Ministerka hospodárstva Saková ocenila diskusiu o Dohode o čistom priemysle
- 6:14 13.03.2025
- Brusel

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková v stredu zastupovala Slovenskú republiku na Rade Európskej únie pre konkurencieschopnosť v Bruseli.
Hlavnou témou rokovania bola diskusia o budúcnosti a konkurencieschopnosti európskeho priemyslu. Špeciálna pozornosť sa na rokovaniach venovala automobilovému priemyslu. Slovensko zároveň podporuje návrhy na zjednodušenie európskych regulácií tzv. Omnibus balíky.
„Som rada, že nová Európska komisia vníma potrebu zmeny v prístupe k podpore európskeho priemyslu a postupne prichádza s návrhmi ako veci zmeniť. Dnes sme rokovali o konkrétnych návrhoch ako posilniť – regulačne aj finančne - sektor čistých technológií, ale aj energeticky náročných odvetví,“ povedala Saková.
Slovensko podľa nej víta návrhy tzv. Omnibus balíkov, ktorých cieľom je zjednodušiť európske regulácie a znížiť administratívnu záťaž pre firmy.
Niektoré európske smernice ukladajú veľkým podnikom povinnosti rôzne hodnotiť spoločenské dopady svojej činnosti a reportovať o nich. Už pri schvaľovaní týchto smerníc ich Slovensko nepodporilo, no bolo prehlasované. Teraz sa začínajú odstraňovať niektoré dopady týchto smerníc, vysvetlilo ministerstvo.
Jednou z hlavných tém Rady EÚ bola aj diskusia o novej Dohode o čistom priemysle (Clean Industrial Deal - CID), ktorú Európska komisia predstavila 26. februára 2025. Saková ocenila tento strategický dokument, ale upozornila, že na okamžité posilnenie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu nestačia.
„Ak má Európa reálne pomôcť svojmu priemyslu, musí začať riešiť vysoké ceny energií a ohrozené dodávky. Potrebujeme okamžité a adresné opatrenia, ktoré pomôžu najmä energeticky náročným sektorom. Opatrenia na rýchle zabezpečenie cenovo výhodnej energie pre priemysel dnes v plánoch EÚ jednoducho chýbajú,“ zdôraznila ministerka.
Dôležitá diskusia bola na Rade aj o opatreniach, ktoré majú podporiť európsky automobilový sektor, ako jedno z kľúčových odvetví európskej ekonomiky. Komisia už predstavila niektoré riešenia, ktoré by mali znížiť „neprimeraný“ ekologický tlak na európske automobilky, vysvetľuje ministerstvo v správe.
Pre Slovensko je podľa Sakovej mimoriadne dôležité, aby sa tento cieľ naplnil pri zachovaní technologickej neutrality. Trh by mal rozhodnúť, ktoré riešenie sa uplatní. „Som presvedčená, že automobilový priemysel potrebuje silnejší impulz pre ich ďalší rozvoj v Európe. Nemôžeme sa uspokojiť s riešeniami, ktoré sú dnes na stole,“ dodala Saková.

Francúzsko dodá Ukrajine pomoc vo výške dvoch miliárd eur, Macron vyzval na mier
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu na tlačovej konferencii s Volodymyrom Zelenskym vyzval Moskvu na akceptovanie navrhovaného 30-dňového prímeria s Kyjevom „bez akýchkoľvek podmienok“.

Rubio: Dosiahnutie mieru medzi Ruskom a Ukrajinou potrvá istý čas
Minister zahraničných vecí USA Marco Rubio v stredu vyhlásil, že Spojené štáty preskúmajú ruské požiadavky v súvislosti s dohodou o prímerí v Čiernom mori.

Škandál s četom možno prešetrí Muskov tím, Trump nikoho prepustiť nechce
Elon Musk sa ponúkol, že nasadí svojich technických expertov.

Trump zopakoval svoj nárok na Grónsko, len deň pred americkou návštevou ostrova
Americký prezident Donald Trump v stredu opäť zopakoval svoje predošlé tvrdenia o nároku Spojených štátov na Grónsko a vyhlásil, že je kľúčové pre americkú bezpečnosť.

Rakúsko poslalo Slovensku na pomoc so slintačkou špeciálnu jednotku armády
Jednotka rakúskej armády určená pre pomoc pri katastrofách bude od stredy pomáhať Slovensku s vykonávaním opatrení proti slintačke a krívačke.