Pozor, u týchto mužov hrozí až 5-násobné riziko rakoviny, tvrdí výskum z Estónska

Výskum odhaľuje spojitosť medzi rakovinou a jedným z najbežnejších problémov v súčasnej populácii.
Neplodnosť sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie týka už každého šiesteho páru. Až polovica prípadov sa pritom dá pripísať neplodnosti zo strany mužov. V modernej dobe ide o bežný problém, ktorý však najnovšie prepojili s rizikom vzniku rakoviny.
Ako píšu estónski vedci v žurnále Human Reproduction Open, u neplodných mužov existuje takmer 5-násobné riziko vzniku dedične podmieneného typu rakoviny ako u plodných mužov. Výsledky pochádzajú z výskumu, ktorý sa zameral na vzorku 500 mužov.
„Zistili sme, že každý 15. neplodný muž je nositeľom predispozičného genetického variantu, oproti jednému zo 64 plodných mužov. To môže vysvetľovať vyššie riziko vzniku rakoviny u neplodných mužov – už majú genetickú predispozíciu, kvôli ktorej je ich telo náchylnejšie na vznik rakoviny.“
Vedci pod vedením genetičky Anu Valknaovej z Univerzity v Tartu našli spojitosť aj medzi rodinnou anamnézou s výskytom rakoviny a vznikom rakoviny u neplodných mužov. „To podporuje hypotézu, že v týchto rodinách sa dedí predispozícia,“ vysvetlila Valknaová.
Podľa Vlaknaovej výsledky štúdie v budúcnosti pomôžu lepšie identifikovať predispozíciu u pacientov, ktorí vyhľadávajú lekársku pomoc pri neplodnosti.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.

Následky osýpok trvajú roky, vírus spôsobuje imunitnú amnéziu
Osýpky zničia obranyschopnosť imunitného systému proti iným infekciám.

Potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy škodia ústnej dutine
Pri udržiavaní zdravia ústnej dutiny zohráva dôležitú úlohu výživa. Škodlivé sú napríklad potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy.

Skúmali črevá 117-ročnej ženy. Čo sme zistili o dlhovekosti?
Naozaj sa tajomstvo dlhovekosti nachádza v črevách? Toto odhalil výskum 117-ročnej Marie Morerovej.

Ako podporiť fungovanie mozgu? Pomôžu tieto 4 potraviny
Mozog pre svoje správne fungovanie potrebuje prijímať určité živiny. Nájsť ich možno napríklad v rybách, orechoch, avokáde či v tmavej čokoláde.