Chystáte sa do kúpeľov? Pozor na 5 častých chýb!

Pozor, aby ste z kúpeľov neodchádzali v horšom zdravotnom stave, než s akým ste prišli.
Okrem zocelenia zdravia sa do kúpeľov vyberáme aj kvôli oddychu a času pre seba. Niektoré chyby však môžu viesť k tomu, že z nich odchádzame s neželaným neduhom.
Ako pre britský portál Wowcher uviedla zakladateľka súkromnej zdravotníckej kliniky Healthium Clinics Rosanne Joseph-Anthonyová, pri návšteve kúpeľov si treba dať pozor najmä na týchto 5 chýb. Jej slová interpretoval denník New York Post.
1. K bazénu bez šľapiek
V okolí verejne dostupných bazénov sa množia plesne a baktérie, ktoré sa vám môžu zachytiť na chodidlách. Je preto dôležité pribaliť si na pobyt vodoodolné šľapky.
Pozor na ochranu chodidiel by si podľa Joseph-Anthonyovej mali dávať najmä cukrovkári a ľudia náchylní na bolesť v tejto oblasti tela.
2. Pridlhý pobyt v saune
Sauna je prospešná pre zdravie dýchacích ciest, obehovej sústavy aj pokožky, no netreba to s ňou preháňať. „Neprekročte v saune viac ako 20 minút,“ radí odborníčka. V opačnom prípade riskujete nevoľnosť, dehydratáciu a v najhoršom prípade odpadnutie. Ak so saunovaním len začínate, voľte nižšie teploty a častejšie prestávky.
3. Neignorujte slabosť
Pocit slabosti a krútenie hlavy po vystúpení zo sauny by ste nemali prehliadať. „Ak na vás príde pocit nepohody, rýchlo vystúpte zo sauny a sadnite si,“ uviedla Joseph-Anthonyová.
Saune by ste sa mali celkom vyhnúť, ak ste tehotná, máte nízky tlak alebo máte problémy so srdcom. Pri každom pobyte v saune si treba dopriať dostatok tekutín.
4. Bolesť pri masáži neprehliadajte
Masáž tkanív uložených hlbšie pod svalmi môže bolieť, no podľa odborníčky by nemala presahovať medze „príjemnej“ bolesti. „Rozprávajte sa s každým ošetrovateľom,“ radí Joseph-Anthonyová. „Komunikácia je základ, takže ich vždy informujte o prípadných zraneniach, bolesti svalov alebo užívaní liekov.“
5. V týchto prípadoch masáž vynechajte
Ak ste chorí alebo sa liečite po operácii, masáži sa radšej vyhnite. „Pri masáži sa môže šíriť infekcia. Vyhnite sa jej, ak máte v tele zápal, ak ste nedávno podstúpili operáciu alebo trpíte hlbokou žilovou trombózou,“ dodáva odborníčka.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.

Následky osýpok trvajú roky, vírus spôsobuje imunitnú amnéziu
Osýpky zničia obranyschopnosť imunitného systému proti iným infekciám.

Potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy škodia ústnej dutine
Pri udržiavaní zdravia ústnej dutiny zohráva dôležitú úlohu výživa. Škodlivé sú napríklad potraviny s vysokým obsahom cukru či citrusové šťavy.

Skúmali črevá 117-ročnej ženy. Čo sme zistili o dlhovekosti?
Naozaj sa tajomstvo dlhovekosti nachádza v črevách? Toto odhalil výskum 117-ročnej Marie Morerovej.

Ako podporiť fungovanie mozgu? Pomôžu tieto 4 potraviny
Mozog pre svoje správne fungovanie potrebuje prijímať určité živiny. Nájsť ich možno napríklad v rybách, orechoch, avokáde či v tmavej čokoláde.