EÚ rokuje s USA o zmiernení sankcií proti Gazprombank pri platbách za plyn
- 17:37 08.12.2024
- Brusel
Európska únia (EÚ) nalieha na USA, aby preskúmali spôsoby, ako zmierniť americké sankcie voči ruskej Gazprombank, finančnej inštitúcii, ktorá je kľúčová pre udržanie dodávok ruského zemného plynu do európskeho bloku.
Diskusie pokračujú aj po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin upustil od požiadavky, aby zahraniční klienti pri nákupe ruského plynu platili priamo a výlučne len cez Gazprombank, ktorú USA minulý mesiac zaradili na sankčný zoznam. To môže zablokovať platby európskych zákazníkov za ruský plyn.
EÚ a USA diskutujú o type a rozsahu zmierňujúcich opatrení. Niektoré európske vlády a firmy varovali, že sankcie proti Gazprombank predstavujú riziko pre bezpečnosť dodávok plynu v regióne.
Medzi možnosti, o ktorých sa diskutuje, patrí napríklad legálne uskutočňovanie platieb prostredníctvom dcérskej spoločnosti Gazprombank so sídlom v Luxemburgu alebo použitie iných platobných kanálov. „Zdroje oboznámené so situáciou uviedli, že rozhovory sú súkromné, a preto nechceli byť menované.“
Hoci Putinov dekrét o zrušení požiadavky platiť za plyn výlučne cez Gazprombank pomohol upokojiť európsky trh s plynom, ešte viac skomplikoval platobný systém. Finančné inštitúcie sú pritom stále neisté ohľadom právnych rizík.
Na základe Putinovho najnovšieho dekrétu môžu zahraniční kupci použiť iné banky na konverziu peňazí na ruble pred ich prevodom do Gazprombank, ktorá však zostáva jedinou oprávnenou inštitúciou pre platby. „Banky zároveň hľadajú riešenie, ktoré im zabezpečí, že neúmyselne neporušia americké sankcie.“
Putin v roku 2022 zmenil spôsob prijímania platieb od európskych kupcov za plyn a požadoval platby výlučne rubľami cez Gazprombank. Poľsko a Bulharsko odmietli tieto požiadavky a Moskva im zastavila dodávky plynu. Naopak, Slovensko a Maďarsko stále dostávajú ruský plyn potrubím cez Ukrajinu. Vláda v Budapešti začiatkom týždňa požiadala USA, aby v prípade platieb za plyn udelili Gazprombank výnimku zo sankcií, podobne ako pri platbách za dodávky uránu z Ruska do USA.
Medzitým EÚ pracuje na posilnení alternatívnych dodávok, vrátane skvapalneného zemného plynu (LNG) z USA. Podiel dovozu ruského plynu potrubím cez Ukrajinu do EÚ už klesol z viac ako 40 % v roku 2021 na približne 8 % v minulom roku. Pokiaľ ide o celkové dodávky ruského plynu, potrubím aj LNG, predstavujú menej ako 15 % dovozu.
Rusko sa tak ocitlo za Nórskom, ktoré je aktuálne najväčším dodávateľom plynu do európskeho bloku s podielom 30 %, a za USA, ktoré vlani dodali 19 % plynu do Európy.
Schôdzu k odvolávaniu Fica ukončili bez hlasovania, opozícia stiahla návrh
Peter Žiga ukončil schôdzu vzhľadom na to, že navrhovatelia zobrali návrh späť.
Opozícia začala zbierať podpisy na ďalšiu mimoriadnu schôdzu parlamentu
Všetci opoziční poslanci odišli z utorkového rokovania parlamentu.
Fico sa stretol s Orbánom v Bratislave
Spontánne, priateľské a obsahovo bohaté. Také bolo podľa predsedu vlády SR Roberta Fica utorkové stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Bratislave.
Šefčovič upozornil europoslancov na hlbokú ekonomickú prepojenosť medzi EÚ a USA
Podľa Maroša Šefčoviča je EÚ pripravená prehĺbiť a posilniť vzťah s USA.
Trump zvažuje predaj dvoch tretín kancelárskych priestorov federálnej vlády
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje predaj dvoch tretín kancelárskych priestorov vo vlastníctve federálnej vlády.