Vyučovanie bez mobilov: Účinné alebo nie? Výskum prekvapil
- 20:16 06.02.2025
- Birmingham

Aký vplyv má zákaz používania mobilov na vyučovaní na známky žiakov a ich správanie v škole?
Od 1. januára sa slovenské základné školy riadia novým usmernením ministerstva školstva, podľa ktorého sa žiakom v 1. až 3. ročníku celkom zakazuje používať mobil v priestoroch školy počas vyučovania a prestávok. Pre vyššie ročníky platí zákaz len v prípade, že si to vyžaduje štátny vzdelávací program.
Ministerstvo sa v usmernení odvoláva na niekoľko negatív spojených s mobilmi v školách ako narušenie pozornosti žiakov, rozptyľovanie ich pozornosti či kyberšikana.
Na reálny vplyv obmedzenia na výkon žiakov v školách sa pozrela prvá štúdia svojho druhu z prostredia Birminghamskej univerzity vo Veľkej Británii, ktorá hodnotila výkony vyše 1200 žiakov z 30 škôl v Anglicku. 20 z nich pritom zakázalo používanie mobilov počas vyučovania.
Podľa vedcov zákaz mobilov v školách nielen že nezlepšuje známky žiakov, ale ani nijako pozitívne neprispieva k ich psychickej pohode. Na jednej strane síce priznávajú, že dlhodobé používanie smartfónov a sociálnych sietí súvisí s horšími známkami, horšou kvalitou spánku a poruchami správania, no medzi študentmi, ktorí počas vyučovania nemôžu používať mobil a tými, ktorí môžu, nezistili žiadny rozdiel.
Výskum publikovaný v žurnále Regional Health Europe okrem toho tvrdí, že snaha o reguláciu používania mobilov na školách v Británii neviedla k zníženiu počtu hodín, ktoré deti počas dňa strávia pozeraním na obrazovku smartfónu.
„Nemáme dôkazy o tom, že by súčasná podoba reštrikčných opatrení voči používaniu mobilov na školách mala prínos pre psychické zdravie a pohodu adolescentov alebo s tým súvisiace ukazovatele.“
Ako pre BBC uviedla autorka štúdie Victoria Goodyear, samotný zákaz mobilov na školách nie je dostatočným opatrením voči negatívnym následkom na zdravie detí.
„Podľa nás tieto zákazy osamote nestačia na potlačenie negatívnych vplyvov. Potrebujeme robiť viac ako len zakazovať mobily v školách,“ uviedla Goodyearová.
Podľa vedúceho kampane Smartphone Free Childhood, ktorá bojuje za obmedzenie používania mobilov deťmi, Joea Ryriea sú výsledky výskumu prekvapivé. „Štúdia uvádza, že problém si vyžaduje ráznejšie riešenie ako len zákaz mobilov v školách. Ide o kritický spoločenský problém, ktorý si vyžaduje zásah rodičov, škôl a vlády,“ uviedol v rozhovore pre program Radio 4 Today.
Hovorca britskej vlády pre denník The Guardian uviedol, že cieľom ministerstva školstva je chrániť deti pred škodlivým obsahom na internete. „Na zistenie priameho vplyvu smartfónov na deti je potrebný rozsiahlejší výskum, preto spúšťame našu vlastnú iniciatívu pod vedením Cambridgeskej univerzity, ktorá preverí dopad sociálnych sietí na celkové zdravie detí,“ uzavrel.

Video: Motorkár sa prepadol do diery v ceste, našli ho mŕtveho
Muža pohltila prepadnutá vozovka, jeho telo našli na ďalší deň.

Žena vyhrala súdny spor s Meta. Ako sa to dotkne zvyšku používateľov?
Materská spoločnosť sociálnej siete Facebook prehrala súdny spor s 37-ročnou ženou. Dôsledky sa môžu preniesť aj na ďalších používateľov.

USB port na mobile: Potrebný alebo nie? Výrobca polemizuje nad jeho koncom
USB porty na mobiloch sa využívajú predovšetkým na nabíjanie. Čo sa stane, ak o ne prídeme?

Podpisujete sa v e-mailoch? Podľa vedca tým páchate fatálne škody
Vedec tvrdí, že podpisy v e-mailoch sú mimoriadne škodlivé.

Nemáte spomienky na detstvo? Vedci poznajú príčinu
Pre mnohých je ťažké vydolovať spomienky na prvé roky života. Dá sa s tým niečo robiť?