Záhadné ochorenie X útočí hlavne na deti, šíri sa v tejto krajine
Ochorenie X už postihlo stovky detí z afrického kontinentu. O situácii v Kongu informuje Svetová zdravotnícka organizácia.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) podnikla prieskum v regióne Panzi v Konžskej demokratickej republike (KDR), v rámci ktorého skúmala priebeh a šírenie záhadného „ochorenia X“.
Ako informuje britský denník Daily Mail, v priebehu posledných dvoch mesiacov sa v krajine nakazilo 406 osôb, z ktorých 31 zomrelo, pričom väčšinu tvorili deti. Je pravdepodobné, že reálne číslo nakazených je ešte vyššie, keďže k úmrtiam dochádza aj doma, nielen v nemocnici.
Dosiaľ nie je známe, čo presne ochorenie spôsobuje. Lekári a výskumníci sa nazdávajú, že môže ísť o zápal pľúc, chrípku, covid, osýpky, maláriu, infekciu E. coli alebo kombináciu niektorých z týchto ochorení. Keďže jeho zdroj nie je známy, ochorenie sa oficiálne nazýva „ochorenie X“.
Hrozí prienik za hranice?
Foto: TASR/AP/Moses Sawasawa
Hoci riziko nákazy v postihnutej africkej lokalite je podľa úradov vysoké, k jej prieniku za hranice v blízkej dobe pravdepodobne nedôjde, tvrdí WHO.
Nákaza ohrozuje predovšetkým deti vo veku do 14 rokov, pričom sa prejavuje príznakmi podobnými chrípke vrátane vysokej teploty, kašľa, slabosti a výtoku z nosa.
Experti z WHO sa domnievajú, že obete sa mohli nakaziť viacerými ochoreniami naraz, pričom zároveň môže ísť o patogén, ktorý ešte nebol identifikovaný. „Stále čakáme na výsledky laboratórnych testov, takže skôr ako o neznáme ochorenie ide o nediagnostikovanú chorobu,“ uviedol pre portál Newsweek hovorca WHO.
Ťažkosti s testovaním
K najväčšiemu nárastu nových prípadov ochorenia došlo v konžskom regióne v týždni okolo 9. novembra, číslo nových nakazených odvtedy každý týždeň klesá.
WHO však poznamenáva, že zdravotníci sa stretávajú s ťažkosťami pri testovaní pacientov, keďže Kongo momentálne zápasí s dažďami a útokmi ozbrojených skupín.
Viaceré ďalšie krajiny už prijali opatrenia na testovanie cestujúcich z KDR. Patrí k nim napríklad Honduras, Thajsko, ale aj Japonsko, ktoré dokonca odporúča necestovať do Konga v prípade, že to nie je nutné.
Čo spôsobilo globálne ochladenie v roku 1831? Vedci poznajú odpoveď
Ochladzovanie, ku ktorému došlo pred takmer 200 rokmi, malo na svedomí zničenú úrodu a rozsiahly hladomor.
V ľudskom tele objavili novú formu života
Materiál podobný vírusom podľa vedcov prebýva v organizmoch až polovice ľudskej populácie.
V DNA egyptskej múmie našli stopy starodávneho ochorenia
Ide o vôbec prvý dôkaz prítomnosti starobylého ochorenia mimo Eurázie.
Nobelista varuje pred „zrkadlovými baktériami“, žiada zastavenie výskumu
Biológ a držiteľ Nobelovej ceny varuje pred syntetickými baktériami, ktoré by po napadnutí organizmu mohli prevziať kontrolu nad ním.
Historický moment v kozmickom výskume: Sonda NASA sa priblížila k Slnku ako žiadna predtým
Priekopnícka sonda NASA Parker Solar Probe sa zapísala do histórie, keď sa dostala k Slnku bližšie ako akákoľvek iná sonda predtým a jej tepelný štít bol vystavený teplotám nad 930 stupňov Celzia.