Komu hrozia strie? Pozor na tieto menej časté predispozície

So striami sa počas života stretne väčšina z nás. Niektoré faktory k nim ale prispievajú viac ako iné.
K najčastejším dôvodom vzniku strií na pokožke patrí priberanie, tehotenstvo alebo bežný rast počas puberty. Ako však pre denník New York Post vysvetľujú dermatologičky Maressa Criscitová a Lisa Akintilová, niektorí ľudia sú na ich vznik náchylnejší ako iní.
Kto je na strie náchylnejší?
Okrem najčastejších príčin strie vznikajú aj v dôsledku rýchleho rastu počas puberty alebo rastu svalov pri posilňovaní, vysvetľuje Criscitová.
Podľa dermatologičky hrá veľkú rolu pri ich vzniku aj genetika – gény totiž ovplyvňujú elasticitu a stavbu pokožky, rovnako aj telesnú hmotnosť. Ak sa teda objavili strie u niekoho vo vašej rodine, je pravdepodobné, že sa vyskytnú aj u vás.
Jedným z nezvyčajných dôvodov vzniku strií sú aj niektoré poruchy aj ochorenia. Zdravotnícke zariadenie Cleveland Clinic v tejto súvislosti spomína napríklad Cushingov syndróm, pri ktorom dochádza k hormonálnej nerovnováhe, ktorá môže prispieť aj k priberaniu a stenčovaniu pokožky.
Ďalšou z možných príčin je Marfanov syndróm, pri ktorom sa oslabujú spojovacie tkanivá v pokožke, v dôsledku čoho prichádza o elasticitu.
Dá sa im vyhnúť?
Criscitovej sa pacienti často pýtajú na prevenciu. „Nevieme o žiadnom istom spôsobe prevencie strií,“ uviedla v rozhovore. Podľa nej však pomáha vonkajšia aj vnútorná hydratácia tela a udržiavanie zdravej telesnej váhy.
„Ani všetky tieto opatrenia vás však nemusia ochrániť pred vznikom strií,“ dodala dermatologička.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.

Následky osýpok trvajú roky, vírus spôsobuje imunitnú amnéziu
Osýpky zničia obranyschopnosť imunitného systému proti iným infekciám.

Potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy škodia ústnej dutine
Pri udržiavaní zdravia ústnej dutiny zohráva dôležitú úlohu výživa. Škodlivé sú napríklad potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy.

Skúmali črevá 117-ročnej ženy. Čo sme zistili o dlhovekosti?
Naozaj sa tajomstvo dlhovekosti nachádza v črevách? Toto odhalil výskum 117-ročnej Marie Morerovej.

Ako podporiť fungovanie mozgu? Pomôžu tieto 4 potraviny
Mozog pre svoje správne fungovanie potrebuje prijímať určité živiny. Nájsť ich možno napríklad v rybách, orechoch, avokáde či v tmavej čokoláde.