Úrady varujú používateľov Gmail: Takto vám môžu ukradnúť účet
- 19:56 16.03.2025
- Svet

Podobnému útoku čelil aj Úrad geodézie, kartografie a katastra SR.
FBI a americká Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry (CISA) varuje viac ako 1,8 miliardy ľudí, ktorí používajú službu Gmail od spoločnosti Google, pred nebezpečným ransomvérom. Vaše súkromné údaje môžu skončiť v rukách hackerovi, ktorí vás následne môžu vydierať. Obeťami ransomvéru Medusa sa stalo už viac ako 300 cieľov. Hackeri využívajú podvody typu phishing a zneužívajú nechránený softvér v digitálnych zariadeniach používateľov.
Podľa CISA je to obzvlášť nebezpečné pre odvetvia kritickej infraštruktúry, pričom obeťami týchto útokov sa stali zamestnanci nemocníc, škôl a veľkých podnikov. Podobnému ransomvér útoku čelil aj Úrad geodézie, kartografie a katastra SR.
Medusa sa do počítačov vkráda tak, že ľudí oklame pomocou falošných e-mailov, alebo nájde slabé miesta v ich systémoch pomocou škodlivého online obsahu, napríklad falošných webových stránok. Po infiltrácii zablokuje všetky dôležité súbory, aby ich nebolo možné otvoriť, a tiež ukradne ich kópie pre hackerov.
Po tom, čo sa súkromné údaje obete stanú v podstate rukojemníkmi, Medusa bude požadovať výkupné vo výške tisícov alebo dokonca miliónov dolárov, aby súbory odomkla a neunikli potenciálne kompromitujúce informácie na verejnosť.
Aby ste predišli útoku tohto ransomvéru, FBI a CISA vyzývajú všetkých, ktorí používajú e-mailové služby, ako je Gmail, aby okamžite začali používať dvojfaktorovú autentifikáciu - dodatočnú úroveň ochrany, ktorá vám pred prihlásením zašle bezpečnostný kód v SMS.
Verejnosti a podnikom tiež odporúčajú, aby si okamžite skontrolovali svoje operačné systémy, softvér a firmvér a uistili sa, že fungujú správne a majú najnovšie bezpečnostné aktualizácie.
Federálni agenti dodali, že ak máte na svojich zariadeniach citlivé informácie, je dôležité uchovávať viacero kópií na samostatných serveroch alebo pevných diskoch.
V prípade osobných dokumentov alebo fotografií, ktoré môžu byť uložené v službe Gmail, môže byť dokonca bezpečnejšie vytlačiť si ich fyzické kópie a uchovávať ich na tajnom mieste.
Spoločnosti s veľkým počtom zamestnancov by mali nastaviť svoje siete tak, aby sa k ich dôležitým interným nástrojom mohli pripájať len dôveryhodné osoby alebo systémy. Organizácie by tiež mali skontrolovať, kto má špeciálne administrátorské právomoci, a potom obmedziť ich možnosti len na to, čo je potrebné, aby Medusa nemohla tieto účty použiť na spôsobenie vážnych škôd.
Aby boli inštitúcie, ako sú nemocnice a školy, bezpečné, úrady odporúčajú, aby rozdelili svoje počítačové siete na menšie časti. Medusa sa tak nedostane všade a nemôže sa tak ľahko šíriť. Táto taktika, nazývaná „segmentácia sietí“, v podstate vytvára uzamknuté dvere medzi jednotlivými oddeleniami v budove, ako je napríklad mzdový systém alebo záznamy o pacientoch.

Prečo ráno meškáte do práce: Fantómové zápchy a ako sa im vyhnúť
Prečo na niektorých miestach vznikajú dopravné zápchy aj napriek absencii prekážky na ceste?

Koniec WhatsApp na niektorých zariadeniach: Hrozí to aj vášmu?
Aplikácia WhatsApp prestane v priebehu niekoľkých dní fungovať na viacerých mobilných zariadeniach. Zistite, či tam nepatrí aj vaše.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?