a násilie zo strany zástancov segregácie vyvolali vlnu sympatií s hnutím za občianske slobody, ktoré sa stali najdôležitejšou politickou otázkou začiatku 60. rokov 20. storočia v USA.

Pastor King viedol bojkot verejnej dopravy v Montgomery v roku 1955, keď Rosa Parksová odmietla uvoľniť svoje miesto v autobuse bielemu pasažierovi. Bojkot trval 382 dní a viedol k zrušeniu segregácie v mestských autobusoch - a súčasne bol považovaný za zrod hnutia za občianske práva v USA. V roku 1957 sa M.L. King podieľal na založení skupiny Southern Christian Leadership Conference (SCLC), ktorej úlohou bolo koordinovať černošské kresťanské skupiny pri nenásilných protestoch v záujme dosiahnutia reformy zákonov týkajúcich sa občianskych slobôd. Jej členmi boli predovšetkým obyvatelia černošských komunít v spojení s baptistickými cirkvami. King viackrát skončil vo väzení a prežil dokonca niekoľko pokusov o atentát.

Začiatkom apríla 1968 prišiel do Memphisu v americkom štáte Tennessee, kde už viac ako tri týždne černošskí zamestnanci bezvýsledne štrajkovali za zlepšenie svojich sociálnych a pracovných podmienok. Hneď po príchode prehovoril k zhromaždeným a okrem iného prisľúbil, že zotrvá v Memphise a pomôže im. Vo svojej hotelovej izbe sa 4. apríla 1968 popoludní pripravoval na ďalšie vystúpenie. Podvečer vyšiel na balkón, aby pozdravil priateľov. Stihol im ešte zakývať, no zrazu sa ozval výstrel, ktorý ukončil jeho život a Martin Luther King bezvládne klesol na zem.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR/AP
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Manažérka si šla pred podnik zapáliť. Takúto ranu osudu takmer neprežila

Video: Manažérka si šla pred podnik zapáliť. Takúto ranu osudu takmer neprežila

VČERA - 21:44Zaujímavosti

Manažérka unikla smrti len o vlások. Po takomto zážitku si na terase asi tak rýchlo nezapáli.

Video: Muž našiel jelene uviaznuté na lade, ich záchrana bola hra o čas

Video: Muž našiel jelene uviaznuté na lade, ich záchrana bola hra o čas

21:12 28.11.2021Zaujímavosti

Muž zachránil laň s dvoma mladými jeleňmi, ktoré uviazli na zamrznutom jazere.

Toto v lietadle nikdy nerobte: Dva maniere, ktoré letušky najviac neznášajú

Toto v lietadle nikdy nerobte: Dva maniere, ktoré letušky najviac neznášajú

20:41 28.11.2021Zaujímavosti

Bývalá letuška prezrádza, ktoré zvyky zákazníkov jej a jej kolegom neskutočne lezú na nervy. Týmto dvom sa pri cestovaní určite treba vyhnúť.

5 otázok, ktoré emocionálne inteligentný človek iným nikdy nepoloží

5 otázok, ktoré emocionálne inteligentný človek iným nikdy nepoloží

19:38 28.11.2021Zaujímavosti

Nepýtajte sa otázky, ktoré sú iným ľuďom nepríjemné a znižujú ich sebavedomie. Týchto 5 viet si vyškrtnite zo slovníka.

Učiteľ radí: Tieto 4 kroky nesmiete vynechať pri výbere školy pre dieťa

Učiteľ radí: Tieto 4 kroky nesmiete vynechať pri výbere školy pre dieťa

10:17 28.11.2021Zaujímavosti

Rodičia, predtým, ako svojmu dieťaťu zvolíte školu, dobre zvážte tieto štyri kroky. Na deň otvorených dverí pritom ani nepomyslite!