Školáčka úplnou náhodou objavila prevratný liek proti rakovine
Dievča pomohlo objaviť prekvapivú látku, ktorá by mohla chrániť pred rakovinou.
Camarria Williamsová zbierala husí trus v blízkosti jazierka v chicagskom Garfield Parku v rámci vedeckého projektu v spolupráci s University of Illinois Chicago (UIC).
Laboratórne testy prekvapivo odhalili, že trus obsahuje doteraz nepoznanú zlúčeninu, ktorá spomaľuje rast ľudských buniek rakoviny vaječníkov a melanómu. Na základe svojich zistení bola Camarria uvedená ako spoluautorka výskumu uverejneného vo vedeckom časopise ACS Omega.
Deti zapojili do vedeckého projektu
Bola jednou z hŕstky školákov zaradených do 14-týždňového vedeckého programu zameraného na pestovanie antibiotík z baktérií objavených z prírodných zdrojov.
Deti vo veku od 11 do 14 rokov si vyberali rôzne veci zo svojho okolia, z ktorých chceli získať vzorky na prítomnosť baktérií, vrátane vody z jazera, hmyzu, kvetov, šmýkačky na ihrisku a filtra klimatizácie.
Celkovo odobrali 40 vzoriek a vykonali viac ako 5 500 testov. Niektoré z nich boli vybrané na ďalšiu analýzu a tie najsľubnejšie nakoniec preverili vedci na UIC. Vzorka husieho trusu odhalila novú zlúčeninu, ktorú vedci predtým nevideli.
V súčasnosti prebieha ďalší výskum s cieľom zistiť, ako táto zlúčenina funguje pri zabíjaní rakovinových buniek. Testujú sa aj ďalšie zlúčeniny v husom truse na ich antibiotickú aktivitu.
V štúdii vedci píšu, že tento objav je dôkazom, že „je možné integrovať vzdelávacie osvetové programy s objavovaním vysokokvalitných prírodných produktov“.
Vtáčiemu trusu sa bežne treba vyhýbať
Hoci Camarria bezpečne zozbierala husí trus v rámci svojho vedeckého projektu, odporúča sa vyhýbať sa vtáčiemu trusu pre riziko vtáčej chrípky.
Ľudia by sa mali vyhýbať priamemu kontaktu s voľne žijúcimi vtákmi a podľa možnosti pozorovať voľne žijúce vtáky len z diaľky.
Nemali by sa bez použitia ochranných prostriedkov dotýkať chorých alebo uhynutých vtákov, ich výkalov alebo podstielky, ani žiadneho povrchu alebo zdroja vody, ktoré by mohli byť kontaminované ich slinami, výkalmi alebo inými telesnými tekutinami.
Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď
Ochladzovanie, ku ktorému došlo pred takmer 200 rokmi, malo na svedomí zničenú úrodu a rozsiahly hladomor.
V ľudskom tele objavili novú formu života
Materiál podobný vírusom podľa vedcov prebýva v organizmoch až polovice ľudskej populácie.
V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia
Ide o vôbec prvý dôkaz prítomnosti starobylého ochorenia mimo Eurázie.
Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu
Biológ a držiteľ Nobelovej ceny varuje pred syntetickými baktériami, ktoré by po napadnutí organizmu mohli prevziať kontrolu nad ním.
Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým
Priekopnícka sonda NASA Parker Solar Probe sa zapísala do histórie, keď sa dostala k Slnku bližšie ako akákoľvek iná sonda predtým a jej tepelný štít bol vystavený teplotám nad 930 stupňov Celzia.