• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 21.1.2026Meniny má Vincent
-5°Bratislava

Amazon vyšetrujú pre podozrenia z daňových únikov

  • 17:32 14.02.2025
  • Rím/Seattle
Amazon vyšetrujú pre podozrenia z daňových únikov

Americký koncern Amazon vyšetrujú v Taliansku pre podozrenia z daňových únikov. TASR o tom informuje na základe správ APA a Reuters.

Milánska prokuratúra a daňová polícia vyšetrujú troch manažérov a európsku divíziu Amazonu so sídlom v Luxembursku pre daňové podvody pri online predaji v Taliansku v rokoch 2019 až 2021. Podľa denníka Corriere della Sera sa obvinenia týkajú daňových únikov v celkovej výške 1,2 miliardy eur.

Po započítaní úrokov a pokút by daňový úrad mohol od Amazonu požadovať až 3 miliardy eur. Vyšetrovanie sa zameriava na daňové pravidlá obchodovania s tovarom v rámci talianskych hraníc a v zahraničí, najmä na daň z pridanej hodnoty (DPH) a clá.

Amazon obvinenia odmieta a tvrdí, že žiadna krajina EÚ nikdy nevzniesla podobné obvinenia.

Informácie o vyšetrovaní sa objavili minulý rok, ale podrobnosti o jeho rozsahu sa objavili až v piatok. Algoritmus Amazonu umožňuje predávať v Taliansku tovar od predajcov z krajín mimo EÚ, väčšinou čínskych, bez toho, aby bola odhalená ich totožnosť, čo im pomáha vyhýbať sa plateniu talianskej DPH. Podľa talianskej legislatívy je sprostredkovateľ ponúkajúci tovar na predaj v Taliansku spoluzodpovedný za nezaplatenie DPH predajcami z krajín mimo EÚ, ktorí využívajú jeho platformu elektronického obchodu.

Vyšetrovanie sa začalo už v roku 2021 a vyplynulo z bežných kontrol, ktoré daňová polícia vykonala v oblasti severne od Milána.

Milánska prokuratúra v júli 2024 v rámci samostatného vyšetrovania zhabala 120 miliónov eur talianskej logistickej dcérskej spoločnosti Amazonu, Amazon Italia Transport srl. Aj v tomto prípade existuje podozrenie z daňových podvodov.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Elektrárne varujú: V takomto prípade nedostanete energopomoc formou poukážky!

Elektrárne varujú: V takomto prípade nedostanete energopomoc formou poukážky!

DNES - 16:27Ekonomické

V prípade elektriny a zemného plynu sa adresná energopomoc neposkytuje formou energopoukážky, ale cez kompenzovanú cenu priamo na faktúre od dodávateľa.

Trump sa v Davose chválil výsledkami svojej hospodárskej politiky

Trump sa v Davose chválil výsledkami svojej hospodárskej politiky

DNES - 15:48Ekonomické

Americký prezident Donald Trump sa na Svetovom ekonomickom fóre v Davose chválil výsledkami svojej hospodárskej a colnej politiky.

Pribúdajú e-shopy s nekvalitným tovarom, na ľudí cielia cez sociálne siete

Pribúdajú e-shopy s nekvalitným tovarom, na ľudí cielia cez sociálne siete

DNES - 15:39Ekonomické

Posledná sezóna predvianočných nákupov aj aktuálne januárové výpredaje ukázali, že na spotrebiteľov cieli čoraz väčšie množstvo pochybných e-shopov predávajúcich nekvalitný tovar.

Cena zlata zlomila ďalší rekord

Cena zlata zlomila ďalší rekord

DNES - 15:05Ekonomické

Cena zlata dosiahla v stredu nové historické maximum, keď prvýkrát prekonala hranicu 4800 USD za troyskú uncu.

Migaľ: Keď sa zapoja všetky komponenty, tak Slovensko.sk zlyhá do pol roka

Migaľ: Keď sa zapoja všetky komponenty, tak Slovensko.sk zlyhá do pol roka

DNES - 12:40Ekonomické

Portál verejnej správy Slovensko.sk je aktuálne v takom zlom stave, že pokiaľ by sa do neho pripojili všetky komponenty životných situácií financované z plánu obnovy, tak zlyhá do pol roka, uviedol minister Migaľ.