• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 19.5.2025Meniny má Gertrúda
11°Bratislava

Muž, ktorý vo Vancouveri vrazil autom do ľudí, má zrejme psychické problémy

  • 19:21 27.04.2025
  • Vancouver
Muž, ktorý vo Vancouveri vrazil autom do ľudí, má zrejme psychické problémy

Polícia v kanadskom meste Vancouver v nedeľu oznámila, že náraz auta do ľudí na tamojšom pouličnom festivale filipínskej kultúry si vyžiadal už najmenej 11 obetí.

Náčelník polície Steve Rai dodal, že dôkazy v tomto prípade nesvedčia o tom, že ide o teroristický čin. Dodal, že u vodiča auta, ktorého polícia zadržala krátko po čine, sa v minulosti prejavili psychické problémy a mal aj ťažkosti s políciou, informovala agentúra AP.

Podľa kanadských médií vodič po nehode z auta vyskočil a pokúšal sa z miesta ujsť. Viacero prítomných ho však zadržalo, kým dorazila polícia. Na jednom z videí na sociálnych sieťach je údajne vidieť páchateľa, ako sa drží za hlavu a opakuje: „Je mi to ľúto.“

Kanadský premiér Mark Carney v súvislosti s nešťastím uviedol, že je „zdrvený“. Na platforme X tiež vyjadril obetiam a ich rodinám svoju sústrasť, píše DPA.

Filipínsky prezident Ferdinand Marcos deklaroval, že ho správa o incidente počas filipínskeho festivalu Lapu Lapu v Kanade zdrvila, a oznámil, že filipínsky generálny konzulát vo Vancouveri bude spolupracovať s kanadskými úradmi na zabezpečení dôkladného vyšetrenia.

Svoj hlboký zármutok nad stratou životov vyjadril aj britský kráľ Karol III., ako aj kanadská generálna guvernérka Mary Simonová, bývalý premiér Justin Trudeau, či líder opozičnej Konzervatívnej strany Pierre Poilièvre.

Sústrasť Kanade i tamojšej filipínskej komunite vyjadrili okrem iných aj francúzsky prezident Emmanuel Macron i prezident USA Donald Trump. Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová v statuse na sieti X ubezpečila, že „Európska únia v tejto ťažkej situácii stojí pri Kanade“.

Filipínčania - aj komunity v diaspóre - pripravujú 27. apríla festivaly a oslavy na počesť svojho domorodého vodcu Datu Lapu-Lapu, ktorý bojoval proti španielskej kolonizácii a 27. apríla 1521 priviedol svojich mužov k víťazstvu nad portugalským objaviteľom Ferdinandom Magellanom v bitke pri Mactane.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bloomberg: Putin ide do telefonátu s Trumpom s pocitom, že je v silnej pozícii

Bloomberg: Putin ide do telefonátu s Trumpom s pocitom, že je v silnej pozícii

DNES - 10:09Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin je presvedčený, že jeho vojská budú schopné do konca roka 2025 prevziať plnú kontrolu nad štyrmi ukrajinskými oblasťami, ktoré si nárokuje Moskva.

V prezidentských voľbách v Rumunsku zvíťazil Nicušor Dan

V prezidentských voľbách v Rumunsku zvíťazil Nicušor Dan

DNES - 7:32Zahraničné

V druhom kole prezidentských volieb v Rumunsku zvíťazil v nedeľu centristický starosta Bukurešti Nicušor Dan, ukazujú predbežné takmer úplné výsledky sčítania, podľa ktorých získal zhruba 54 percent hlasov.

Podozrivým zo sobotného útoku na kliniku je muž, ktorý na mieste zomrel

Podozrivým zo sobotného útoku na kliniku je muž, ktorý na mieste zomrel

DNES - 7:17Zahraničné

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) identifikoval osobu podozrivú zo sobotného výbuchu bomby neďaleko centra asistovanej reprodukcie v meste Palm Springs.

Portugalsko: Víťazom parlamentných volieb je vládnuca Demokratická aliancia

Portugalsko: Víťazom parlamentných volieb je vládnuca Demokratická aliancia

DNES - 7:09Zahraničné

V nedeľňajších parlamentných voľbách v Portugalsku zvíťazila vládnuca stredopravá Demokratická aliancia (AD), vyplýva to z oficiálnych výsledkov.

Nemecko oznámilo poskytnutie ďalších desiatich miliónov eur pre WHO

Nemecko oznámilo poskytnutie ďalších desiatich miliónov eur pre WHO

DNES - 6:35Zahraničné

Nemecko navýši finančnú podporu pre Svetovú zdravotnícku organizáciu o desať miliónov eur, oznámila v nedeľu ministerka zdravotníctva Nina Warkenová.