Štyri kľúčové faktory, ktoré vás ochránia pred demenciou: Toto musíte jesť častejšie
Štúdia odhalila kľúčové faktory, ktoré vás môžu ochrániť pred rozvojom demencie.
Konzumáciou dvoch a pol kuracích pŕs denne od stredného veku je možné výrazne znížiť riziko vzniku demencie. Dostatok bielkovín je jedným zo „štyroch pilierov“ prevencie demencie, ktoré výskumníci uviedli v novej štúdii publikovanej v časopise JAMA Neurology. Ďalšie faktory sú cvičenie, liečba dlhodobých zdravotných ťažkostí a udržiavanie pevných sociálnych väzieb s priateľmi a rodinou.
Tieto faktory sú kľúčové, pretože pomáhajú starším ľuďom vyhnúť sa krehkosti, ktorá podľa austrálskeho výskumu dokáže predpovedať, či dostanete demenciu takmer desať rokov pred stanovením diagnózy. Ide o ľudí, ktorí sa väčšinou z dôvodov súvisiacich s vekom ťažko spamätávajú z bežných zdravotných ťažkostí, ako je napríklad prechladnutie alebo úraz. To znamená, že aj relatívne malý pád alebo infekcia sa môžu stať potenciálne vážnymi, pričom krehkí dospelí sú vystavení zvýšenému riziku, že sa stanú invalidnými alebo budú potrebovať hospitalizáciu či dlhodobú starostlivosť.
V štúdii vedenej odborníkmi z Queenslandskej univerzity vedci zistili, že u ľudí s diagnózou demencie sa príznaky slabosti prejavili štyri až deväť rokov predtým, ako sa u nich začali objavovať kognitívne príznaky. Analýzou údajov zo štyroch štúdií na 30 000 Britoch a Američanoch autori zistili, že krehkosť zvyšuje riziko následnej diagnózy demencie o 18 až 73 %. Spoluautor štúdie David Ward pre Medscape uviedol: „Zistili sme, že s každými štyrmi až piatimi ďalšími zdravotnými problémami je v priemere o 40 % vyššie riziko vzniku demencie.”
Štyri piliere prevencie demencie
Dobrou správou je, že krehkosti sa dá predísť alebo ju oddialiť. Ward navrhol, aby sa dodržiavali tzv. štyri piliere prevencie. Prvým z nich je zdravá strava s obsahom bielkovín, ktoré budujú svaly. Medzi dobré zdroje bielkovín patrí napríklad fazuľa, strukoviny, ryby, vajcia a chudé kusy mäsa.
Druhým pilierom je cvičenie. Ľuďom nad 65 rokov sa odporúča, aby každý týždeň vykonávali 150 minút stredne intenzívnej aktivity, ako je chôdza alebo jazda na bicykli, prípadne 75 minút intenzívnej aktivity, ako je beh alebo plávanie. Okrem toho je potrebné dvakrát týždenne vykonávať aktivity na posilnenie svalov, ako je napríklad posilňovanie s činkami alebo joga.
Tretí pilier zahŕňa zabezpečenie primeranej liečby pri chronických zdravotných ťažkostiach, medzi ktoré patria dlhodobé chronické ochorenia, ako sú srdcové choroby, cukrovka a artritída.
Posledným pilierom je udržiavanie sociálnych väzieb. Tieto väzby môžu byť s priateľmi, rodinou alebo širšou komunitou. Sociálne väzby nielenže pomáhajú posilniť duševné zdravie a pohodu, ale môžu pomôcť aj pri udržiavaní aktívnej činnosti, napríklad členstvom v turistickom alebo záhradkárskom klube.
Hoci nová štúdia nie je prvou, ktorá spája krehkosť a demenciu, odborníci upozorňujú, že tieto údaje neznamenajú, že krehkosť spôsobuje túto poruchu. Mohla by byť skôr biologickým varovným signálom ohrozenej osoby. Jedným z kľúčových obmedzení štúdie bolo, že autori nemôžu zohľadniť niektoré známe rizikové faktory demencie, napríklad genetické súvislosti.
Užívate tento liek proti bolesti? Môže ovplyvniť vaše správanie
Užívanie bežného lieku proti bolesti môže viesť k zmenám v emóciách, naznačuje výskum.
Otrava jedlom: Táto strava vás dokáže ochrániť pred nepríjemnými symptómami
Lekári uviedli, aké potraviny by ste mali jesť, aby ste svoje črevá ochránili pred otravou z jedla.
Máte túto chybu krásy? Podľa doktorky budete vďaka tomu vyzerať mladšie
Lekárka odhalila prekvapivú nedokonalosť, ktorá značí, že budete v staršom veku vyzerať mladšie ako vaši rovesníci.
Táto potravina je zodpovedná za rapídny nárast prípadov cukrovky
Značné percento prípadov diabetu je spôsobené konzumáciou tejto potraviny.
Tieto zmeny na tvári signalizujú vážne problémy so srdcom
Lekár prezradil príznaky zlyhávania srdca, ktoré by nikto nemal ignorovať.