Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie

Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Výskum naznačuje, že užitie tabletky paracetamolu môže spôsobiť viac než len utíšiť bolesť. Ľudia po paracetamole častejšie bezohľadne riskujú.
Vedci sa domnievajú, že tlmiaci účinok, ktorý má na bolesť, má podobný vplyv na emócie a rozhodovanie. To má za následok, že sú menej opatrní.
Psychológovia z Guelphskej univerzity v Kanade zistili, že paracetemol znižuje srdcovú frekvenciu, ktorá je markerom strachu, počas nebezpečných zážitkov. Ako dodali:
„To by mohlo mať dôležité dôsledky pre bezpečnosť: ak sa osoby užívajúce paracetamol správajú v ohrozujúcich situáciách menej opatrne, môžu byť náchylnejšie na prekročenie rýchlosti alebo iné nebezpečné rozhodnutia počas jazdy. Je možné, že liek pôsobí tak, že otupuje emocionálne hodnotenie bolestivých pocitov. Zároveň môže ten istý mechanizmus otupiť iné emócie vrátane strachu.“
Približne 260 mužom a ženám podali buď 1 000 mg lieku, alebo placebo pred tým, ako sa zúčastnili desivého experimentu vo virtuálnej realite. Museli prechádzať po doske v extrémnych výškach. Pád z dosky viedol k pádu z 80-poschodovej strechy mrakodrapu. Cieľom bolo prejsť po doske čo najďalej pred návratom.
Čím ďalej ľudia kráčali, tým bola doska nestabilnejšia. Ak spadli, dopadli na zem so zábleskom bieleho svetla. Tepová frekvencia sa zvýšila v priemere o viac ako 30 úderov za minútu a trvalo 15 sekúnd, kým sa ľudia odvážili stúpiť na dosku. Dvaja ľudia sa nedokázali ani postaviť na dosku a traja to vzdali skôr, ako sa stihli vrátiť.
Po paracetamole sa ľudia menej báli
Medzi oboma skupinami sa zistili významné rozdiely. Tí, ktorí užívali paracetamol, potrebovali o 17 percent menej času na to, aby prvýkrát vstúpili na dosku, chodili o 23 percent rýchlejšie, keď na nej boli a mali o 14 percent nižší nárast srdcovej frekvencie v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.
Ako mohol mať liek takýto účinok, nie je jasné. Napriek jeho popularite nie sú presné mechanizmy účinku lieku na zníženie bolesti stále úplne pochopené. Bolesť má zmyslovú aj emocionálnu zložku a zistilo sa, že liek znižuje aktivitu v oblastiach mozgu spojených s emóciami.
Tento emocionálny prvok má veľký vplyv na to, ako vnímame bolesť. Predchádzajúci výskum ukázal, že v zriedkavých prípadoch, keď ľudia utrpeli poškodenie týchto oblastí mozgu, bolesť ich netrápila, hoci ju stále cítia.

Onkológ varuje: Populárny výživový doplnok zvyšuje riziko rakoviny
Odborník za jedného z vinníkov nárastu prípadov rakoviny označil ultra-spracované potraviny na čele s populárnymi doplnkami výživy.

Toto by mali robiť alergici každý deň, 30-sekudový trik zabráni sennej nádche
Robte túto jednoduchú 30-sekundovú úlohu každý deň a vyhnite sa tak sennej nádche.

Žiletky v hrdle? Takto vyzerajú príznaky nového variantu covidu
SARS-CoV-2 stále mutuje. Dôkazom toho je aj nový variant Nimbus.

Vyrážky vznikajú aj pri varení, pozor na túto chybu!
Tento krok pri varení sa môže podpísať pod poškodené zdravie a výzor vašej pokožky.

Táto generácia má nižšie riziko demencie, ukázala štúdia
Najvýraznejšie sa to ukazuje u žien.