• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.2.2025Meniny má Valentín
Bratislava

KDH želá Trumpovi, aby sa dokázal zasadiť za mier pre Ukrajinu i celý svet

  • 19:18 20.01.2025
  • Bratislava
KDH želá Trumpovi, aby sa dokázal zasadiť za mier pre Ukrajinu i celý svet

KDH dúfa, že Trump bude dodržiavať ekonomické vzťahy s Európskou úniou.

Opozičné KDH želá novému prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi, aby sa dokázal zasadiť za mierové riešenie a bezpečnostné záruky pre Ukrajinu i celý svet, a aby nedochádzalo ani k polarizovaniu americkej spoločnosti a prispel k jej upokojeniu. TASR o tom informovala hovorkyňa KDH Lenka Kovár.

KDH želá Donaldovi Trumpovi, aby po prebratí úradu aj napriek niektorým doterajším vyjadreniam pokračoval v posilňovaní transatlantických vzťahov, ktoré sú nenahraditeľným pilierom ochrany demokracie a kolektívnej bezpečnosti,“ deklarovali kresťanskí demokrati.

Zároveň dúfajú, že Trumpova administratíva bude udržiavať doterajšie vzájomne výhodné ekonomické vzťahy s Európskou úniou a bude podporovať nehatenú obchodnú výmenu. „Toto je v záujme Európskej únie i Slovenskej republiky,“ doplnili.

Šutaj Eštok: Od Trumpa očakávame jediné

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Od nového prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa očakávame hlavne to jediné a najpodstatnejšie, aby prišiel do Európy mier. Je dnes jedinou alternatívou nielen pre Ukrajinu a Rusko. Je to aj náš národno-štátny a ekonomický záujem. Minister vnútra a šéf koaličného Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na Trumpovu pondelňajšiu inauguráciu.

„Amerika má svojho prezidenta. Donald Trump nebude ľahkým partnerom ani politickým protivníkom. S nástupom Donalda Trumpa môžeme očakávať, že prichádza nová éra. Éra, v ktorej si budú aj Američania znova vážiť partnerov,“ konštatoval Šutaj Eštok.

Žiga: Trumpove ciele ovplyvnia aj Slovensko

Nový prezident Spojených štátov amerických Donald Trump predstavil ambiciózne politické ciele a otvoril nové perspektívy, ktoré určite ovplyvnia aj Slovensko. Podpredseda Národnej rady SR poverený jej vedením Peter Žiga (Hlas-SD) to uviedol v reakcii na pondelňajšiu inauguráciu Trumpa, píše TASR.

„Blahoželám Donaldovi Trumpovi k jeho nástupu do funkcie prezidenta USA. Spojené štáty sú náš významný spojenec a som presvedčený, že budeme pokračovať v obojstranne prospešnej ekonomickej, diplomatickej a bezpečnostnej spolupráci,“ deklaroval Žiga.

Republikán Trump v rotunde amerického Kapitolu v pondelok napoludnie miestneho času (18.00 h SEČ) zložil slávnostnú prísahu na svoje druhé funkčné obdobie a stal sa tak 47. prezidentom Spojených štátov amerických.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Smutný deň v športe: Zomrel známy športovec a rekordér

Smutný deň v športe: Zomrel známy športovec a rekordér

DNES - 19:39Domáce

Držiteľ 22 rekordov a niekoľkonásobný majster ČSSR zomrel vo veku nedožitých 88 rokov.

Zázrak zo železníc: Muž prežil zrážku s vlakom

Zázrak zo železníc: Muž prežil zrážku s vlakom

DNES - 19:08Domáce

Muža s početnými zraneniami previezli do nemocnice.

SHMÚ varuje pred najbližšími dňami: Prichádza prudké ochladenie

SHMÚ varuje pred najbližšími dňami: Prichádza prudké ochladenie

DNES - 18:13Domáce

V najbližších dňoch sa na Slovensku prejaví výrazné ochladenie, možno očakávať i vôbec najchladnejšie obdobie tejto zimy.

Najnovší prieskum: Do parlamentu by sa dostalo 5 strán

Najnovší prieskum: Do parlamentu by sa dostalo 5 strán

DNES - 16:15Domáce

Víťazom parlamentných volieb vo februári by sa stalo Progresívne Slovensko.

Žena našla v záhrade nevybuchnutú muníciu

Žena našla v záhrade nevybuchnutú muníciu

DNES - 15:28Domáce

Na pozemok privolali policajných pyrotechnikov.