Lagardová: Vyriešenie obchodných sporov si môže vyžadovať ústupky od všetkých
- VČERA - 9:00
- Peking

Donucovacie obchodné politiky nedokážu vyriešiť finančnú nerovnováhu a riziko vzájomných ekonomických škôd je také veľké, že všetky strany musia zvážiť úpravu svojej politiky.
Uviedla to v stredu prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová počas návštevy v Pekingu.
Upozornila, že prekážky v obchode môžu poškodiť dodávateľské reťazce a globálnu ekonomiku, a vyzvala na deeskaláciu ciel.
Lagardová tento týždeň rokuje v Pekingu s miestnymi partnermi o čínskej ekonomike a rozširovaní spolupráce.
Jej návšteva sa koná v čase, keď sa čínsko-americké rozhovory na vysokej úrovni v Londýne skončili dohodou o znížení napätia, ktoré v apríli vystupňoval americký prezident Donald Trump, keď zaviedol vysoké clá na dovoz z Číny.
Lagardová v prejave v Čínskej ľudovej banke vyzvala všetky strany, aby našli riešenia „aj napriek geopolitickým rozdielom“ a chránili „multilaterálny rámec“ medzinárodného obchodu, ktorý podľa nej prospieva ekonomikám.
„Donucovacie obchodné politiky vyvolajú odvetu a vedú k výsledkom, ktoré sú vzájomne škodlivé,“ upozornila.
Všetky krajiny by podľa nej mali preskúmať, ako možno upraviť ich štrukturálne a fiškálne politiky, aby sa znížila ich vlastná úloha pri podnecovaní obchodného napätia. Varovala, že protekcionizmus zvyšuje riskuje „narušenia základov globálnej prosperity“.
USA v apríli spustili globálne ekonomické otrasy, keď predstavili celý rad tzv. recipročných ciel pre väčšinu obchodných partnerov. Trump ich vzápätí odložil na 90 dní, aby dal priestor rokovaniam.
Problémom v prípade Číny sú tiež štedré dotácie, ktoré už celé desaťročia poskytuje domácim výrobcom, najmä v prípade produkcie zameranej na export. Kritici tvrdia, že to dáva jej firmám nespravodlivú výhodu a deformuje trh.
„Boli sme svedkami prudkého nárastu využívania priemyselných politík zameraných na zvýšenie domácej kapacity,“ povedala Lagardová a dodala, že od roku 2014 sa intervencie súvisiace s dotáciami, ktoré deformujú svetový obchod, viac ako strojnásobili.
Čína však nie je sama, kto využíva dotácie. Aj iní, najmä na rozvíjajúcich sa trhoch, sa uchyľujú k takýmto schémam, povedala Lagardová.
Podiel USA na globálnom dopyte medzitým v uplynulých rokoch prudko vzrástol, čo prispieva k nerovnováhe, tvrdí Lagardová.
Riešenie konfliktu spočíva v užšom rešpektovaní globálnych pravidiel a uzatváraní bilaterálnych alebo regionálnych dohôd založených na vzájomných výhodách, povedala.
Trump neustále kritizuje obchodnú politiku Pekingu a Bruselu. Minulý mesiac pohrozil Európskej únii (EÚ) zvýšením ciel až na 50 %, ak nedosiahne rýchlo dohodu s USA.
Čína sa medzitým snaží zlepšiť neisté vzťahy s európskym blokom ako protipól k Trumpovej obchodnej politike.
Čína a Európska únia budú budúci mesiac hostiť samit, na ktorom si pripomenú 50 rokov od nadviazania diplomatických stykov. Obe strany budú diskutovať o stanovení minimálnych cien pre čínske elektrické vozidlá v Európe a otvorení „zeleného kanála“ pre vývoz vzácnych zemín do EÚ, podľa oficiálnych vyhlásení.

Ryanair zavádza novú pokutu 500 eur. Za čo hrozí?
Letecká spoločnosť Ryanair bude pokutovať "nevhodné" správanie pasažierov.

Vlakový cestovný poriadok sa bude meniť
Železničná spoločnosť Slovensko zavádza od nedele 15. júna 2025 úpravu cestovného poriadku.

Trump v najbližších týždňoch stanoví colné sadzby pre obchodných partnerov
Americký prezident Donald Trump v nasledujúcich dvoch týždňoch pošle listy hlavným obchodným partnerom USA, v ktorých im stanoví recipročné clá pred vypršaním termínu 9. júla na uzavretie dohôd s jeho administratívou.

Eset: Podvodníci zneužívajú úrad vlády i podobizeň premiéra na investičný podvod
Na Slovensku sa šíri nová verzia online podvodu, ktorý zneužíva podobizne verejných predstaviteľov a vizuálnu identitu štátnych inštitúcií.

Schnabelová: Úrokové sadzby ECB sú teraz na „dobrej pozícii“
Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky sú teraz na „dobrej pozícii“, napriek očakávanému spomaleniu inflácie, pretože rast cien sa pravdepodobne v strednodobom horizonte vráti k cieľu ECB na úrovni 2 %.