Tento bežný liek môže zabrániť šíreniu rakoviny

Bežný liek proti bolesti by mohol pomôcť v boji proti rakovine.
Liek proti bolesti, ktorý majú mnohí ľudia vo svojej lekárničke, by mohol pomôcť zabrániť šíreniu rakoviny. Odborníci odhalili prevratnú a cenovo dostupnú pomôcku v boji proti rakovine - aspirín.
Vedci z Cambridgeskej univerzity zistili, ako môže aspirín zabrániť šíreniu niektorých druhov rakoviny. Predchádzajúce štúdie naznačovali, že aspirín podporuje imunitný systém, ktorý pomáha zachytiť smrtiace rakovinové bunky. Klinické skúšky, ktorých cieľom je zistiť, ako by aspirín mohol pomôcť zabrániť návratu rakoviny, sú už v plnom prúde.
Hoci dôkazy z testov vyzerajú sľubne, odborníci varovali pred náhlym užívaním aspirínu pacientmi bez toho, aby sa poradili so svojím lekárom. Môže mať totiž potenciálne vedľajšie účinky, ako napríklad krvácanie v žalúdku.
Ako aspirín bojuje proti rakovinovým bunkám
Vedci v štúdii publikovanej v časopise Nature najprv preverili 810 génov u myší a našli 15 génov, ktoré ovplyvňujú šírenie rakoviny. U myší, ktoré nemali gén produkujúci proteín nazývaný ARHGEF1, bola pravdepodobnosť rozšírenia rakoviny do pľúc a pečene nižšia.
Proteín ARHGEF1 potláča imunitné bunky nazývané T-bunky, ktoré pomáhajú rozpoznávať a zabíjať rakovinové bunky pred ich rozšírením, tzv. metastatické rakovinové bunky.
Vedci prekvapivo zistili, že ARHGEF1 sa zapína, keď sú T bunky vystavené faktoru zrážania krvi nazývanému tromboxán A2 (TXA2). Faktor zrážania krvi je produkovaný krvnými doštičkami v krvi. Je známe, že aspirín znižuje produkciu TXA2 - čo je želaný účinok, aby T bunky neboli potlačené a mohli namiesto toho ničiť rakovinové bunky.
Keď sa myšiam podával aspirín, frekvencia šírenia rakoviny sa znížila v porovnaní s myšami, ktoré liek neužívali. A záviselo to od uvoľnenia T-buniek tým, že neboli potláčané TXA2, zistil výskumný tím.
Jedinečná príležitosť
Vedúci štúdie Rahul Roychoudhuri z Cambridgeskej univerzity uviedol, že aspirín by sa mohol zamerať na jedinečnú príležitosť, keď sa rakovina začína rozširovať. Ako vysvetlil:
„Väčšina imunoterapeutických liekov je vyvinutá na liečbu pacientov so zistenou metastázujúcou rakovinou, ale keď sa rakovina prvýkrát rozšíri, existuje jedinečná terapeutická príležitosť, keď sú rakovinové bunky obzvlášť zraniteľné voči imunitnému útoku. Dúfame, že terapie, ktoré sa zameriavajú na toto okno zraniteľnosti, budú mať obrovský dosah pri prevencii recidívy u pacientov s včasnou rakovinou, u ktorých hrozí recidíva.“
Do štúdie sú zapojení pacienti s rakovinou prsníka, pažeráka, žalúdka, prostaty a hrubého čreva. Profesorka Ruth Langleyová z University College London, ktorá vedie klinickú štúdiu s pacientmi, uviedla:
„Je to dôležitý objav. Umožní nám interpretovať výsledky prebiehajúcich klinických štúdií a zistiť, kto má najväčší prospech z aspirínu po diagnostikovaní rakoviny. U malej časti ľudí môže aspirín spôsobiť závažné vedľajšie účinky vrátane krvácania alebo žalúdočných vredov. Preto je dôležité pochopiť, pre ktorých ľudí s rakovinou môže byť prospešný, a vždy sa pred začatím užívania aspirínu poraďte so svojím lekárom.“

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.

Následky osýpok trvajú roky, vírus spôsobuje imunitnú amnéziu
Osýpky zničia obranyschopnosť imunitného systému proti iným infekciám.

Potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy škodia ústnej dutine
Pri udržiavaní zdravia ústnej dutiny zohráva dôležitú úlohu výživa. Škodlivé sú napríklad potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy.

Skúmali črevá 117-ročnej ženy. Čo sme zistili o dlhovekosti?
Naozaj sa tajomstvo dlhovekosti nachádza v črevách? Toto odhalil výskum 117-ročnej Marie Morerovej.

Ako podporiť fungovanie mozgu? Pomôžu tieto 4 potraviny
Mozog pre svoje správne fungovanie potrebuje prijímať určité živiny. Nájsť ich možno napríklad v rybách, orechoch, avokáde či v tmavej čokoláde.