• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Marian Kotleba je županom, došlo aj k prvému incidentu

  • 14:58 20.12.2013
  • BANSKÁ BYSTRICA
Marian Kotleba je županom, došlo aj k prvému incidentu

Piatkovému ustanovujúcemu zasadnutiu Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) predchádzal incident, keď traja muži v zelených mikinách s nápisom Ľudová strana Naše Slovensko nechceli vpustiť do rokovacej sály občana - aktivistu Radoslava Slobodu v kostýme Mikuláša.

Na otázky, z akého dôvodu mu bránia vstupu na verejné zasadnutie, či majú na to právo a na čí príkaz konajú, neodpovedali. Miroslav Belička z predsedníctva Ľudovej strany Naše Slovensko k tomu pre agentúru SITA uviedol, že so zahalenou tvárou nesmú vstupovať občania ani na rokovania národnej rady.

Kotleba darček nedostal

Podľa neho má verejnosť vstup na balkóny a nie na do sály. Iných občanov však samozvaní vyhadzovači do sály vpúšťali. Na pripomienku, že uvedení muži zrejme nemajú na obmedzovanie vstupu oprávnenie, Belička povedal: „Tak zavolajte na nich políciu.“

Aktivista sa do sály nakoniec dostal bočným vchodom, odovzdať pripravené „mikulášske dary“ Marianovi Kotlebovi sa mu však nepodarilo.

„Chceli sme pred inauguráciou venovať nášmu novému županovi desatoro dobrého župana, teda také rady, ktorými sa môže riadiť. Takisto každý poslanec, poslankyňa aj náš nový pán predseda dostane malý balíček s prianím pokojných Vianoc a šťastného nového roku,“ povedal Sloboda.

K incidentu pri vstupe do rokovacej sály uviedol, že netuší, kto mužom v zelených mikinách dal nariadenia. „Určite to nie je veľmi dobrý signál. Ešte ani nového župana nemáme a už ľudia v zelených tričkách bránia ľuďom v tom, na čo majú právo,“ dodal Sloboda.

Končiaci župan Vladimír Maňka k incidentu uviedol, že keď sa o ňom dozvedel, a išiel sa pozrieť do sály „Mikuláš“ už bol vo vnútri. „Do týchto chvíľ som schôdzu viedol ja a nikto nikomu nebude brániť, aby sem vstúpil. Myslím si, že do týchto priestorov musí mať aj v budúcnosti každý slobodný prístup,“ povedal Maňka. K incidentu sa po zložení sľubu vyjadril Kotleba takto: „Počul som o tomto incidente, neviem vám k tomu nič bližšie povedať.“

Skladanie sľubov

Zložením sľubu sa na piatkovom ustanovujúcom zasadnutí Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja stal jeho predsedom víťaz novembrových volieb Marian Kotleba (Ľudová strana Naše Slovensko).

Sľub tiež zložilo 46 novozvolených poslancov 49-členného Zastupiteľstva BBSK. Traja zvolení kandidáti na poslancov sa v piatok na zasadnutí nemohli zúčastniť a sľub budú skladať na najbližšom zasadnutí. Nový župan následne poslancom predstavil ako svoje hlavné priority zvýšenie zamestnanosti, zvýšenie bezpečnosti a odstránenie korupcie, hlavne v súvislosti s Domovmi sociálnych služieb.

„Budeme sa tiež snažiť znížiť závislosť kraja od Európskej únie, pretože tá so svojimi obmedzeniami má veľký podiel na likvidácii všetkého dobrého, čo v kraji bolo,“ povedal vo svojom prejave Kotleba.

Poslancov poprosil, aby spolu s ním „ťahali za jeden povraz“ vo veciach, ktoré budú užitočné pre rozvoj BBSK, pričom zdôraznil, že mu ide o rovnomerný rozvoj všetkých okresov v kraji. „Nech ľudia vidia, že samosprávny kraj nie je zbytočným stupňom samosprávy, ale pomáha im skvalitňovať život,“ dodal Kotleba. Poslancom zaželal aj biele Vianoce s dodatkom, aby bolo veľa snehu, čo v časti sály vyvolalo smiech.

Na brífingu po zasadnutí Kotleba uviedol, že na Úrade BBSK sa nechystá robiť personálne čistky, pripravuje však personálny audit. O svojich zámeroch v tejto aj v ďalších oblastiach plánuje konkrétnejšie informovať na tlačovej besede začiatkom januára.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kalamitný stav je v celej Bratislave, mesto nasadilo všetky kapacity zimnej údržby

Kalamitný stav je v celej Bratislave, mesto nasadilo všetky kapacity zimnej údržby

DNES - 15:05Domáce

Pre dlhotrvajúce husté sneženie je kalamitný stav v celej Bratislave. Vyhlásil to starosta Ružinova Martin Chren s tým, že neustále sneženie už nedovoľuje udržiavať všetky cesty a chodníky zjazdné a schodné.

Sneženie sa rozšíri, neustane ani v najbližších hodinách

Sneženie sa rozšíri, neustane ani v najbližších hodinách

DNES - 14:48Domáce

Meteorológovia rozšírili výstrahu 2. stupňa pred snežením na ďalšie okresy.

Video: Herci upozorňujú na devastáciu národných parkov, na video reagovali lesníci

Video: Herci upozorňujú na devastáciu národných parkov, na video reagovali lesníci

DNES - 14:44Domáce

Herci Činohry Slovenského národného divadla podporili petíciu Osloboďme národné parky. Na jej podpis vyzývajú vo videu, v ktorom upozorňujú na devastáciu národných parkov.

MDV SR: Podnikateľom v cestovnom ruchu nič viac nepomôže ako otvorené prevádzky

MDV SR: Podnikateľom v cestovnom ruchu nič viac nepomôže ako otvorené prevádzky

DNES - 14:35Domáce

Podnikateľom v gastro segmente a cestovnom ruchu podľa Ministerstva dopravy a výstavby SR nič viac nepomôže ako otvorené prevádzky za konkrétnych obmedzení.

Husté sneženie v Bratislave spôsobuje problémy aj s odvozom odpadu

Husté sneženie v Bratislave spôsobuje problémy aj s odvozom odpadu

DNES - 14:28Domáce

Husté sneženie v Bratislave spôsobuje aj problémy s odvozom odpadu, najmä v kopcovitom teréne, ako je Koliba, Dúbravka, Karlova Ves, Rača, Lamač, Devín a úzke záhradkárske časti v intraviláne mesta.