Môže sa voda vo fľaši „pokaziť“? Zmenu si všimnete už po tejto dobe
- 19:37 05.02.2025
- Bratislava

Ste zvyknutí skladovať vodu v plastových fľašiach aj niekoľko dní? Toto si o tom myslia biológovia.
Pitie čistej vody z vodovodu je v našich podmienkach jednou z najbezpečnejších foriem hydratácie. Ako dlho však môžeme skladovať vodu vo fľaši, a čo sa s ňou deje počas niekoľkých dní?
Na túto otázku odpovedal v rozhovore pre magazín Self mikrobiológ Charles Gerba, podľa ktorého „stará“ voda, z ktorej sme sa už raz napili, prekypuje baktériami. Tie však pre nás nie sú škodlivé, keďže sme sami ich pôvodcami.
„Do vody sa dostáva množstvo baktérií, ktoré sa vyplachujú pri jej pití, ale tieto baktérie sa už aj tak nachádzajú v našich ústach, takže to nepovažujeme za problém.“
Ako informuje americká Správa potravín a liečiv (FDA), kupovanú vodu je celkom bezpečné skladovať v plastovej fľaši za predpokladu, že sa predáva pri dodržaní bezpečnostných štandardov a je pevne uzatvorená.
V prípade, že necháte vodu odkrytú vo vonkajšom prostredí, už po ôsmich hodinách zareaguje na oxid uhličitý, čím sa zmení jej pH, a teda aj chuť.
Pokiaľ sa voda skladuje v plastovej fľaši, po čase môže dôjsť aj k úniku mikroplastov do nej, no podľa vedcov k tomu nedochádza v množstve, ktoré by mohlo ohroziť zdravie človeka. Vodu je však potrebné skladovať v chladnom, nie horúcom prostredí.
Výrobca minerálok Buxton na svojom webe uvádza, že „voda sa nemôže pokaziť, lebo neobsahuje bielkoviny alebo cukry (ktoré v jedlách rozkladajú mikróby).“ Zároveň však platí, že otvorená minerálka už po troch dňoch môže chutiť nepríjemne kvôli spomínanému pôsobeniu oxidu uhličitého.

Video: Motorkár sa prepadol do diery v ceste, našli ho mŕtveho
Muža pohltila prepadnutá vozovka, jeho telo našli na ďalší deň.

Žena vyhrala súdny spor s Meta. Ako sa to dotkne zvyšku používateľov?
Materská spoločnosť sociálnej siete Facebook prehrala súdny spor s 37-ročnou ženou. Dôsledky sa môžu preniesť aj na ďalších používateľov.

USB port na mobile: Potrebný alebo nie? Výrobca polemizuje nad jeho koncom
USB porty na mobiloch sa využívajú predovšetkým na nabíjanie. Čo sa stane, ak o ne prídeme?

Podpisujete sa v e-mailoch? Podľa vedca tým páchate fatálne škody
Vedec tvrdí, že podpisy v e-mailoch sú mimoriadne škodlivé.

Nemáte spomienky na detstvo? Vedci poznajú príčinu
Pre mnohých je ťažké vydolovať spomienky na prvé roky života. Dá sa s tým niečo robiť?