• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 9.2.2025Meniny má Zdenko
Bratislava

SaS: Zásahy do 2. piliera pripravili každého sporiteľa o päť až desaťtisíc eur

  • 12:16 22.01.2025
  • Bratislava
SaS: Zásahy do 2. piliera pripravili každého sporiteľa o päť až desaťtisíc eur

Zásahy, ktoré vláda Roberta Fica (Smer-SD) urobila v súvislosti s druhým pilierom, pripravili každého sporiteľa o päť až desaťtisíc eur na budúcich dôchodkoch.

Sociálna poisťovňa sa okrem toho nachádza v rekordne vysokom deficite a len na jej dofinancovanie v minulom roku bolo potrebných 2,72 miliardy eur. Uviedli v stredu predstavitelia opozičnej strany SaS, podľa ktorých je súčasný dôchodkový systém neudržateľný.

Neudržateľnosť pokračuje. Pre tento rok bude potrebné dofinancovať Sociálnu poisťovňu 2,75 miliardami eur, toľko je v schválenom rozpočte na tento rok. Pre budúci rok, tiež v schválenom rozpočte, sa hovorí o ďalších 2,75 miliardy eur a pre rok 2027 o 2,7 miliardy eur, pričom všetci vieme, že pri aktuálnom nastavení ani tieto sumy v rokoch 2026 a 2027 nebudú stačiť,“ zdôraznil podpredseda strany Marián Viskupič.

Polovica celkového výberu daní na Slovensku tak podľa neho ide len na dôchodky obyvateľstva. Koalícia dostala Sociálnu poisťovňu do rekordného deficitu a to aj napriek tomu, že jej príjmy sa zvýšili, dodal Viskupič.

Vladimír Ledecký zo SaS zdôraznil, že poslanci opozičnej strany nehlasovali za navyšovanie trinásteho dôchodku, ktorý v súčasnosti spôsobuje neudržateľnosť systému a že nielen SaS upozorňuje na tento problém. „Najvyšší kontrolný úrad SR povedal, že trinásty dôchodok spôsobil rapídny problém vo financovaní celého systému. Čiže Najvyšší kontrolný úrad SR, kontrolná inštitúcia a nezávislá, dal takéto vyjadrenie. Takže je to asi vážny problém,“ pripomenul.

Poslankyňa za SaS Martina Bajo Holečková na záver upriamila pozornosť na vplyv opatrení na bežných obyvateľov a vyčíslila stratu na budúcich dôchodkoch na päť- až desaťtisíc eur pre každého sporiteľa. Na záver vyzvala v mene opozičnej strany ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) a vládu SR, aby predstavili plán, akým spôsobom chcú zabezpečiť udržateľný systém dôchodkov.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR uviedlo, že Sociálna poisťovňa má dostatok zdrojov na krytie svojich záväzkov a všetky druhy dôchodkov vrátane trinásteho budú ich poberateľom riadne vyplatené.

„V rokoch 2023 a 2024 náklady na rodičovský dôchodok predstavovali vyše 600 miliónov eur a enormný nárast predčasných dôchodkov zvýšil náklady za toto obdobie o 420 miliónov eur. Obe tieto opatrenia schválila ešte bývalá vláda, ktorej súčasťou bola aj SaS. Tá dokonca podporila ich ukotvenie v ústave. SaS v roku 2023 podporila i návrh na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov z dielne vtedy opozičného poslanca a súčasného ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša,“ uviedol rezort práce v súvislosti so stredajšími vyjadreniami opozičnej strany.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nemecký kancelár Olaf Scholz odmieta znárodnenie elektrických sietí

Nemecký kancelár Olaf Scholz odmieta znárodnenie elektrických sietí

DNES - 16:40Ekonomické

Nemecký kancelár Olaf Scholz odmieta znárodnenie elektrických sietí ako prostriedok na zníženie cien energií.

Ondrej Lunter: Samosprávy a ľudia majú právo na férový prístup

Ondrej Lunter: Samosprávy a ľudia majú právo na férový prístup

DNES - 11:56Ekonomické

Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja odmieta v súvislosti s plánovanou výstavbou vodnej elektrárne Málinec rozoštvávanie verejnosti a hovorí, že samosprávy majú právo na férový prístup.

Na majiteľov elektrických áut cieli nový typ kybernetického útoku

Na majiteľov elektrických áut cieli nový typ kybernetického útoku

DNES - 11:17Ekonomické

S nárastom počtu elektromobilov prichádzajú aj nové kybernetické hrozby.

Agentúra DBRS potvrdila rating Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom

Agentúra DBRS potvrdila rating Slovenska na úrovni A s negatívnym výhľadom

VČERA - 5:45Ekonomické

Medzinárodná agentúra DBRS ponechala vo svojom aktuálnom hodnotení rating SR bez zmeny.

Obchodné reťazce sťahujú z trhu maslo a detské výrobky

Obchodné reťazce sťahujú z trhu maslo a detské výrobky

21:46 07.02.2025Ekonomické

Zákazníci by výrobky mali vrátiť v predajniach.