• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 23.9.2023Meniny má Zdenka
16°Bratislava

Zima sa do hôr vrátila, strediská opäť spustili snežné delá

  • 11:21 13.01.2014
  • Tatranská Lomnica
Zima sa do hôr vrátila, strediská opäť spustili snežné delá

Pomaly ale isto sa podľa nej spamätáva aj príroda a s pribúdajúcimi nízkymi teplotami sa horské strediská dočkajú možno už čoskoro aj bohatšej nádielky.

Po náročnom skúšaní trpezlivosti všetkých lyžiarov a prevádzkovateľov stredísk sa podarilo spustiť snežné delá aj vo vyššie položených zjazdovkách a v úsekoch nad 1500 metrov nad morom. "Napriek historicky nepriaznivému počasiu dokázali horské strediská udržať a prevádzkovať väčšinu zjazdoviek na dobrej úrovni. Vďaka dlhodobejším mínusovým teplotám sa opäť od piatka 10. januára spustili snežné delá a zasnežovacie systémy, ktoré podali prírode pomocnú ruku," informovala Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts, a.s.

V Nízkych Tatrách sa zasnežuje zjazdovka Luková, dosnežujú a vylepšujú sa aj ostatné sprístupnené trate pod Chopkom. V Tatranskej Lomnici sa zasnežujú zjazdovky nad Štartom, Čučoriedky, traverz Generál a Esíčka. "Na Štrbskom Plese sa bielou perinou pokrývajú svahy Soliska, Furkoty a zjazdovky Turistická," doplnila Fabianová.

Pomaly ale isto sa podľa nej spamätáva aj príroda a s pribúdajúcimi nízkymi teplotami sa horské strediská dočkajú možno už čoskoro aj bohatšej nádielky prírodného snehu a otvoria sa tak zjazdovky aj vo vyšších polohách. "Už v utorok 14. januára sa otvorí na Štrbskom Plese modrá zjazdovka s názvom Turistická pre menej náročných lyžiarov," upozornila Fabianová s tým, že v závislosti od počasia postupne plánujú sprístupniť aj dve červené zjazdovky pre náročnejších, a to Solisko a Furkotu. Tie pravdepodobne potešia lyžiarov už najbližší víkend 18. a 19. januára.

Na južnej strane Chopka sa dosnežujú už otvorené zjazdovky: Slnečná, Tréningová, Hotelová a Krúpová a traverzy Kosodrevina – Srdiečko – Krupová a Predné Dereše – Kosodrevina. "Rovnako sa upravuje aj náročná trať s názvom Zjazdárska. Na severnej strane Chopka sa vylepšujú všetky spustené svahy a snežné tyče zasnežujú lokalitu Luková," dodala Fabianová. Na oboch stranách Chopka je otvorených spolu 22 zjazdoviek, podmienky na lyžovanie sú veľmi dobré, na niektorých úsekoch dobré, na zjazdovkách je do 40 centimetrov snehu. Vo Vysokých Tatrách je otvorených spolu 11 zjazdoviek, ktoré majú do 40 centimetrov snehu a podmienky na lyžovanie veľmi dobré.

"Ceny skipasov sa menia v hlavnej sezóne od 12.1.2014 do 29.3.2014 a sú lacnejšie ako počas Vianoc," zdôraznila Fabianová s tým, že lyžiari, ktorí si zakúpia viacdňové skipasy online, môžu na svojej lyžovačke výrazne ušetriť. V ponuke sú aj výhodné pobytové SKI balíky s ubytovaním a skipasmi. Tatranci veria, že s prichádzajúcou zmenou vlhkosti vzduchu, mrznutím a pribúdajúcimi centimetrami snehu sa opäť začne hovoriť o takej zime, na ktorú sú mnohí zvyknutí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

Slovensko zasiahne silný dážď a vietor. Najviac ohrozený je tento kraj

VČERA - 20:23Domáce

SHMÚ upozorňuje na silný vietor a dážď.

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

Tragická nehoda: Osobný vlak zrazil človeka

VČERA - 20:16Domáce

Vlaková doprava bola v dôsledku nehody prerušená.

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

Ministerstvo vnútra zriadilo infolinku, voličom zodpovie otázky o voľbách

VČERA - 18:50Domáce

Ministerstva vnútra SR zriadilo infolinku pre voličov.

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

Auto sa zrazilo s nákladným vozidlom. Jeden z vodičov neprežil

VČERA - 18:04Domáce

Pri dopravnej nehode zahynul 42-ročný vodič.

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

V týchto mestách a obciach pre práce na trati zrušia vlaky

VČERA - 16:21Domáce

Pre elektrifikáciu trate nahradia vlaky autobusmi.