Pozor na toto nastavenie Wi-Fi, takto môžete ohroziť svoj mobil
- 20:41 07.03.2025
- Svet

Niektoré nastavenia na vašom smartfóne by ste mali radšej vypnúť.
Mnohí používatelia smartfónov majú často zapnuté automatické Wi-Fi, lokalizačné služby a sledovanie. Podľa expertov na kyberbezpečnosť však tieto tri nastavenia môžu mať za následok únik údajov z vášho mobilného telefónu.
Tieto tri nastavenia môžu kyberzločincom umožniť prístup k zariadeniam a sledovať každý váš krok na webe aj v reálnom svete. Môžu tak ukradnúť informácie o kreditnej karte, heslá a vašu adresu.
Tieto informácie by potom mohli použiť na páchanie finančných podvodov a krádeží identity alebo ich predať tretím stranám za účelom zisku.
Automatické Wi-Fi
Aj keď ponechanie zapnutého nastavenia Wi-Fi znie neškodne, váš telefón neustále vyhľadáva dostupné hotspoty, keď nie je dostupná sieť. Keď zariadenie nejakú nájde, môže sa automaticky pripojiť, aj keď ste mu nedali povolenie.
To znamená, že váš mobil sa môže automaticky pripojiť k nezabezpečenému hotspotu prevádzkovanému hackerom, čo mu umožní prístup k vašim osobným údajom.
Tento útok sa nazýva „zlé dvojča“, pretože nekalý hotspot imituje bežnú sieť Wi-Fi. Častejšie sa vyskytujú na verejných miestach. Aby ste tomu zabránili, musíte vypnúť automatické pripájanie v nastaveniach Wi-Fi.
Ak máte iPhone, otvorte aplikáciu Nastavenie, klepnite na Wi-Fi a potom prejdite nadol na miesto, kde je uvedené „Automatické pripojenie k hotspotu“. Klepnite naň a vyberte možnosť „Nikdy“, aby ste zabránili automatickému pripájaniu iPhonu k hotspotom Wi-Fi.
Určovanie polohy
Ďalším nastavením, ktoré možno budete chcieť zmeniť, sú služby určovania polohy. Ak povolíte všetkým aplikáciám prístup k vašej polohe, dáte tretím stranám dostatok príležitostí na krádež týchto informácií a ich použitie nekalým spôsobom.
Ak chcete zistiť, s ktorými aplikáciami zdieľate svoju polohu, otvorte aplikáciu Nastavenia vo vašom iPhone, prejdite na položku Súkromie a zabezpečenie a potom klepnite na položku Služby určovania polohy. Tým sa otvorí ponuka, v ktorej sa zobrazia všetky vaše aplikácie a spôsob, akým môžu jednotlivé aplikácie pristupovať k vašej polohe.
Niektoré aplikácie, ako napríklad Mapy a Počasie, potrebujú na správne fungovanie vašu polohu. Ak im však chcete zabrániť v neustálom prístupe k nej, vyberte možnosť „Počas používania“. A pre ostatné aplikácie, ktoré nepotrebujú vidieť vašu polohu, nezabudnite vybrať možnosť „Nikdy“.
Sledovanie aplikácií
Vaša poloha však nie je jediným osobným údajom, ktorý môžu aplikácie ukradnúť. Ak dovolíte aplikáciám, aby vás sledovali, môžu zhromažďovať informácie zdieľané s aplikáciou, napríklad ID používateľa alebo zariadenia, vaše meno alebo e-mailovú adresu, a spájať ich s údajmi zozbieranými z rôznych iných aplikácií alebo webových stránok. To pomáha spoločnostiam tretích strán vytvárať cielené reklamy a vykonávať analýzu správania používateľov.
Spoločnosť Apple má nastavenie s názvom Transparentnosť sledovania aplikácií, ktoré umožňuje používateľom vidieť, ktoré aplikácie ich sledujú a aké údaje zhromažďujú.
Ak si to chcete pozrieť, otvorte Nastavenia, potom klepnite na Súkromie a zabezpečenie a potom na Sledovanie. Zobrazí sa tak úplný zoznam všetkých vašich aplikácií. Ak je zapnuté tlačidlo „Povoliť aplikáciám žiadosť o sledovanie“ v hornej časti obrazovky, aplikácie môžu požiadať o povolenie sledovať vaše používanie. Ak nechcete, aby vás aplikácie mohli sledovať, jednoducho toto nastavenie vypnite.
Vypnutie týchto troch nastavení by malo hackerom výrazne sťažiť získanie vašich osobných údajov a ich využitie na krádež vašej identity, vašich peňazí alebo zisk z vašich údajov.

Pravý pôvod života odhalený: Takto vznikla DNA
Pôvodná hypotéza o vzniku života na Zemi získala konkurenciu.

Škodlivý program ohrozuje milióny zariadení, takto sa ochránite
Softvér sa prezlieka za aktualizáciu systému. Ako sa vyhnúť neželaným následkom?

Úrady varujú používateľov Gmail: Takto vám môžu ukradnúť účet
Podobnému útoku čelil aj Úrad geodézie, kartografie a katastra SR.

Toto sa deje v krematóriu: Vedúci ukázal autentické zábery
Vedúci krematória odpovedal na najpálčivejšie otázky ohľadne kremácie.

Dubajská čokoláda v testoch dopadla katastrofálne. Našli v nej plesne, baktérie a alergény
Laboratórne výsledky potvrdili v dubajskej čokoláde toxickú pleseň.