Holandsko hlási tretie najvyššie ceny plynu spomedzi všetkých krajín Európy
- 18:22 09.01.2025
- Brusel/Amsterdam
Účty za plyn v Holandsku patria medzi najvyššie v Európe, keď viac na spotrebu tejto suroviny míňajú len Švajčiari a Švédi. Uviedol to vo štvrtok informačný portál Dutchnews.nl s odkazom na porovnávacie analýzy na holandskej webovej stránke Energievergelijk.
Podľa uvedenej stránky cena plynu v Holandsku je v súčasnosti v priemere 17,8 centa za kWh a to vrátane nákladov a daní. Ale v susedných krajinách, v Belgicku a Nemecku, je cena 9,3 centa respektíve 11,9 centa za kWh.
Vysoká cena za plyn v Holandsku je spôsobená predovšetkým daňami, ktoré podľa uvedenej webovej stránky tvoria 60 % z celkových faktúr za plyn, čo je najvyššie percento v Európe.
„Dane za energie sú poplatkom za zníženie spotreby plynu a stimuláciu prechodu na elektrinu,“ opísal situáciu odborník na energetiku Koen Kuijper, ktorý pre stránku Energievergelijk pracuje od roku 2014 a ktorý pravidelne zdieľa svoje odborné znalosti o energiách v rôznych médiách a poskytuje občanom poradenstvo a vysvetlenia na rôzne témy spájané s energetikou.
Podľa jeho slov domácnosti, ktoré sa odstrihli od plynu a majú dobrú tepelnú izoláciu, platia oveľa nižšie dane za energie. Zároveň však upozornil, že mnohé domácnosti si nedovolia odstrihnúť sa od plynu alebo znížiť doterajšiu spotrebu plynu, čo sa negatívne odzrkadľuje na celkovej výške energetických faktúr.
Schôdzu k odvolávaniu Fica ukončili bez hlasovania, opozícia stiahla návrh
Peter Žiga ukončil schôdzu vzhľadom na to, že navrhovatelia zobrali návrh späť.
Opozícia začala zbierať podpisy na ďalšiu mimoriadnu schôdzu parlamentu
Všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu.
Fico sa stretol s Orbánom v Bratislave
Spontánne, priateľské a obsahovo bohaté. Také bolo podľa predsedu vlády SR Roberta Fica utorkové stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.
Šefčovič upozornil europoslancov na hlbokú ekonomickú prepojenosť medzi EÚ a USA
Podľa Maroša Šefčoviča je EÚ pripravená prehĺbiť a posilniť vzťah s USA.
Trump zvažuje predaj dvoch tretín kancelárskych priestorov federálnej vlády
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje predaj dvoch tretín kancelárskych priestorov vo vlastníctve federálnej vlády.