Toto je dôvod, prečo si nesmiete požičiavať nabíjačky a káble
- 20:11 19.12.2024
- Svet

Odborník prezradil, prečo by ste nikdy nemali zdieľať nabíjačky a káble s cudzími ľuďmi.
Podvodníci sú pri získavaní vašich informácií a prístupu k financiám čoraz sofistikovanejší. Odborník na kybernetickú bezpečnosť odhalil, že podvodníci môžu na získanie vašich údajov použiť aj falošné nabíjačky na mobilné zariadenia.
Ryan Montgomery, ktorý testuje nedostatky v digitálnej bezpečnosti firemných sietí, varoval pred používaním káblov, ktoré ste si sami nekúpili. Vo videu na Instagrame uviedol, že takto môžu podvodníci získať prístup k vášmu mobilnému telefónu či laptopu.
Hackeri používajú káble so škodlivým softvérom v rámci podvodu známeho ako „juice jacking“. Keď sa použijú na nabíjanie telefónu cez notebook alebo počítač, škodlivý softvér infikuje zariadenia a poskytne hackerom prístup k vašim údajom. Môžu čítať a kradnúť vaše údaje zachytávaním stlačených klávesov, získať heslá k všetkým účtom a dokonca úplne zablokovať zariadenie.
Montgomery vo videu ukázal, ako pripája nabíjačku do nového počítača, ktorý nebol pripojený k telefónu. „Toto je plne funkčný kábel, môžete ním stále nabíjať telefón. Keď je tento kábel zapojený, mám plný prístup k tomuto počítaču,“ povedal.
Stlačením jediného tlačidla potom Montgomery použil svoj telefón na získanie plného prístupu k zariadeniu. Dokázal tak zobraziť vyskakovacie okno s nápisom: „Chráňte svoje zariadenia.”
Na hacknutie Montgomery využil „OMG kábel“, ktorý výrobca Hak5 opisuje ako „ručne vyrobený kábel USB s pokročilým implantátom ukrytým vo vnútri“. Kábel nie je určený na to, aby ho používali podvodníci, ale skôr na pomoc tímom odborníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti, aby vedeli, ako bojovať proti hackerom.
Bezpečnostní experti tvrdia, že ľudia by nemali používať USB káble, ktoré sa nachádzajú už zapojené v nabíjacích staniciach. Tie sa v súčasnosti nachádzajú na mnohých miestach, od hotelov a letísk až po vlaky a autobusy, čo dáva podvodníkom viac príležitostí.
„Nikdy nedôverujte káblu, ktorý nie je váš, a ak máte naozaj obavy, zaobstarajte si blokátor dát," dodal Ryan Montgomery. USB dátový blokátor funguje ako bariéra medzi káblom a počítačom a zabraňuje preniknutiu škodlivého softvéru.

Vtáky v záhrade? Vyskúšajte tento trik, a rastlinám viac neuškodia
Zbavte sa vtákov v záhrade pomocou jednoduchého triku, ktorý navyše skrášli vaše záhony.

Ako variť cestoviny, aby telu dodali menej sacharidov?
Taliani vedia, ako na to. Toto robia pri príprave cestovín inak, vďaka čomu získavajú vždy skvelé výsledky.

Záhadný objav vo vraku vojnovej lode: Ako sa tam toto dostalo?
Výskumníci si pri prieskume potopenej lode všimli zvláštny prvok. Ako sa tam toto dostalo?

Ochráňte auto pred vtáčím trusom: Toto použite po umývaní
Ako docieliť vyššiu odolnosť auta voči vtáčiemu trusu? Pomôže lacná pomoc z domácnosti.

Google varuje: Tento mail ani neotvárajte!
Nový typ podvodu môže ukradnúť osobné údaje používateľov služby Gmail.